LimeSurvey Develop - en to vi_VN translation catalogue (3827 entries)

en:  Are you sure you want to delete this file?
vi_VN: Bạn có chắc mình muốn xóa tập tin này không?

en:  Browse uploaded resources
vi_VN: Xem các tài liệu đã tải lên

en:  Please select a file to import!
vi_VN: Chọn tệp để tải nhập!

en:  global level
vi_VN: Cấp độ toàn cầu

en: %d file deleted.|%d files deleted.
vi_VN: %d tập tin bị xóa. |%d tập tin bị xóa.

en: %s attribute deleted|%s attributes deleted
vi_VN: Đã xoá thuộc tính %s | thuộc tính %s đã bị xóa

en: %s cannot be left empty
vi_VN: Không thể để trống %s

en: %s cannot be left empty.
vi_VN: Không thể để trống %s.

en: %s duplicate records removed
vi_VN: %s bản ghi trùng lắp đã xóa

en: %s entries were not copied because they already existed
vi_VN:  %s mục không được sao chép bởi vì họ đã tồn tại

en: %s entries were skipped because they are blacklisted
vi_VN: "%".strtolower($m[1]) mục đã bị bỏ qua vì chúng bị liệt vào danh sách đen

en: %s field(s) were successfully added.
vi_VN: %s trường đã được thêm thành công.

en: %s invalid attributes
vi_VN: %s thuộc tính không hợp lệ

en: %s is an invalid value for this question
vi_VN: %s là một giá trị không hợp lệ cho câu hỏi này

en: %s lines had a mismatching number of fields.
vi_VN: %s dòng có số lượng trường không khớp nhau.

en: %s lines with invalid tokens skipped (tokens may only contain 0-9,a-z,A-Z,_).
vi_VN: %s dòng với các mã/thẻ không hợp lệ đã bị bỏ qua (các thẻ thông báo chỉ có thể chứa 0-9, az, AZ, _).

en: %s min. %s sec.
vi_VN: %s phút. %s giây

en: %s missing attributes
vi_VN: %s thiếu thuộc tính

en: %s must be case-insensitive equal to %s
vi_VN: %s không phân biệt chữ hoa hay chữ thường bằng với %s

en: %s must not be case-insensitive equal to %s
vi_VN: %s phải phân biệt chữ hoa và chữ thường bằng với %s

en: %s new participants were created
vi_VN: %s người tham gia mới được tạo ra

en: %s not found!
vi_VN: %s không tìm thấy!

en: %s of %s columns selected
vi_VN: Đã chọn %s  của %s  cột

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
vi_VN: %s câu trả lời cũ và theo thời gian được nhập thành công.

en: %s old response(s) were successfully imported.
vi_VN: %s trả lời cũ đã được nhập thành công.

en: %s participant share was deleted|%s participant shares were deleted
vi_VN: %s phần người tham gia đã bị xóa|%s phần người tham gia đã bị xóa

en: %s participants have been copied to the central participants table
vi_VN: %s người tham gia đã được sao chép vào Bảng tham gia chính

en: %s participants have been copied to the survey survey participants table
vi_VN: %s người tham gia đã được sao chép vào Bảng tham gia của khảo sát

en: %s participants have been shared
vi_VN: %s người tham gia đã được chia sẻ

en: %s records found in CSV file
vi_VN: %s hồ sơ tìm thấy trong tập tin CSV

en: %s records have empty mandatory fields
vi_VN: %s hồ sơ có "trường bắt buộc" bị trống

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
vi_VN: %s hồ sơ có giá trị thuộc tính chưa đầy đủ hoặc sai

en: %s records imported
vi_VN: %s hồ sơ đã được tải nhập

en: %s records in CSV
vi_VN: %s mẫu tin trong CSV

en: %s records met minimum requirements
vi_VN: %s hồ sơ đáp ứng yêu cầu tối thiểu

en: %s records were duplicate but had attributes updated
vi_VN: %s hồ sơ bị trùng lắp nhưng lại có thuộc tính đã được cập nhật

en: %s records where the number of fields does not match
vi_VN: %s hồ sơ với số lượng trường không khớp

en: %s records with allowed invalid email
vi_VN: %s bản ghi với email không hợp lệ cho phép

en: %s records with invalid email address removed
vi_VN: %s bản ghi với địa chỉ email không hợp lệ đã xóa

en: %s records with other invalid information
vi_VN: %s bản ghi với thông tin không hợp lệ khác

en: %s response lines in your file.
vi_VN: %s dòng đáp trả trong tệp của bạn.

en: %s responses already exist.
vi_VN: %s  câu trả lời đã tồn tại.

en: %s responses cannot be inserted or updated.
vi_VN: Không thể chèn hoặc cập nhật phản hồi %s

en: %s responses were inserted.
vi_VN: %s câu trả lời đã được chèn.

en: %s responses were updated.
vi_VN: %s phản hồi đã được cập nhật.

en: %s rows per page
vi_VN: %s hàng trên mỗi trang

en: %s unread messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
vi_VN: %s tin nhắn chưa đọc được quét trong đó %s được đánh dấu là bị trả bởi hệ thống.

en: %s unread messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
vi_VN: %s tin nhắn chưa đọc được quét, không có đánh dấu nào được đánh dấu bởi hệ thống.

en: %s were found to be duplicate entries and did not need a new participant to be created.
vi_VN: %s đã được tìm thấy là mục nhập trùng lặp và không cần người tham gia mới được tạo ra.

en: %s%% completed
vi_VN: %s%% hoàn thành

en: '%s' can not be used if the 'Other' option for this question is activated.
vi_VN: '%s' không thể được sử dụng nếu tùy chọn \ 'Khác \' cho câu hỏi này đã được kích hoạt.

en: 'Other:' comment mandatory
vi_VN: 'Khác:' bắt buộc phải điền thêm dẫn giải

en: 'time' is a reserved word and can not be used for a subquestion.
vi_VN: 'time' là từ khóa/từ dành riêng (reserved) và không thể được sử dụng trong câu hỏi phụ.

en: (Any group)
vi_VN: (Bất kỳ nhóm nào)

en: (Any)
vi_VN: (Bất kì)

en: (Autodetect)
vi_VN: (Tự nhận diện)

en: (Automatic)
vi_VN: (Tự động)

en: (Base language)
vi_VN: (Ngôn ngữ cơ sở)

en: (Iconv Library not installed)
vi_VN: (Iconv Library không được cài)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create label sets.)
vi_VN: (Bộ nhãn đã không được nhập vì bạn không có Quyền tạo bộ nhãn.)

en: (Maximum file size: %01.2f MB)
vi_VN: (Dung lượng tệp tối đa:% 01.2f MB)

en: (No target question)
vi_VN: (Không có câu hỏi mục tiêu)

en: (None)
vi_VN: (Không)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
vi_VN: (Chọn nhiều bộ nhãn bằng cách nhấn phím Ctrl)

en: (Sub-)question width
vi_VN: (Tiểu) chiều rộng câu hỏi

en: (This question is mandatory)
vi_VN: (Câu hỏi này là bắt buộc)

en: (none)
vi_VN: (không ai)

en: 16 or up
vi_VN: 16 hoặc hơn

en: 1st quartile (Q1)
vi_VN: Quartile thư nhất (Q1)

en: 1st time limit warning CSS style
vi_VN: lần đầu tiên giới hạn cảnh báo kiểu CSS

en: 1st time limit warning message
vi_VN: lần đầu tiên thông điệp cảnh báo giới hạn

en: 1st time limit warning message display time
vi_VN: lần đầu tiên giới hạn cảnh báo thời gian hiển thị tin nhắn

en: 1st time limit warning message timer
vi_VN: Bộ hẹn giờ cảnh báo thời gian giới hạn thời gian

en: 2nd quartile (Median)
vi_VN: Quartile thứ hai (trung bình)

en: 2nd time limit warning CSS style
vi_VN: thứ hai thời hạn cảnh báo kiểu CSS

en: 2nd time limit warning message
vi_VN: Hiện thông điệp cảnh báo giới hạn thứ hai

en: 2nd time limit warning message display time
vi_VN: Thời gian hiển thị cảnh báo thời gian giới hạn thứ 2

en: 2nd time limit warning message timer
vi_VN: lần thứ hai giới hạn bộ đếm thời gian thông điệp cảnh báo

en: 3rd quartile (Q3)
vi_VN: Quartile thứ ba (trung bình)

en: 403: Forbidden
vi_VN: 403: Cấm

en: 5 Point Choice
vi_VN: 5 lựa chọn

en: <No default value>
vi_VN: <Không có giá trị mặc định>

en: <no data>
vi_VN: <không có dữ liệu>

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
vi_VN: Một bản sao lưu của bảng này đã được tạo và có thể được truy cập bởi quản trị hệ thống của bạn.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
vi_VN: Một bản sao lưu của bảng này sẽ được tạo nếu bạn thực hiện. Quản trị hệ thống của bạn sẽ có thể truy cập vào bảng này.

en: A code has been updated to %s.
vi_VN: Mã đã được cập nhật lên %s.

en: A database named "%s" already exists.
vi_VN: Cơ sở dữ liệu tên "%s" đã tồn tại.

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
vi_VN: Một người tham gia không thể truy cập một cuộc khảo sát bị hủy bỏ (chỉ có một thông báo cho thấy họ không được phép xem bản khảo sát này).

en: A description for your question group
vi_VN: Mô tả cho nhóm câu hỏi của bạn

en: A first example question. Please answer this question:
vi_VN: Một câu hỏi ví dụ đầu tiên. Hãy trả lời câu hỏi này:

en: A full question index will be shown; participants will be able to jump between relevant questions.
vi_VN: Một chỉ số toàn bộ câu hỏi sẽ được hiển thị; người tham gia sẽ có thể nhảy giữa các câu hỏi có liên quan.

en: A group without step status styling
vi_VN: Nhóm không có trạng thái trạng thái bước

en: A participant table has been created for this survey.
vi_VN: Bảng Người tham gia khảo sát đã được tạo cho khảo sát này.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
vi_VN: Chỉ số câu hỏi sẽ được hiện, người tham gia sẽ có thể nhảy qua lại giữa các câu hỏi đã xem.

en: A security update is available.
vi_VN: Có bản cập nhật bảo mật.

en: A survey participant entry for the saved survey has been created too.
vi_VN: Một người tham gia cuộc khảo sát cho cuộc khảo sát đã lưu cũng đã được tạo ra.

en: A survey participants table has been created for this survey and the old tokens were imported.
vi_VN: Bảng Người tham gia khảo sát đã được tạo ra cho cuộc khảo sát này và các thẻ bài cũ đã được nhập.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the colum header and concern the row header.
vi_VN: Một bảng các câu hỏi phụ trên mỗi ô. Các văn bản yêu cầu phụ nằm trong tiêu đề cột và liên quan đến tiêu đề hàng.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the column header and relate the particular row header.
vi_VN: Một bảng các câu hỏi phụ trên mỗi ô. Các văn bản yêu cầu phụ nằm trong tiêu đề cột và liên quan đến tiêu đề hàng cụ thể.

en: A table with a subquestion on each row. The answer options are contained in the table header.
vi_VN: Một bảng có yêu cầu phụ cho mỗi hàng. Các tùy chọn trả lời được chứa trong tiêu đề bảng.

en: A table with a subquestion on each row. You have to select your answer.
vi_VN: Một bảng có yêu cầu phụ cho mỗi hàng. Bạn phải chọn câu trả lời.

en: A template with that name already exists.
vi_VN: Mẫu với tên này đã có.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
vi_VN: Tên người dùng không được hỗ trợ hoặc tên người dùng không hợp jlệ

en: AND/OR Date is
vi_VN: Và/Hoặc ngày là

en: Abbreviated question text
vi_VN: Nội dung câu hỏi được viết tắt

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
vi_VN: Khả năng thay đổi câu hỏi, nhóm và tham số vẫn bị giới hạn.

en: Absolute value
vi_VN: Giá trị tuyệt đối

en: Accelerator keys for list items
vi_VN: Phím tăng tốc cho các mục trong danh sách

en: Accept
vi_VN: Chấp nhận

en: Accepts Font Awesome Unicode characters.
vi_VN: Chấp nhận các ký tự Unicode Phông chữ Phi Hoa.

en: Access
vi_VN: Truy cập

en: Access denied
vi_VN: Truy cập đã bị từ chối

en: Access denied!
vi_VN: Truy cập bị từ chối!

en: Action
vi_VN: Hành động

en: Action to perform when time limit is up
vi_VN: Hành động để thực hiện khi thời hạn đã kết thúc

en: Action:
vi_VN: Hoạt động:

en: Actions
vi_VN: Hành động

en: Actions:
vi_VN: Hành động:

en: Activate
vi_VN: Kích hoạt

en: Activate Survey
vi_VN: Kích hoạt khảo sát

en: Activate assessements
vi_VN: Kích hoạt các đánh giá

en: Activate quotas
vi_VN: Kích hoạt hạn ngạch

en: Activate survey participants table
vi_VN: Kích hoạt bảng tham gia khảo sát

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
vi_VN: Kích hoạt tính năng này để hiển thị bản đồ phía trên trường nhập, nơi người dùng có thể chọn một vị trí

en: Activated
vi_VN: Kích hoạt

en: Activation settings
vi_VN: Cài đặt kích hoạt

en: Active
vi_VN: Kích hoạt

en: Active and running
vi_VN: Hoạt động và đang chạy

en: Active but expired
vi_VN: Hoạt động nhưng đã hết hạn

en: Active but not yet started
vi_VN: Hoạt động nhưng chưa bắt đầu

en: Active filters:
vi_VN: bộ lọc đang trong sử dụng:

en: Active survey ID
vi_VN: Mã khảo sát

en: Active survey participants tables
vi_VN: Bảng tham gia điều tra viên tích cực

en: Active surveys
vi_VN: Kích hoạt khảo sát

en: Adaptive
vi_VN: Thích nghi

en: Add
vi_VN: Thêm

en: Add URL parameter
vi_VN: Thêm tham số URL

en: Add a button to reset the slider. If you choose an start value, it reset at start value, else empty the answer.
vi_VN: Thêm một nút để đặt lại thanh trượt. Nếu bạn chọn một giá trị bắt đầu, nó đặt lại ở giá trị bắt đầu, nếu không có câu trả lời.

en: Add a group
vi_VN: Thêm nhóm

en: Add a language:
vi_VN: Thêm một ngôn ngữ:

en: Add a new language
vi_VN: Thêm ngôn ngữ mới

en: Add a new question
vi_VN: Thêm câu hỏi mới

en: Add a new survey administrator
vi_VN: Thêm quản trị viên điều tra mới

en: Add a prefix to the answer field
vi_VN: Thêm tiền tố vào trường trả lời

en: Add a question to this group
vi_VN: Thêm câu hỏi vào nhóm này

en: Add a suffix to the answer field
vi_VN: Thêm hậu tố vào trường trả lời

en: Add additional CSS class(es) for this question. Use a space between multiple CSS class names. You may use expressions - remember this part is static.
vi_VN: Thêm (các) lớp CSS bổ sung cho câu hỏi này. Sử dụng dấu cách giữa nhiều tên lớp CSS. Bạn có thể sử dụng các biểu thức - nhớ phần này là tĩnh.

en: Add and edit conditions
vi_VN: Thêm và sử điều kiện

en: Add another participant
vi_VN: Thêm người tham gia khác

en: Add another record
vi_VN: Thêm một bản ghi khác

en: Add answer
vi_VN: Thêm câu trả lời

en: Add attribute
vi_VN: thêm thuộc tính

en: Add condition
vi_VN: Thêm điều kiện

en: Add condition to this scenario
vi_VN: Thêm điều kiện để kịch bản này

en: Add dropdown field
vi_VN: Thêm trường thả xuống

en: Add fields
vi_VN: Thêm trường:

en: Add file
vi_VN: Thêm tệp

en: Add gray background to questions in PDF:
vi_VN: Thêm nền màu xám vào câu hỏi trong PDF:

en: Add group
vi_VN: Thêm nhóm

en: Add language
vi_VN: Thêm ngôn ngữ

en: Add multiple conditions without a page reload
vi_VN: Thêm nhiều điều kiện mà không cần tải lại trang

en: Add new assessment rule
vi_VN: Thêm quy tắc đánh giá mới

en: Add new attribute
vi_VN: Thêm thuộc tính mới

en: Add new group
vi_VN: Thêm nhóm mới

en: Add new participant
vi_VN: Thêm người tham gia mới

en: Add new question
vi_VN: Thêm câu hỏi mới

en: Add new question to group
vi_VN: Thêm câu hỏi mới vào nhóm

en: Add new survey participant
vi_VN: Thêm người tham gia khảo sát mới

en: Add new user group
vi_VN: Thêm nhóm người dùng mới

en: Add or delete groups
vi_VN: Thêm hoặc xóa nhóm

en: Add or delete questions
vi_VN: Thêm hoặc xóa câu hỏi

en: Add or delete subquestions or change their codes
vi_VN: Thêm hoặc xóa câu hỏi con hoặc thay đổi mã của chúng

en: Add participant
vi_VN: thêm người tham gia

en: Add participant to survey
vi_VN: Thêm người tham gia khảo sát

en: Add participant to survey|Add participants to survey
vi_VN: Thêm người tham gia để khảo sát | Thêm người tham gia để khảo sát

en: Add participants to central database
vi_VN: Thêm người dùng vào cơ sở dữ liệu trung tâm

en: Add participants to survey
vi_VN: Thêm người tham gia để khảo sát

en: Add question
vi_VN: Thêm câu hỏi

en: Add question ID to link
vi_VN: Thêm mã số của câu hỏi vào đường link

en: Add question group
vi_VN: Thêm nhóm câu hỏi

en: Add scenario
vi_VN: Thêm kịch bản

en: Add some answer options to your question
vi_VN: Thêm một số tùy chọn câu trả lời cho câu hỏi của bạn

en: Add some subquestions to your question
vi_VN: Thêm một số câu hỏi phụ cho câu hỏi của bạn

en: Add subquestion row
vi_VN: Thêm dòng yêu cầu phụ

en: Add survey participant
vi_VN: Thêm người tham gia khảo sát

en: Add the selected participant to survey.|Add the {n} selected participants to survey.
vi_VN: Thêm người tham gia đã chọn để khảo sát. Thêm {n} người tham gia được chọn để khảo sát.

en: Add to blacklist?
vi_VN: Thêm vào danh sách đen?

en: Add token entry
vi_VN: Thêm mục nhập mã thông báo

en: Add user
vi_VN: Thêm người dùng

en: Add user group
vi_VN: Thêm nhóm người dùng

en: Add value
vi_VN: thêm giá trị

en: Add/delete survey participant attributes
vi_VN: Thêm / xóa thuộc tính người tham gia khảo sát

en: Add/edit resources (files/images) for this survey
vi_VN: Thêm / chỉnh sửa tài nguyên (tệp / hình ảnh) cho cuộc khảo sát này

en: Adding survey participant entry...
vi_VN: Đang thêm mục nhập của người tham gia khảo sát ...

en: Additional Languages
vi_VN: Ngôn ngữ thêm nào

en: Additional attributes
vi_VN: Thuộc tính bổ sung

en: Admin login name
vi_VN: Tên đăng nhập Người quản trị

en: Admin login password
vi_VN: Mật khẩu đăng nhập người quản trị

en: Admin themes
vi_VN: Chủ đề quản trị

en: Administration
vi_VN: Quản trị

en: Administration theme:
vi_VN: Chủ đề quản trị:

en: Administrator credentials
vi_VN: Thông tin quản trị viên

en: Administrator email
vi_VN: Email người quản trị

en: Administrator name
vi_VN: Tên người quản trị

en: Administrator name:
vi_VN: Tên quản trị viên:

en: Administrator settings
vi_VN: Cài đặt quản trị viên

en: Administrator:
vi_VN: Ban quản trị:

en: Advanced
vi_VN: Nâng cao

en: Advanced options
vi_VN: Tùy chọn nâng cao

en: Advanced settings
vi_VN: Cài đặt nâng cao

en: After
vi_VN: Sau

en: After confirmation you won't receive any invitations or reminders for this survey anymore.
vi_VN: Sau khi xác nhận, bạn sẽ không nhận được bất kỳ lời mời hay lời nhắc nào cho cuộc khảo sát này nữa.

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
vi_VN: Sau khi nhấp vào nút lưu, bạn có thể đóng cửa sổ trình duyệt hoặc tiếp tục điền vào bản khảo sát.

en: After the answer options a cell does give some information.
vi_VN: Sau khi các tùy chọn trả lời, một ô sẽ đưa ra một số thông tin.

en: All
vi_VN: Tất cả

en: All answers are already selected in this quota.
vi_VN: Tất cả câu trả lời đã được chọn trong chỉ tiêu này.

en: All answers meet consistency standards.
vi_VN: Tất cả câu trả lời thoả tiêu chuẩn hạn mức.

en: All assessments meet consistency standards.
vi_VN: Tất cả đánh giá thoả tiêu chuẩn nhất quán.

en: All conditions for this question have been deleted.
vi_VN: Tất cả điều kiện của câu hỏi này đã bị xóa

en: All conditions in this survey have been deleted.
vi_VN: Tất cả các điều kiện trong khảo sát này đã được xóa.

en: All conditions meet consistency standards.
vi_VN: Tất cả điều kiện thoả tiêu chuẩn nhất quán.

en: All conditions scenarios were renumbered.
vi_VN: Tất cả các điều kiện kịch bản đều đã được đánh số lại.

en: All custom menu entries will be lost.
vi_VN: Tất cả các mục trình đơn tùy chỉnh sẽ bị mất.

en: All custom menus will be lost.
vi_VN: Tất cả các menu tùy chỉnh sẽ bị mất.

en: All default values meet consistency standards.
vi_VN: Tất cả giá trị mặc định thoả tiêu chuẩn nhất quán.

en: All emails were sent.
vi_VN: Tất cả email đã được gửi.

en: All fields below (except CSS framework name) must be either a valid JSON array or the string "inherit".
vi_VN: Tất cả các trường bên dưới (trừ tên khung khung CSS) phải là mảng hợp lệ của JSON hoặc chuỗi \ "thừa kế \".

en: All files in local directories are writable.
vi_VN: Tất cả các tệp trong các thư mục cục bộ có thể ghi.

en: All groups meet consistency standards.
vi_VN: Tất cả nhóm thoả tiêu chuẩn nhất quán.

en: All important settings can be reached in this sidebar.
vi_VN: Tất cả các cài đặt quan trọng có thể được truy cập trong thanh bên này.

en: All in one
vi_VN: Tất cả trong một

en: All menu entries of this menu will also be deleted.
vi_VN: Tất cả các mục trình đơn của menu này cũng sẽ bị xóa.

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
vi_VN: Tất cả khảo sát của người dùng đã được chuyển đến %s.

en: All old survey participants tables meet consistency standards.
vi_VN: Tất cả các bảng tham gia cuộc khảo sát cũ đạt tiêu chuẩn nhất quán.

en: All old survey tables meet consistency standards.
vi_VN: Tất cả bảng khảo sát cũ thoả tiêu chuẩn nhất quán.

en: All participant information is lost.
vi_VN: Tất cả thông tin người tham gia bị mất.

en: All question attributes meet consistency standards.
vi_VN: Tất cả thuộc tính câu hỏi thoả tiêu chuẩn nhất quán.

en: All questions meet consistency standards.
vi_VN: Tất cả câu hỏi thoả tiêu chuẩn nhất quán.

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
vi_VN: Tất cả câu hỏi, câu trả lời, và những thứ khác dùng ngôn ngữ bị xóa sẽ mất. Bạn có chắc không?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
vi_VN: Tất cả câu hỏi, nhóm và thông số có thể được chỉnh sửa lại.

en: All quota language settings meet consistency standards.
vi_VN: Tất cả thiết lập ngôn ngữ hạn mức thoả tiêu chuẩn nhất quán.

en: All quota quota members meet consistency standards.
vi_VN: Tất cả thành viên hạn mức thoả tiêu chuẩn nhất quán.

en: All quotas meet consistency standards.
vi_VN: Tất cả hạn mức thoả tiêu chuẩn nhất quán.

en: All responses
vi_VN: Tất cả câu trả lời

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey.
vi_VN: Tất cả các câu trả lời không thể truy cập nữa với LimeSurvey.

en: All survey language settings meet consistency standards.
vi_VN: Tất cả thiết lập ngôn ngữ khảo sát thoả tiêu chuẩn nhất quán.

en: All surveys
vi_VN: Tất cả các khảo sát

en: All surveys meet consistency standards.
vi_VN: Tất cả khảo sát thoả tiêu chuẩn nhất quán.

en: All the attributes are automatically mapped
vi_VN: Tất cả các thuộc tính được tự động ánh xạ

en: All themes
vi_VN: Tất cả chủ đề

en: All tokens
vi_VN: Tất cả các thẻ

en: All users
vi_VN: Tất cả người dùng

en: All your answers must be different and you must rank in order.
vi_VN: Tất cả câu trả lời của bạn phải khác nhau và bạn phải xếp thứ tự.

en: Allow
vi_VN: Cho phép

en: Allow array style questions to be split over multiple pages
vi_VN: Cho phép chia các câu hỏi kiểu mảng trên nhiều trang

en: Allow backward navigation:
vi_VN: Cho phép điều hướng ngược:

en: Allow blacklisted participants to be added to a survey:
vi_VN: Cho phép người tham gia vào danh sách đen được thêm vào cuộc khảo sát:

en: Allow invalid email addresses:
vi_VN: Cho phép địa chỉ email không hợp lệ:

en: Allow multiple responses or update responses with one token:
vi_VN: Cho phép nhiều câu trả lời hoặc cập nhật câu trả lời bằng một mã thông báo:

en: Allow multiple short text / numeric questions to be split over multiple pages
vi_VN: Cho phép chia nhiều câu văn ngắn / số cho nhiều trang

en: Allow only numerical input
vi_VN: Chỉ cho phép nhập số

en: Allow only numerical input for 'Other' text
vi_VN: Chỉ cho phép nhập số cho văn bản 'Khác'

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
vi_VN: Cho phép người tham gia tự hủy tên mình:

en: Allow public registration:
vi_VN: Cho phép đăng ký công khai:

en: Allow reset the slider
vi_VN: Cho phép đặt lại thanh trượt

en: Allow single choice questions to be split over multiple pages
vi_VN: Cho phép tách các câu hỏi về các câu hỏi đơn lẻ qua nhiều trang

en: Allow slider questions to be split over multiple pages
vi_VN: Cho phép tách các câu hỏi trên nhiều trang

en: Allow user to modify his last answers before terminate survey.
vi_VN: Cho phép người dùng chỉnh sửa câu trả lời cuối cùng của mình trước khi chấm dứt điều tra.

en: Allowed file types
vi_VN: Loại tập tin được cho phép

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
vi_VN: Các loại tập tin được cho phép trong dấu phẩy tách ra định dạng. ví dụ pdf, doc, odt

en: Always
vi_VN: Luôn luôn

en: Always closed
vi_VN: Luôn đóng

en: Always hide this question
vi_VN: Luôn ẩn câu hỏi này

en: Always open
vi_VN: Luôn luôn mở

en: An additional help text for your question
vi_VN: Văn bản trợ giúp bổ sung cho câu hỏi của bạn

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
vi_VN: Một email đã được gửi đến địa chỉ bạn cung cấp, với thông tin truy cập chi tiết cho khảo sát này. Vui lòng thực hiện theo liên kết trong email.

en: An email has been sent with details about your saved survey
vi_VN: Email đã được gửi với các chi tiết về khảo sát đã lưu của bạn

en: An email with a generated password was sent to the user.
vi_VN: Một email với mật khẩu được tạo ngẫu nhiên đã được gửi đến người dùng.

en: An error occured while creating a backup of your files. Check your local system (permission, available space, etc.)
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi tạo bản sao lưu các tệp của bạn. Kiểm tra hệ thống địa phương của bạn (quyền, không gian có sẵn, v.v ..)

en: An error occured while creating your update package file.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi tạo tệp gói cập nhật của bạn.

en: An error occured while getting checksums.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi nhận checksums.

en: An error occured while getting the changeset.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi nhận sửa đổi.

en: An error occurred saving a response to survey id
vi_VN: Lỗi xả ra trong việc lưu lại một phản hồi tới id khảo sát

en: An error occurred.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi.

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
vi_VN: Không thể truy cập một cuộc khảo sát hết hạn cho người tham gia (họ chỉ nhìn thấy một thông báo mà cuộc khảo sát đã hết hạn).

en: An internal error occured during the database upgrade. Please go back to the %smain menu%s. Contact support if the error persists.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi nội bộ trong quá trình nâng cấp cơ sở dữ liệu. Vui lòng quay lại trình đơn %smain menu%s. Liên hệ hỗ trợ nếu lỗi vẫn còn.

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
vi_VN: Một lỗi không thu hồi đã xảy ra trong quá trình cập nhật. Chi tiết lỗi:

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
vi_VN: Lỗi không mong muốn xả ra đã các phản hồi của bạn không thể đươc lưu lại.

en: An unknown error occured.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi không xác định.

en: An unknown error occurred
vi_VN: Đã xảy ra lỗi không xác định được

en: Anonymized responses
vi_VN: Phản hồi ẩn danh

en: Anonymized responses:
vi_VN: Phản hồi ẩn danh:

en: Anonymized responses?
vi_VN: Phản hồi ẩn danh

en: Answer
vi_VN: Câu trả lời

en: Answer codes
vi_VN: Câu trả lời mã số

en: Answer codes must be unique by question.
vi_VN: Mã trả lời phải là duy nhất theo câu hỏi.

en: Answer label font size (normal)
vi_VN: Trả lời kích thước phông chữ nhãn (bình thường)

en: Answer label font size (small)
vi_VN: Trả lời kích thước phông chữ nhãn nhỏ (nhỏ)

en: Answer matched (regexp)
vi_VN: Trả lời phù hợp (biểu thức chính quy)

en: Answer must be %s
vi_VN: Trả lời phải là %s

en: Answer must be between %s and %s
vi_VN: Trả lời phải nằm giữa %s và%s

en: Answer must be greater or equal to %s
vi_VN: Trả lời phải lớn hơn hoặc bằng %s

en: Answer must be less or equal to %s
vi_VN: Trả lời phải nhỏ hơn hoặc bằng %s

en: Answer option / subquestion font size
vi_VN: Trả lời tùy chọn / subquestion font size

en: Answer options
vi_VN: Tuỳ chọn trả lời

en: Answer options were successfully saved.
vi_VN: Tuỳ chọn trả lời đã được lưu thành công.

en: Answer prefix
vi_VN: Tiền tố câu trả lời

en: Answer suffix
vi_VN: Hâu tố câu trả lời

en: Answer was
vi_VN: Câu trả lời là

en: Answer was NOT
vi_VN: Câu trả lời là KHÔNG

en: Answer was greater than
vi_VN: Câu trả lời là lớn hơn

en: Answer was greater than or equal to
vi_VN: Câu trả lời là lớn hơn hoặc bằng

en: Answer was less than
vi_VN: Câu trả lời là ít hơn

en: Answer was less than or equal to
vi_VN: Câu trả lời là ít hơn hoặc bằng

en: Answers
vi_VN: Câu trả lời

en: Answers and tokens have been re-opened.
vi_VN: Câu trả lời và thẻ đã được mở lại.

en: Answers cleared
vi_VN: câu trả lời thông

en: Answers column width
vi_VN: Trả lời

en: Answers from this response
vi_VN: Trả lời từ phản hồi này

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
vi_VN: Câu trả lời với mã là 0 hoặc để trống không được ho phép, và sẽ không được lưu

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
vi_VN: Trả lời | Văn bản bên trái | Ký tự cách ly bên phải

en: Apply
vi_VN: Chấp nhận

en: Apr
vi_VN: Tháng tư

en: April
vi_VN: Tháng 4

en: Arc tangent of two variables
vi_VN: Arc tangent của hai biến

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
vi_VN: Bạn có chắc là bạn muốn * xóa * một số câu trả lời không đầy đủ và thiết lập lại trạng thái hoàn thành của cả hai câu trả lời và thẻ?

en: Are you sure you want to activate all selected quotas?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn kích hoạt tất cả các hạn ngạch đã chọn?

en: Are you sure you want to deactivate all selected quotas?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn hủy kích hoạt tất cả các hạn ngạch đã chọn?

en: Are you sure you want to delete all conditions for this question?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa tất cả các điều kiện cho câu hỏi này?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa tất cả điều kiện đã thiết lập trong kịch bản này?

en: Are you sure you want to delete all selected quotas?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa tất cả các hạn ngạch đã chọn?

en: Are you sure you want to delete all uploaded files from the selected responses?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa tất cả các tệp đã tải lên khỏi các phản hồi đã chọn không?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa những mục đã chọn?

en: Are you sure you want to delete the selected menu entries?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa các mục trình đơn đã chọn không?

en: Are you sure you want to delete the selected menus and all related submenus and entries?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa các menu đã chọn và tất cả các mục con và mục nhập liên quan không?

en: Are you sure you want to delete the selected participants?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa những người tham gia đã chọn?

en: Are you sure you want to delete the selected responses?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa các câu trả lời đã chọn?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xoá tham số URL này?

en: Are you sure you want to delete this box ?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa hộp này?

en: Are you sure you want to delete this condition?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa điều kiện này?

en: Are you sure you want to delete this entry?
vi_VN: Bạn co chắc bạn muốn xóa mục (entry) này?

en: Are you sure you want to delete this label set?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa bộ nhãn này?

en: Are you sure you want to delete this user group?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa nhóm người dùng này?

en: Are you sure?
vi_VN: Bạn có chắc không?

en: Arithmetic mean
vi_VN: Số học trung bình

en: Armenian
vi_VN: Người Armenia

en: Array
vi_VN: Mảng

en: Array (10 Point Choice)
vi_VN: Mãng (10 lựa chọn)

en: Array (5 Point Choice)
vi_VN: Mãng (5 lựa chọn)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
vi_VN: Mảng (Tăng/Không đổi/Giảm)

en: Array (Numbers)
vi_VN: Mảng (số)

en: Array (Texts)
vi_VN: Mảng (Văn bản)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
vi_VN: Mảng (Có/Không/Không chắc)

en: Array by column
vi_VN: Mảng theo cột

en: Array filter
vi_VN: Bộ lọc mảng

en: Array filter exclusion
vi_VN: Loại trừ bộ lọc mảng

en: Array filter style
vi_VN: Mảng kiểu lọc

en: Arrays
vi_VN: Mảng

en: As a last step you should clear your browser cache now.
vi_VN: Bước cuối cùng bạn nên xóa bộ nhớ cache trình duyệt của bạn bây giờ.

en: As defined in question settings
vi_VN: Như được định nghĩa trong cài đặt câu hỏi

en: As you can see, editing answer options is quite similar to editing subquestions.
vi_VN: Như bạn thấy, chỉnh sửa các tùy chọn trả lời tương tự như chỉnh sửa câu hỏi phụ.

en: As you can see, the preselected question type is the 'Long free text' one. We will use in this example the 'Array' question type.
vi_VN: Như bạn thấy, loại câu hỏi được chọn trước là  'Long free text' một. Chúng tôi sẽ sử dụng trong ví dụ này kiểu câu hỏi 'Array'.

en: Assessment details
vi_VN: Chi tiết đánh giá

en: Assessment group score
vi_VN: Điểm nhóm đánh giá

en: Assessment heading
vi_VN: Tiêu đề đánh giá

en: Assessment mode for this survey is not activated.
vi_VN: Chế độ đánh giá cho cuộc khảo sát này không được kích hoạt.

en: Assessment rules
vi_VN: Quy tắc đánh giá

en: Assessment value
vi_VN: Giá trị đánh giá

en: Assessment:
vi_VN: Đánh giá:

en: Assessments
vi_VN: Ấn định

en: Assessments mode not activated
vi_VN: Chế độ đánh giá không được kích hoạt

en: Assigning a new value to a variable.
vi_VN: Gán một giá trị mới cho một biến.

en: At beginning
vi_VN: Tại nơi bắt đầu

en: At end
vi_VN: Tại nơi kết thúc

en: At least one installed
vi_VN: Ít nhất đã được cài đặt

en: At the end of the process the database will be updated.
vi_VN: Vào cuối quá trình, cơ sở dữ liệu sẽ được cập nhật.

en: At the end of the process we'll proceed to the LimeSurvey update.
vi_VN: Vào cuối của quá trình chúng tôi sẽ tiến hành cập nhật LimeSurvey.

en: Attention: Several question codes were updated. Please check these carefully as the update  may not be perfect with customized expressions.
vi_VN: Chú ý: Đã cập nhật một số mã câu hỏi. Hãy kiểm tra cẩn thận vì những cập nhật có thể không hoàn hảo với các biểu thức tùy chỉnh.

en: Attribute
vi_VN: đặc tính

en: Attribute %s (%s)
vi_VN: Thuộc tính %s  (%s )

en: Attribute %s was deleted.
vi_VN: Thuộc tính %s  đã bị xóa.

en: Attribute display setting updated
vi_VN: Thiết lập hiển thị thuộc tính cập nhật

en: Attribute field
vi_VN: trường thuộc tính

en: Attribute management
vi_VN: Quản lý thuộc tính

en: Attribute name:
vi_VN: Tên thuộc tính:

en: Attribute settings
vi_VN: Thiết lập thuộc tính

en: Attribute successfully deleted
vi_VN: Đã xóa thành công thuộc tính

en: Attribute successfully updated
vi_VN: Đã cập nhật thành công thuộc tính

en: Attribute type
vi_VN: Loại thuộc tính

en: Attribute type:
vi_VN: Loại thuộc tính:

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
vi_VN: Giá trị thuộc tính cho người tham gia hiện đã được cập nhật từ các hồ sơ tham gia

en: Attribute values for existing participants have been updated from the token records
vi_VN: Giá trị thuộc tính cho người tham gia hiện đã được cập nhật từ các hồ sơ thẻ

en: Attribute visible:
vi_VN: Thuộc tính nhìn thấy được:

en: Attribute was saved.
vi_VN: Thuộc tính đã được lưu.

en: Attributes
vi_VN: Thuộc tính

en: Attributes to be created
vi_VN: Các thuộc tính cần được tạo

en: Attributes to export:
vi_VN: Thuộc tính xuất khẩu:

en: Aug
vi_VN: Tháng tám

en: August
vi_VN: tháng Tám

en: Authentication method
vi_VN: Phương pháp xác thực

en: Auto
vi_VN: Tự động

en: Auto Translate
vi_VN: Tự động dịch

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
vi_VN: Tự động kiểm tra tùy chọn độc quyền nếu tất cả những người khác được kiểm tra

en: Autoload URL
vi_VN: Tự động mở URL

en: Autoload URL:
vi_VN: URL tự động load:

en: Automatic
vi_VN: Tự động

en: Automatic (UTF-8)
vi_VN: Tự động (UTF-8)

en: Automatically rename question code if already exists?
vi_VN: Tự động đổi tên mã câu hỏi nếu đã tồn tại?

en: Available admin themes:
vi_VN: Các chủ đề quản trị có sẵn:

en: Available functions
vi_VN: Các chức năng sẵn có

en: Available languages:
vi_VN: Ngôn ngữ tồn tại:

en: Available space in directory:
vi_VN: Không gian trống trong thư mục:

en: Available survey themes:
vi_VN: Các chủ đề khảo sát hiện có:

en: Average
vi_VN: Trung bình

en: Average file size
vi_VN: Kích thước tập tin trung bình

en: Average interview time:
vi_VN: Thời gian phỏng vấn trung bình:

en: Average no. of files per respondent
vi_VN: Số trung bình số tệp trên mỗi người trả lời

en: Average size per respondent
vi_VN: Kích thước trung bình cho mỗi người trả lời

en: Back
vi_VN: Trở lại

en: Back to Response Import
vi_VN: Trở về Nhập tài nguyên

en: Back to main menu
vi_VN: Trở lại menu chính

en: Back to survey home
vi_VN: Quay lại trang chủ khảo sát

en: Background colour for questions (0 black - 255 white)
vi_VN: Màu nền cho các câu hỏi (0 màu đen - 255 trắng)

en: Background colour for sections (0 black - 255 white)
vi_VN: Màu nền cho các phần (0 màu đen - 255 trắng)

en: Backup
vi_VN: Sao lưu

en: Backup entire database
vi_VN: Sao lưu toàn bộ cơ sở dữ liệu

en: Bar chart
vi_VN: Biểu đồ cột

en: Base language
vi_VN: Ngôn ngữ gốc:

en: Base language:
vi_VN: Ngôn ngữ cơ sở:

en: Basic admin notification
vi_VN: Thông báo quản trị cơ bản

en: Basic admin notification body
vi_VN: Cơ quan thông báo cơ bản cơ bản

en: Basic admin notification email body:
vi_VN: Cơ quan email thông báo quản trị cơ bản:

en: Basic admin notification subject
vi_VN: Chủ đề thông báo quản trị cơ bản

en: Basic admin notification subject:
vi_VN: Chủ đề thông báo quản trị cơ bản:

en: Basic attributes
vi_VN: Thuộc tính cơ bản

en: Basic email notification is sent to:
vi_VN: Thư thông báo cơ bản đã được gửi đến:

en: Basic notification attachments:
vi_VN: Các tệp đính kèm thông báo cơ bản:

en: Basic settings
vi_VN: Cài đặt cơ bản

en: Batch edit
vi_VN: Chỉnh sửa hàng loạt

en: Batch edit the menus
vi_VN: Chỉnh sửa hàng loạt các menu

en: Batch-edit participants
vi_VN: Người tham gia chỉnh sửa hàng loạt

en: Before
vi_VN: Trước

en: Before proceeding please back up your database using a backup tool!
vi_VN: Trước khi tiếp tục xin vui lòng sao lưu cơ sở dữ liệu của bạn bằng cách sử dụng một công cụ sao lưu!

en: Before you can add questions you must add a question group first.
vi_VN: Trước khi bạn có thể thêm câu hỏi trước tiên bạn phải thêm một nhóm câu hỏi.

en: Before you proceed to the LimeSurvey update, we must first update ComfortUpdate itself.
vi_VN: Trước khi bạn tiến hành cập nhật LimeSurvey, trước hết chúng ta phải cập nhật ComfortUpdate.

en: Before you start, please prove you are human.
vi_VN: Trước khi bạn bắt đầu, hãy chứng minh bạn là con người.

en: Belarusian
vi_VN: Tiếng Belarus

en: Binary safe case-insensitive string comparison
vi_VN: So sánh nhị phân không phân biệt chữ hoa chữ thường

en: Binary safe string comparison
vi_VN: So sánh chuỗi an toàn nhị phân

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
vi_VN: Đưa danh sách đen tất cả các cuộc khảo sát hiện tại cho người tham gia khi lĩnh vực toàn cầu được thiết lập:

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
vi_VN: Người tham dự danh sách đen cho bất kỳ cuộc khảo sát mới nào được bổ sung khi lĩnh vực toàn cầu được thiết lập:

en: Blacklist settings
vi_VN: Cài đặt danh sách đen

en: Blacklist settings were saved.
vi_VN: Cài đặt danh sách đen đã được lưu.

en: Blacklist user:
vi_VN: Người dùng danh sách đen:

en: Blacklisted
vi_VN: Danh sách đen

en: Blacklisted participants
vi_VN: Người tham gia trong danh sách đen

en: Borders around questions in PDF:
vi_VN: Viền xung quanh các câu hỏi trong PDF:

en: Borders around responses in PDF:
vi_VN: Biên giới xung quanh các phản hồi trong PDF:

en: Both
vi_VN: Cả hai

en: Bottom bar
vi_VN: Thanh dưới cùng

en: Bounce processing
vi_VN: Xử lý trả lại

en: Bounce processing is deactivated either application-wide or for this survey in particular.
vi_VN: Xử lý thư bị trả lại là vô hiệu hoá hoặc ứng dụng mở rộng hoặc khảo sát này nói riêng.

en: Bounce settings
vi_VN: Cài đặt trả lại

en: Bounce settings have been saved.
vi_VN: Cài đặt Bounce đã được lưu.

en: Box deleted
vi_VN: Đã xóa hộp

en: Box orientation:
vi_VN: Định hướng hộp:

en: Box settings updated!
vi_VN: Đã cập nhật cài đặt hộp!

en: Box updated
vi_VN: Đã cập nhật hộp

en: Boxes
vi_VN: Hộp

en: Boxes by row:
vi_VN: Hộp theo hàng:

en: Branch
vi_VN: Chi nhánh

en: Browse
vi_VN: Đi đến

en: Browse participants
vi_VN: Duyệt người tham gia

en: Browse responses
vi_VN: Trình duyệt phản hồi

en: Browse saved responses
vi_VN: Duyệt các câu trả lời đã lưu

en: Browse survey participants
vi_VN: Duyệt người tham gia khảo sát

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
vi_VN: Số lượng thành công đã được cập nhật lên thành %s

en: Bulk convert conditions to relevance
vi_VN: Chuyển đổi các điều kiện thành sự liên quan

en: But this one isn't.
vi_VN: Nhưng đây không phải là một.

en: Button group
vi_VN: Nhóm button

en: Buy a new key
vi_VN: Mua một chìa khóa mới

en: By question group
vi_VN: Theo nhóm câu hỏi

en: Bypass date control before sending email:
vi_VN: Kiểm soát bypass ngày trước khi gửi email:

en: CPDB CSV summary
vi_VN: Tóm tắt CSDB CSV

en: CPDB mapping
vi_VN: Lập bản đồ CPDB

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
vi_VN: CSS Style cho thông báo hiển thị trong bộ đếm ngược đếm ngược trong khi đếm ngược

en: CSS class(es)
vi_VN: Lớp CSS

en: CSS class(es):
vi_VN: (Các) lớp CSS:

en: CSS files:
vi_VN: Các tệp CSS:

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
vi_VN: Kiểu CSS cho thông điệp hết hạn \ 'thời gian hết hạn \'

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
vi_VN: Kiểu CSS được sử dụng khi thông báo \ 'cảnh báo giới hạn thời gian \' được hiển thị

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
vi_VN: Phong cách CSS được sử dụng khi thông điệp thứ hai "thời gian giới hạn cảnh báo 'sẽ hiển thị

en: CSV field names
vi_VN: Tên trường CSV

en: CSV file
vi_VN: Tệp CSV

en: CSV input format
vi_VN: Định dạng nhập CSV

en: Calculate storage
vi_VN: Tính dung lượng lưu trữ

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
vi_VN: Tính Độ lệch Tiêu chuẩn Mẫu cho danh sách các số

en: Calculate the sum of values in an array
vi_VN: Tính tổng của các giá trị trong một mảng

en: Calculates the exponent of e
vi_VN: Tính luỹ thừa của e

en: Calculation
vi_VN: Tính toán

en: Can edit?
vi_VN: Có thể chỉnh sửa?

en: Can not import a theme that already exists!
vi_VN: Không thể nhập một chủ đề đã tồn tại!

en: Can't bind to the LDAP directory. Error message: %s
vi_VN: Không thể liên kết với thư mục LDAP. Thông báo lỗi: %s

en: Can't connect to the LDAP directory
vi_VN: Không thể kết nối đến thư mục LDAP

en: Can't delete question group when the survey is active
vi_VN: Không thể xóa nhóm câu hỏi khi cuộc khảo sát đang hoạt động

en: Can't find user group!
vi_VN: Không thể tìm thấy nhóm người dùng!

en: Can't render layout %s for template %s. Please try to re-install the template.
vi_VN: Không thể hiển thị bố cục %s cho mẫu %s. Hãy thử cài đặt lại mẫu.

en: Can't render layout %s for template %s. Template version in database is %s, but in config.xml it's %s. Please re-install the template.
vi_VN: Không thể hiển thị bố cục %s cho mẫu %s. Phiên bản mẫu trong cơ sở dữ liệu là %s, nhưng trong tệp config.xml nó là %s. Hãy cài đặt lại mẫu.

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
vi_VN: Không thể cập nhật nhãn vì bạn đang sử dụng mã trùng lắp

en: Cancel
vi_VN: Hủy

en: Cancel automatic sending
vi_VN: Hủy tự động gửi

en: Cancel editing
vi_VN: Huỷ chỉnh sửa

en: Cannot be changed
vi_VN: Không thể thay đổi

en: Cannot import the VVExport file.
vi_VN: Không thể nhập tập tin VVExport.

en: Case-insensitive strstr
vi_VN: Trường hợp không nhạy cảm strstr

en: Catalan (Valencian)
vi_VN: Tiếng Catalan (Valencian)

en: Category separator
vi_VN: Phân loại loại

en: Centered
vi_VN: Tập trung

en: Central database
vi_VN: Cơ sở dữ liệu trung tâm

en: Central participant database
vi_VN: Cơ sở dữ liệu người tham gia trung ương

en: Central participant management
vi_VN: quản lý người tham gia Trung ương

en: Central participants database summary
vi_VN: Tóm tắt cơ sở dữ liệu người trung ương

en: Change language
vi_VN: Thay đổi ngôn ngữ

en: Change log
vi_VN: Thay đổi log

en: Change password
vi_VN: Đổi mật khẩu

en: Change scenario number
vi_VN: Thay đổi kịch bản số

en: Change settings
vi_VN: Thay đổi cài đặt

en: Change survey group
vi_VN: Thay đổi Nhóm khảo sát

en: Change texts
vi_VN: Thay đổi văn bản

en: Change the display style of the month when using select boxes
vi_VN: Thay đổi phong cách hiển thị của tháng khi sử dụng các hộp chọn

en: Change the language
vi_VN: Thay đổi ngôn ngữ

en: Changed by
vi_VN: Thay đổi bởi

en: Changed on
vi_VN: Thay đổi

en: Character set for file import/export:
vi_VN: Bộ ký tự cho nhập / xuất tệp tin:

en: Character set of file:
vi_VN: Bộ kí tự của tập tin:

en: Character set of the file:
vi_VN: Bộ ký tự của tập tin:

en: Chart type
vi_VN: Loại biểu đồ

en: Chart type:
vi_VN: Loại biểu đồ:

en: Check again
vi_VN: Kiểm tra lại

en: Check any that apply
vi_VN: Có thể chọn một hay nhiều đáp án

en: Check data integrity
vi_VN: Kiểm tra tính toàn vẹn dữ liệu

en: Check if the content of a variable is a valid integer value
vi_VN: Kiểm tra xem nội dung của một biến là một giá trị số nguyên hợp lệ

en: Check logic
vi_VN: Kiểm tra logic

en: Check survey logic for current question group
vi_VN: Kiểm tra logic khảo sát cho nhóm câu hỏi hiện tại

en: Checkbox is checked
vi_VN: Checkbox được chọn

en: Checkbox is unchecked
vi_VN: Hộp kiểm không được chọn

en: Checkbox layout
vi_VN: Bố cục Checkbox

en: Checked
vi_VN: Đã kiểm tra

en: Checking basic requirements...
vi_VN: Đang kiểm tra yêu cầu cơ bản...

en: Checking existing LimeSurvey files...
vi_VN: Đang kiểm tra các tập tin LimeSurvey tồn tại...

en: Choice column width
vi_VN: Chiều rộng cột lựa chọn

en: Choice header
vi_VN: tiêu đề lựa chọn

en: Choice of rank %s
vi_VN: Lựa chọn xếp hạng %s

en: Choose file
vi_VN: Chọn tập tin

en: Choose one of the following answers
vi_VN: Chọn một trong những câu trả lời sau

en: Choose the CSV file to upload:
vi_VN: Chọn tập tin CSV để tải lên:

en: Choose the file to upload:
vi_VN: Chọn tập tin để tải lên:

en: Choose token fields:
vi_VN: Chọn các trường mã thông báo:

en: Choose when user can add a comment
vi_VN: Chọn khi người dùng có thể thêm nhận xét

en: Choose your language
vi_VN: Chọn ngôn ngữ của bạn

en: Chosen icon:
vi_VN: Biểu tượng chọn:

en: Circle
vi_VN: Vòng tròn

en: Classes
vi_VN: Các lớp học

en: Clear
vi_VN: Làm sạch

en: Clear all
vi_VN: Làm sạch tất cả

en: Clear assets cache:
vi_VN: Xóa bộ nhớ cache nội dung:

en: Clear now
vi_VN: Xóa ngay bây giờ

en: Clear selection
vi_VN: Xóa lựa chọn

en: Click here to log in.
vi_VN: Click vào đây để đang nhập.

en: Click here to start the survey.
vi_VN: Nhấp vào đây để bắt đầu cuộc khảo sát.

en: Click here to use ComfortUpdate or to download it.
vi_VN: Nhấp vào đây để sử dụng ComfortUpdate hoặc để tải xuống.

en: Click here to use ComfortUpdate.
vi_VN: Nhấp vào đây để sử dụng ComfortUpdate.

en: Click on 'Activate this survey'
vi_VN: Nhấp vào 'Kích hoạt khảo sát này'

en: Click on 'No, thanks'
vi_VN: Nhấp vào 'Không, Cảm ơn'

en: Click on 'Preview survey' and return to this window when you are done testing.
vi_VN: Nhấp vào 'Xem trước cuộc khảo sát' và trở lại cửa sổ này khi bạn đã hoàn tất thử nghiệm.

en: Click on 'Save and close' or 'Next' to proceed.
vi_VN: Nhấp vào  'Lưu và đóng' hoặc 'Tiếp theo' để tiếp tục.

en: Click on the 'Add question group' button
vi_VN: Nhấp vào nút 'Thêm nhóm câu hỏi '

en: Click on the 'Create survey' box - or 'Next' in this tutorial
vi_VN: Nhấp vào hộp  'Tạo khảo sát ' - hoặc  'Tiếp theo' trong hướng dẫn này

en: Click on the 'Edit answer options' button.
vi_VN: Nhấp vào nút 'Chỉnh sửa câu trả lời'.

en: Click on the 'Edit subquestions' button.
vi_VN: Nhấp vào nút 'Chỉnh sửa yêu cầu phụ'.

en: Click on the following button if you want to
vi_VN: Click vào nút sau nếu bạn muốn

en: Click on the name of your survey to get back to the survey settings overview.
vi_VN: Nhấp vào tên của cuộc khảo sát của bạn để trở lại trang tổng quan cài đặt khảo sát.

en: Click on the plus sign %s to add another subquestion to your question.
vi_VN: Nhấp vào dấu cộng %s để thêm một câu hỏi phụ khác cho câu hỏi.

en: Click this button to log out.
vi_VN: Nhấp vào nút này để đăng xuất.

en: Click to adjust.
vi_VN: Nhấp để điều chỉnh.

en: Click to expand
vi_VN: Bấm để mở rộng

en: Click to set the location or drag and drop the pin. You may may also enter coordinates
vi_VN: Nhấp để đặt vị trí hoặc kéo và thả ghim. Bạn cũng có thể nhập tọa độ

en: Clicking 'Yes' will generate tokens for all those in this token list that have not been issued one. Continue?
vi_VN: Nhấp vào 'Có' sẽ tạo ra các mã thông báo cho tất cả những người trong danh sách token này mà chưa được phát hành. Tiếp tục?

en: Close
vi_VN: Đóng

en: Close editor
vi_VN: đóng phần biên tập

en: Close the picker
vi_VN: Đóng bộ chọn

en: Closed group
vi_VN: Nhóm đóng

en: Code
vi_VN: Mã

en: Code filter
vi_VN: Bộ lọc mã

en: Code:
vi_VN: Mã:

en: Collapse all
vi_VN: Thu gọn tất cả

en: Collapsed menu
vi_VN: Trình đơn thu gọn

en: Columns
vi_VN: Cột

en: ComfortUpdate could not download the update!
vi_VN: ComfortUpdate không thể tải xuống bản cập nhật!

en: ComfortUpdate could not find the update info data.
vi_VN: ComfortUpdate không thể tìm thấy dữ liệu thông tin cập nhật.

en: ComfortUpdate could not zip the files for your backup
vi_VN: ComfortUpdate không thể nén các tệp sao lưu của bạn

en: ComfortUpdate couldn't find the update file on your local system (or the updater update file)
vi_VN: ComfortUpdate không thể tìm thấy tệp cập nhật trên hệ thống cục bộ của bạn (hoặc tệp cập nhật cập nhật)

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more directories that were deleted with the update.
vi_VN: ComfortUpdate không thể xoá một hoặc nhiều thư mục đã bị xóa với bản cập nhật.

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more files that were deleted with the update.
vi_VN: ComfortUpdate không thể xóa một hoặc nhiều tệp đã bị xóa với bản cập nhật.

en: ComfortUpdate couldn't unzip the update file (or the updater update file)
vi_VN: ComfortUpdate không thể giải nén tệp cập nhật (hoặc tệp cập nhật cập nhật)

en: ComfortUpdate encountered an error while trying to get data from your database.
vi_VN: ComfortUpdate gặp một lỗi khi cố gắng lấy dữ liệu từ cơ sở dữ liệu của bạn.

en: ComfortUpdate has been updated!
vi_VN: ComfortUpdate đã được cập nhật!

en: ComfortUpdate is disabled in your LimeSurvey configuration. Please contact your administrator for more information.
vi_VN: ComfortUpdate bị vô hiệu trong cấu hình Khảo sát của bạn. Vui lòng liên hệ với quản trị viên của bạn để biết thêm thông tin.

en: ComfortUpdate key
vi_VN: Phím ComfortUpdate

en: ComfortUpdate key information
vi_VN: Thông tin chính của ComfortUpdate

en: ComfortUpdate needs to be updated
vi_VN: Cần cập nhật ComfortUpdate

en: ComfortUpdate step %s
vi_VN: Bước ComfortUpdate %s

en: Comma
vi_VN: Phẩy

en: Comma (,)
vi_VN: Dấu phẩy (,)

en: Comment
vi_VN: Chú thích

en: Comment only when
vi_VN: Chỉ bình luận khi

en: Comment only when you choose an answer.
vi_VN: Chỉ bình luận khi bạn chọn một câu trả lời.

en: Comment only when you don't choose an answer.
vi_VN: Chỉ bình luận khi bạn không chọn câu trả lời.

en: Comment your answers.
vi_VN: Bình luận câu trả lời của bạn.

en: Comments
vi_VN: Bình luận

en: Compact
vi_VN: gọn nhẹ

en: Compare a string to a regular expression pattern
vi_VN: So sánh một chuỗi với một mẫu biểu thức chính quy

en: Comparison operator
vi_VN: Toán tử so sánh

en: Compatible
vi_VN: Tương thích

en: Compatible with type coercion
vi_VN: Tương thích với loại ép buộc

en: Complete only
vi_VN: Chỉ hoàn thành

en: Completed
vi_VN: Đã hoàn thành

en: Completed responses only
vi_VN: Chỉ trả lời hoàn thành

en: Completed?
vi_VN: Đã hoàn tất?

en: Condition
vi_VN: Điều kiện

en: Condition added.
vi_VN: Điều kiện đã được bổ sung.

en: Condition successfully copied
vi_VN: Đã sao chép thành công điều kiện

en: Condition successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
vi_VN: Điều kiện đã được sao chép thành công (một số đã bị bỏ qua vì chúng trùng lặp)

en: Condition updated.
vi_VN: Điều kiện đã được cập nhật.

en: Conditional processing
vi_VN: Xử lý có điều kiện

en: Conditions
vi_VN: Điều kiện

en: Conditions designer
vi_VN: Thiết kế điều kiện

en: Config file is malformed or null.
vi_VN: Tệp cấu hình bị sai hoặc không hợp lệ.

en: Configuration
vi_VN: Thiết lập

en: Configuration directory is not writable
vi_VN: Thư mục cấu hình không thể ghi được

en: Configure
vi_VN: Cấu hình

en: Confirm
vi_VN: Xác nhận

en: Confirm your admin password
vi_VN: Xác nhận mật khẩu quản trị viên của bạn

en: Confirmation
vi_VN: Xác nhận

en: Confirmation attachments:
vi_VN: Xác nhận đính kèm:

en: Confirmation email
vi_VN: Email xác nhận

en: Confirmation email body
vi_VN: Xác nhận cơ thể email

en: Confirmation email body:
vi_VN: Xác nhận cơ quan email:

en: Confirmation email subject
vi_VN: Tiêu đề email xác nhận

en: Confirmation email subject:
vi_VN: Tiêu đề email xác nhận

en: Connection with database failed. Please check database location, user name and password and try again.
vi_VN: Kết nối với cơ sở dữ liệu thất bại. Vui lòng kiểm tra vị trí cơ sở dữ liệu, tên người dùng và mật khẩu và thử lại.

en: Constant
vi_VN: Hằng

en: Continue
vi_VN: Tiếp tục

en: Continue?
vi_VN: Tiếp tục không?

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
vi_VN: Chuyển đổi một chuỗi 8 bit thành một chuỗi được trích dẫn

en: Convert a date/time string to unix timestamp
vi_VN: Chuyển đổi một chuỗi ngày / giờ để unix dấu thời gian

en: Convert a numerical value using a inputTable and outputTable of numerical values
vi_VN: Chuyển đổi một giá trị bằng cách sử dụng một inputTable và outputTable các giá trị số

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
vi_VN: Chuyển đổi chuỗi được trích dẫn ra chuỗi 8 bit

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
vi_VN: Chuyển đổi tất cả các thực thể HTML để nhân vật của họ áp dụng (luôn luôn sử dụng ENT_QUOTES và UTF-8)

en: Convert resource links and expression fields?
vi_VN: Chuyển đổi các liên kết tài nguyên và các trường biểu thức?

en: Convert resource links?
vi_VN: Chuyển liên kết tài nguyên?

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
vi_VN: Chuyển đổi các thực thể HTML đặc biệt về nhân vật (luôn luôn sử dụng ENT_QUOTES và UTF-8)

en: Copy
vi_VN: Sao chép

en: Copy a survey
vi_VN: Sao chép cuộc khảo sát

en: Copy advanced settings?
vi_VN: Sao chép thiết lập nâng cao?

en: Copy answer options?
vi_VN: Sao chép tùy chọn trả lời?

en: Copy conditions
vi_VN: Sao chép các điều kiện

en: Copy failed
vi_VN: Sao chép thất bại

en: Copy of survey is completed.
vi_VN: Sao chép khảo sát hoàn thành.

en: Copy options
vi_VN: Sao chép tùy chọn

en: Copy question
vi_VN: Sao chép câu hỏi

en: Copy subquestions?
vi_VN: Sao chép câu hỏi con?

en: Copy survey
vi_VN: Sao chép khảo sát

en: Copy the selected conditions to:
vi_VN: Sao chép các điều kiện đã chọn đến:

en: Copy to local theme and save changes
vi_VN: Sao chép vào Mẫu/theme đang dùng và lưu các thay đổi

en: Core admin theme
vi_VN: Chủ đề quản trị cốt lõi

en: Core plugin can not be disabled.
vi_VN: Plugin lõi không thể bị tắt.

en: Core theme
vi_VN: Chủ đề cốt lõi

en: Corner boxes
vi_VN: Hộp góc

en: Corner lines
vi_VN: Góc đường

en: Corrected time:
vi_VN: Điều chỉnh thời gian:

en: Cosine
vi_VN: Cosin

en: Could not connect to LDAP server.
vi_VN: Không thể kết nối với máy chủ LDAP.

en: Could not create new box
vi_VN: Không thể tạo hộp mới

en: Could not delete user group.
vi_VN: Không thể xóa nhóm người dùng.

en: Could not delete user group. No group selected.
vi_VN: Không thể xóa nhóm người dùng. Không có nhóm được chọn.

en: Could not delete user. User was not supplied.
vi_VN: Không thể xóa người dùng. Người dùng không được hỗ trợ.

en: Could not insert all conditions.
vi_VN: Không thể chèn thêm tất cả các điều kiện.

en: Could not modify user data.
vi_VN: Không thể sửa dữ liệu người dùng.

en: Could not open file
vi_VN: Không thể mở tập tin

en: Could not remove deleted files
vi_VN: Không thể xóa tệp đã xóa

en: Could not remove the deleted directories
vi_VN: Không thể xóa các thư mục đã xóa

en: Could not retrieve update info data
vi_VN: Không thể truy xuất dữ liệu thông tin cập nhật

en: Could not save theme %s: %s
vi_VN: Không thể lưu khuôn mẫu %s: %s

en: Could not update box
vi_VN: Không thể cập nhật hộp

en: Could not update condition.
vi_VN: Không thể cập nhật điều kiện này.

en: Could not write file
vi_VN: Không thể ghi tệp

en: Count
vi_VN: Đếm

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
vi_VN: Thống kê cho mỗi câu hỏi chỉ dựa trên tổng số câu trả lời cho câu hỏi đã được hiển thị

en: Count the number of answered questions in the list
vi_VN: Đếm số câu hỏi đã được trả lời trong danh sách

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
vi_VN: Đếm số lượng câu hỏi trả lời trong danh sách bằng các tham số đầu tiên

en: Count the number of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
vi_VN: Đếm số lượng câu hỏi trả lời trong danh sách đi ngang qua critiera (arg op giá trị)

en: Create
vi_VN: Tạo

en: Create a new box
vi_VN: Tạo một hộp mới

en: Create a new question group inside your survey.
vi_VN: Tạo nhóm câu hỏi mới trong khảo sát của bạn

en: Create a new survey
vi_VN: Tạo một cuộc khảo sát mới

en: Create a new survey clicking on the %s icon.
vi_VN: Tạo một cuộc khảo sát mới bằng cách nhấp vào biểu tượng %s

en: Create a new survey group
vi_VN: Tạo nhóm khảo sát mới

en: Create a sample question and question group
vi_VN: Tạo một câu hỏi mẫu và nhóm câu hỏi

en: Create database
vi_VN: Tạo nên cơ sở dữ liệu

en: Create dummy participants
vi_VN: Tạo người tham gia giả

en: Create example question group and question?
vi_VN: Tạo nhóm câu hỏi mẫu và câu hỏi?

en: Create new survey menu
vi_VN: Tạo menu khảo sát mới

en: Create new survey menu entry
vi_VN: Tạo mục nhập khảo sát mới

en: Create one or more questions inside the new question group.
vi_VN: Tạo một hoặc nhiều câu hỏi bên trong một nhóm câu hỏi mới.

en: Create or import new label set(s)
vi_VN: Tạo hoặc nhập bộ nhãn mới

en: Create survey
vi_VN: Tạo khảo sát

en: Create survey groups:
vi_VN: Tạo nhóm khảo sát:

en: Create survey menu entries
vi_VN: Tạo các mục trình đơn khảo sát

en: Create tokens
vi_VN: Tạo mã thẻ bài

en: Create, import, or copy survey
vi_VN: Tạo, nhập, hoặc sao chép khảo sát

en: Create...
vi_VN: Tạo nên...

en: Create/edit user groups
vi_VN: Tạo / chỉnh sửa các nhóm người dùng

en: Created
vi_VN: Tạo

en: Created by
vi_VN: Được tạo bởi

en: Created on
vi_VN: Được tạo ra

en: Credentials are valid but we failed to create a user
vi_VN: Thông tin xác thực là hợp lệ nhưng chúng tôi không thể tạo người dùng

en: Current
vi_VN: Hiện tại

en: Current database version:
vi_VN: Phiên bản cơ sở dữ liệu hiện tại:

en: Current group is disabled
vi_VN: Nhóm hiện tại bị vô hiệu hóa

en: Current password:
vi_VN: Mật khẩu hiện tại:

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
vi_VN: Hiện không có thiết lập ngôn ngữ bổ sung cho khảo sát này.

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
vi_VN: Hiện tại, không có thiết lập điều kiện cho khảo sát này.

en: Currently we detect and handle the following changes:
vi_VN: Hiện tại chúng tôi phát hiện và xử lý các thay đổi sau:

en: Custom
vi_VN: Tùy chỉnh

en: Custom attributes
vi_VN: Thuộc tính tùy chỉnh

en: Custom handle Unicode code
vi_VN: Tuỳ chỉnh mã Unicode

en: Czech (informal)
vi_VN: Séc (không chính thức)

en: DATA TO BE ENTERED
vi_VN: DỮ LIỆU ĐƯỢC ĐƯA VÀO

en: DB backup created:
vi_VN: Sao lưu DB tạo ra:

en: DOS Central European (cp852)
vi_VN: DOS Trung Âu (cp852)

en: DOS Cyrillic (cp866)
vi_VN: Bộ Cyrillic của DOS (cp866)

en: DOS West European (cp850)
vi_VN: DOS Tây Âu (cp850)

en: Data
vi_VN: Dữ liệu

en: Data consistency check
vi_VN: Kiểm tra nhất quán dữ liệu

en: Data entry
vi_VN: Nhập dư liệu

en: Data entry screen
vi_VN: Màn hình mẫu tin dữ liệu

en: Data policy settings
vi_VN: Phần cài đặt của chính sách số liệu

en: Data redundancy check
vi_VN: Kiểm tra dữ liệu toàn vẹn

en: Data security notice:
vi_VN: Thông báo bảo mật dữ liệu:

en: Data selection
vi_VN: Lựa chọn dữ liệu

en: Data selection:
vi_VN: Lựa chọn dữ liệu

en: Data view control
vi_VN: Điều khiển xem dữ liệu

en: Database
vi_VN: Cơ sở dữ liệu

en: Database %s has been successfully populated.
vi_VN: Cơ sở dữ liệu %s đã được đặt thành công.

en: Database configuration
vi_VN: Thiết lập cơ sở dữ liệu

en: Database creation
vi_VN: Tạo cơ sở dữ liệu

en: Database doesn't exist!
vi_VN: Cơ sở dữ liệu không tồn tại!

en: Database driver
vi_VN: Điều khiển cơ sở dữ liệu

en: Database driver version
vi_VN: Phiên bản điều khiển cơ sở dữ liệu

en: Database error!
vi_VN: Lỗi cơ sở dữ liệu!

en: Database exists
vi_VN: Cơ sở dữ liệu tồn tại

en: Database has been created.
vi_VN: Cơ sỡ dữ liệu đã được tạo.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
vi_VN: Cơ sở dữ liệu đã cập nhật thành công lên phiên bản %s

en: Database location
vi_VN: Vị trí cơ sở dữ liệu

en: Database name
vi_VN: Tên cơ sở dữ liệu

en: Database name:
vi_VN: Tên cơ sở dữ liệu:

en: Database password
vi_VN: Mật khẩu cơ sở dữ liệu

en: Database server info
vi_VN: Thông tin máy chủ cơ sở dữ liệu

en: Database server version
vi_VN: Phiên bản máy chủ cơ sở dữ liệu

en: Database settings
vi_VN: Thiết lập cơ sở dữ liệu

en: Database type
vi_VN: Loại cơ sở dữ liệu

en: Database type:
vi_VN: Loại cơ sở dữ liệu:

en: Database update
vi_VN: Cập nhật cơ sở dữ liệu

en: Database upgrade
vi_VN: Nâng cấp cơ sở dữ liệu

en: Database user
vi_VN: Người dùng cơ sở dữ liệu

en: Date
vi_VN: Ngày tháng

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
vi_VN: Ngày (YYYY-MM-DD) bằng

en: Date added
vi_VN: Ngày bổ sung

en: Date entered is invalid!
vi_VN: Ngày nhập không hợp lệ!

en: Date format:
vi_VN: Định dạng ngày:

en: Date in the format: %s
vi_VN: Ngày ở định dạng: %s

en: Date is
vi_VN: Ngày

en: Date last action
vi_VN: Ngày hành động cuối cùng

en: Date stamp:
vi_VN: Dấu ngày:

en: Date stamp?
vi_VN: Nhãn thời gian?

en: Date started
vi_VN: Ngày bắt đầu

en: Date submitted
vi_VN: Ngày gửi

en: Date/Time
vi_VN: Ngày giờ

en: Date/Time format
vi_VN: Định dạng Ngày / Giờ

en: Datestamp
vi_VN: Tem thời gian

en: Day
vi_VN: Ngày

en: Deactivate
vi_VN: Hủy kích hoạt

en: Deactivate Survey
vi_VN: Khử kích hoạt khảo sát

en: Deactivate quotas
vi_VN: Hủy hạn ngạch

en: Deactivate survey
vi_VN: Tắt khảo sát

en: Deactivated result tables
vi_VN: Bảng kết quả đã tắt

en: Deactivated survey participants tables
vi_VN: Bảng người tham gia điều tra đã hủy kích hoạt

en: Deactivation
vi_VN: Chấm dứt hoạt

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
vi_VN: Chào {FIRSTNAME},
    
    Hiện tại, chúng tôi đã mời bạn tham gia vào một khảo sát.
    
    Chúng tôi lưu ý rằng bạn chưa hoàn thành cuộc khảo sát, và muốn nhắc nhở bạn rằng cuộc khảo sát vẫn tồn tại nếu bạn muốn tham gia.
    
    Tiêu đề của khảo sát:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    Để tham gia, vui lòng click liên kết bên dưới.
    
    Trân trọng,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click vào đây để làm khảo sát:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
vi_VN: Chào {FIRSTNAME},
    
    Bạn, hoặc ai đó sử dụng địa chỉ email của bạn để đăng kí tham gia vào khảo sát có tiêu đề {SURVEYNAME}.
    
    Để hoàn thành khảo sát này, click vào URL bên dưới:
    
    {SURVEYURL}
    
    Nếu bạn có bất kì câu hỏi nào về khảo sát này, hoặc nếu bạn không đăng kí tham gia và nghĩ rằng có lỗi, vui lòng liên hệ {ADMINNAME} qua email ƠADMINEMAIL}.

en: Dec
vi_VN: Tháng mười hai

en: December
vi_VN: Tháng mười hai

en: Decimal mark:
vi_VN: Dấu phân số:

en: Decrease
vi_VN: Giảm

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Default HTML editor mode:
vi_VN: Chế độ chỉnh sửa HTML mặc định:

en: Default answer for scale %s:
vi_VN: Câu trả lời mặc định cho quy mô %s

en: Default answer value:
vi_VN: Giá trị trả lời mặc định

en: Default answers
vi_VN: Câu trả lời mặc định

en: Default attribute name:
vi_VN: Tên thuộc tính mặc định:

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
vi_VN: Toạ độ mặc định của bản đồ khi trang đầu tiên tải. Định dạng: vĩ độ [không gian] longtitude

en: Default language
vi_VN: Ngôn ngữ mặc định

en: Default position
vi_VN: Vị trí mặc định

en: Default scenario
vi_VN: Kịch bản mặc định

en: Default site bounce email:
vi_VN: Email thư bị trả lại mặc định trên trang web:

en: Default site language:
vi_VN: Ngôn ngữ trang mặc định:

en: Default survey menu entries restored.
vi_VN: Mục trình đơn khảo sát mặc định được phục hồi.

en: Default survey menus restored.
vi_VN: Đã phục hồi các menu điều tra mặc định.

en: Default survey theme %s is not installed. Now %s is the new default survey theme
vi_VN: Chủ đề khảo sát mặc định %s chưa được cài đặt. Bây giờ %s là chủ đề khảo sát mặc định mới

en: Default theme:
vi_VN: Hình nền mặc định:

en: Default value for option 'Other':
vi_VN: Giá trị mặc định cho tùy chọn 'Khác':

en: Default value settings were successfully saved.
vi_VN: Thiết lập giá trị mặc định đã được lưu thành công.

en: Default value:
vi_VN: Giá trị mặc định:

en: Default:
vi_VN: Mặc định:

en: Define panel integrations for your survey
vi_VN: Xác định tích hợp bảng điều khiển cho cuộc khảo sát của bạn

en: Delete
vi_VN: Xóa

en: Delete User
vi_VN: Xóa Người dùng

en: Delete all conditions
vi_VN: Xóa tất cả điều kiện

en: Delete all conditions in this scenario
vi_VN: Xóa tất cả các điều kiện trong kịch bản này

en: Delete all incomplete answers that correspond to a token for which a completed answers is already recorded
vi_VN: Xóa tất cả các câu trả lời không đầy đủ tương ứng với một thẻ mà một câu trả lời hoàn thành đã được ghi nhận

en: Delete all notifications
vi_VN: Xóa tất cả thông báo

en: Delete attachments
vi_VN: Xóa tệp đính kèm

en: Delete attribute
vi_VN: xóa thuộc tính

en: Delete checked items!
vi_VN: Xóa mục đã chọn!

en: Delete condition
vi_VN: Xóa điều kiện

en: Delete current question group
vi_VN: Xóa nhóm câu hỏi hiện tại

en: Delete current user group
vi_VN: Xóa nhóm người dùng hiện tại

en: Delete exported participants:
vi_VN: Xóa người tham gia xuất khẩu:

en: Delete from central panel, associated surveys and all associated responses
vi_VN: Xóa khỏi bảng điều khiển trung tâm, khảo sát liên quan và tất cả các phản hồi liên quan

en: Delete from the central panel and associated surveys
vi_VN: Xóa từ bảng điều khiển trung tâm và các cuộc điều tra liên quan

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
vi_VN: Xóa toàn bộ người tham gia vào danh sách đen khỏi cơ sở dữ liệu:

en: Delete label set
vi_VN: Xóa tập nhãn

en: Delete marked responses
vi_VN: Xóa các trả lời đã đánh dấu

en: Delete menu entries
vi_VN: Xóa mục trình đơn

en: Delete menus
vi_VN: Xóa trình đơn

en: Delete now
vi_VN: Xóa ngay bây giờ

en: Delete one or more participants...
vi_VN: Xóa một hoặc nhiều người tham gia ...

en: Delete only from the central panel
vi_VN: chỉ xóa từ bảng điều khiển trung tâm

en: Delete participant
vi_VN: Xóa người tham gia

en: Delete participants table
vi_VN: Xóa bảng của người tham gia

en: Delete question(s)
vi_VN: Xóa câu hỏi

en: Delete quotas
vi_VN: Xóa hạn ngạch

en: Delete responses
vi_VN: Xóa câu trả lời

en: Delete survey
vi_VN: Xóa khảo sát

en: Delete survey files
vi_VN: Xóa các tệp khảo sát

en: Delete survey group
vi_VN: Xóa nhóm điều tra

en: Delete survey group not possible
vi_VN: Xóa nhóm khảo sát không thể

en: Delete survey participant
vi_VN: Xóa người tham gia cuộc khảo sát

en: Delete survey participants
vi_VN: Xóa người tham gia khảo sát

en: Delete survey participants table
vi_VN: Xóa bảng tham gia cuộc khảo sát

en: Delete surveys
vi_VN: Xóa cuộc khảo sát

en: Delete table
vi_VN: Xóa bảng

en: Delete the selected entries
vi_VN: Xóa mẫu tin đã chọn

en: Delete this assessment rule
vi_VN: Xóa quy tắc đánh giá này

en: Delete this attribute
vi_VN: Xóa thuộc tính này

en: Delete this attribute:
vi_VN: Xóa thuộc tính này:

en: Delete this entry
vi_VN: Xóa mục(entry) này

en: Delete this participant
vi_VN: Xóa người tham gia này

en: Delete this response
vi_VN: Xóa trả lời này

en: Delete this survey menu
vi_VN: Xóa menu khảo sát này

en: Delete this survey menu entry
vi_VN: Xóa mục nhập của mục khảo sát này

en: Delete this user
vi_VN: Xóa người dùng này

en: Delete this user group
vi_VN: Xóa nhóm người dùng này

en: Delete token attribute %s
vi_VN: Xóa thuộc tính token %s

en: Delete user
vi_VN: Xoá người dùng

en: Delete user group
vi_VN: Xóa nhóm người dùng

en: Delete value
vi_VN: xóa giá trị

en: Deleted
vi_VN: Bị xóa

en: Deleting User
vi_VN: Xóa người dùng

en: Deleting answers: %u answers deleted
vi_VN: Đang xoá câu trả lời: %u câu trả lời đã được xoá

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
vi_VN: Xóa đánh giá:%u mục đánh giá đã xóa

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
vi_VN: Đang xoá điều kiện: %u điều kiện đã được xoá

en: Deleting groups: %u groups deleted
vi_VN: Đang xoá nhóm: %u nhóm đã được xoá

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
vi_VN: Đang xoá thuộc tính câu hỏi: %u thuộc tính đã được xoá

en: Deleting questions: %u questions deleted
vi_VN: Đang xoá câu hỏi: %u câu hỏi đã được xoá

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
vi_VN: Xóa cài đặt ngôn ngữ khảo sát: %u survey languageettings deleted

en: Deleting survey participants table: %s
vi_VN: Xóa bảng tham gia khảo sát: %s

en: Deleting survey table: %s
vi_VN: Xóa bảng khảo sát: %s

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
vi_VN: Đang xoá khảo sát: %u khảo sát đã được xoá

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
vi_VN: Xóa nhóm này đồng nghĩa với xóa các câu hỏi và các câu trả lời chứa trong nó. Bạn có chắc là muốn tiếp tục không ?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
vi_VN: Xóa câu hỏi này cũng sẽ xóa mọi câu trả lời và câu hỏi phụ mà nó bao gồm. Bạn có chắc chắn muốn tiếp tục không?

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
vi_VN: Chỉ chế độ demo: Tải lên tệp bị vô hiệu trong hệ thống này.

en: Demo mode: Login credentials are prefilled - just click the Login button.
vi_VN: Chế độ demo: Thông tin đăng nhập được điền trước - chỉ cần nhấp vào nút Đăng nhập.

en: Demo mode: Uploading images is disabled.
vi_VN: Chế độ demo: Việc tải lên biểu tượng bị vô hiệu.

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
vi_VN: Giới thiệu chế độ: Tải lên tập tin mẫu bị vô hiệu hóa

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
vi_VN: Chế độ demo: Các mẫu tải lên đã bị tắt.

en: Depending on the number of uploaded files, this might take some time.
vi_VN: Tùy thuộc vào số lượng tệp đã tải lên, quá trình này có thể mất một thời gian.

en: Describe your survey, but do not ask any question yet.
vi_VN: Mô tả cuộc khảo sát của bạn, nhưng đừng hỏi bất kỳ câu hỏi nào.

en: Description
vi_VN: Sự miêu tả

en: Description of the survey
vi_VN: Mô tả của khảo sát

en: Description:
vi_VN: Mô tả :

en: Destination URL:
vi_VN: URL đích:

en: Destination question group:
vi_VN: Nhóm câu hỏi đích:

en: Detailed Error
vi_VN: Lỗi chi tiết

en: Detailed admin notification
vi_VN: Thông báo về quản trị viên chi tiết

en: Detailed admin notification body
vi_VN: Cơ quan thông báo quản trị chi tiết

en: Detailed admin notification email body:
vi_VN: Cơ quan email thông báo về quản trị viên chi tiết:

en: Detailed admin notification subject
vi_VN: Chủ đề thông báo về quản trị viên chi tiết

en: Detailed admin notification subject:
vi_VN: Chủ đề thông báo về quản trị viên chi tiết:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
vi_VN: Thư thông báo chi tiết với dữ liệu phản hồi đã được gửi đến:

en: Detailed notification attachments:
vi_VN: Các tệp đính kèm thông báo chi tiết:

en: Determine whether a variable is considered to be empty
vi_VN: Xác định liệu một biến được coi là rỗng

en: Did Not Save
vi_VN: Chưa được lưu

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
vi_VN: Thư mục tên '%s' đã tồn tại - chọn tên khác

en: Disable chart
vi_VN: Vô hiệu hoá biểu đồ

en: Disable map display
vi_VN: Vô hiệu hóa màn hình hiển thị bản đồ

en: Disable only
vi_VN: Chỉ tắt

en: Disable the next button until time limit expires
vi_VN: Vô hiệu hoá nút tiếp theo cho đến khi hết thời hạn

en: Disable the prev button until the time limit expires
vi_VN: Vô hiệu hoá nút prev cho đến khi hết thời hạn

en: Disabled
vi_VN: Đã tắt

en: Display
vi_VN: Hiện

en: Display CPDB participants
vi_VN: Hiển thị người tham gia CPDB

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
vi_VN: Hiển thị \ 'cảnh báo giới hạn thời gian \' khi có nhiều giây còn lại trong đếm ngược (cảnh báo sẽ không hiển thị nếu để trống)

en: Display a chart in the statistics?
vi_VN: Hiển thị một biểu đồ trong số liệu thống kê?

en: Display as bar chart
vi_VN: Hiển thị dạng biểu đồ thanh

en: Display as pie chart
vi_VN: Hiển thị biểu đồ tròn

en: Display attribute warnings:
vi_VN: Hiển thị cảnh báo thuộc tính:

en: Display chart
vi_VN: Hiện biểu đồ

en: Display chart:
vi_VN: Biểu đồ hiển thị:

en: Display columns
vi_VN: Hiện cột

en: Display dropdown boxes
vi_VN: Hộp thả xuống hiển thị

en: Display logo:
vi_VN: Hiển thị biểu trưng:

en: Display map
vi_VN: Hiện bản đồ

en: Display min and max value under the slider
vi_VN: Hiển thị giá trị phút và giá trị tối đa dưới thanh trượt

en: Display mode:
vi_VN: Chế độ hiển thị:

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
vi_VN: Hiển thị số với dấu phẩy là dấu phân cách số thập phân, nếu cần thiết

en: Display participants
vi_VN: hiển thị tham gia

en: Display rows
vi_VN: Hiện dòng

en: Display slider min and max value
vi_VN: Hiển thị thanh trượt min và giá trị tối đa

en: Display survey tokens after adding?
vi_VN: Hiển thị thẻ điều tra sau khi thêm?

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
vi_VN: Hiển thị thông báo hết hạn \ 'cho thời gian này trong nhiều giây trước khi thực hiện hành động giới hạn thời gian \' (mặc định là 1 giây nếu để trống)

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
vi_VN: Hiển thị thứ hai "thời gian giới hạn cảnh báo" khi có này nhiều giây còn lại trong đếm ngược (cảnh báo sẽ không hiển thị nếu để trống)

en: Display this box to:
vi_VN: Hiển thị hộp này để:

en: Display type
vi_VN: Loại hiển thị

en: Display:
vi_VN: Hiển thị:

en: Displaying {count} survey(s).
vi_VN: Hiển thị {count} cuộc khảo sát.

en: Displaying {start}-{end} of {count} result(s).
vi_VN: Hiển thị {start} - {end} của {count} kết quả.

en: Do you really want to continue?
vi_VN: Bạn có thực sự muốn tiếp tục?

en: Do you really want to delete all marked responses?
vi_VN: Bạn có thực sự muốn xóa những trả lời đã đánh dấu?

en: Do you really want to delete this asessment rule?
vi_VN: Bạn có thực sự muốn xóa quy tắc đánh giá này không?

en: Do you really want to delete this label set?
vi_VN: Bạn thực sự muốn xóa bộ nhãn này?

en: Do you really want to delete this response?
vi_VN: Bạn có thực sự muốn xóa trả lời này?

en: Do you want to continue?
vi_VN: Bạn có muốn tiếp tục?

en: Do you want to create a survey participant table for this survey?
vi_VN: Bạn có muốn tạo Bảng người tham gia cho khảo sát này không?

en: Do you want to delete this user?
vi_VN: Bạn có muốn xóa người dùng này?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
vi_VN: Bạn muốn dùng cơ sở dữ liệu đó bằng cách tạo những bảng cần thiết?

en: Don't force on/off
vi_VN: Không bật / tắt

en: Don't import if label set already exists:
vi_VN: Đừng nhập nếu nhãn đã thực sự tồn tại:

en: Don't show
vi_VN: Không hiển thị

en: Don't touch the values below unless you know what you're doing.
vi_VN: Không chạm vào các giá trị bên dưới trừ khi bạn biết bạn đang làm gì

en: Done. Test your survey using the %s icon.
vi_VN: Đã xong. Kiểm tra khảo sát của bạn bằng cách sử dụng biểu tượng %s

en: Dot (.)
vi_VN: Dấu chấm (.)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
vi_VN: 	 Nhấn 2 lần hoặc kéo và thả lựa chọn trong danh sách bên trái để di chuyển sang bên phải. Lựa chọn xếp hạng cao nhất sẽ được đặt trên cùng bên phải và xếp hạng thấp xuống dần.

en: Doughnut
vi_VN: Bánh rán

en: Doughnut chart
vi_VN: Biểu đồ bánh

en: Download
vi_VN: Tải xuống

en: Download CSV file
vi_VN: Tải xuống tệp CSV

en: Download all files in this response as a zip file
vi_VN: Tải xuống tất cả tập tin trong phản hồi này như tập tin nén

en: Download archive
vi_VN: Tải xuống lưu trữ

en: Download error!
vi_VN: Lỗi tải về!

en: Download files
vi_VN: Tải về các tệp

en: Download the data and the syntax file.
vi_VN: Tải xuống tập tin cú pháp và dữ liệu.

en: Download this file
vi_VN: Tải về tệp này

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
vi_VN: Kéo và thả ghim đến vị trí mong muốn. Bạn cũng có thể nhấp chuột phải vào bản đồ để di chuyển pin.

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
vi_VN: Kéo thuộc tính này để cột khác để bản đồ cho các cơ sở dữ liệu trung tâm tham gia

en: Drop a CSV field into an existing participant attribute listed below to import your data into it.
vi_VN: Thả một trường CSV vào một thuộc tính tham gia hiện có được liệt kê dưới đây để nhập dữ liệu của bạn vào đó.

en: Drop a CSV field into this area to create a new participant attribute and import your data into it.
vi_VN: Thả trường CSV vào khu vực này để tạo thuộc tính người tham gia mới và nhập dữ liệu của bạn vào đó.

en: Drop-down list
vi_VN: Danh sách thả xuống

en: Dropdown fields
vi_VN: Trường thả xuống

en: Dropdown prefix/suffix
vi_VN: Tiền tố / hậu tố thả xuống

en: Dropdown separator
vi_VN: Trình đơn thả xuống

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
vi_VN: Đã tìm thấy mã trùng nhau, những mục này sẽ không được cập nhật.

en: Duplicate label set name
vi_VN: Nhãn trùng lặp tên bộ

en: Duplicate records removed
vi_VN: Bản ghỉ trùng lắp đã xóa

en: Duplicates are determined by:
vi_VN: Bản sao được xác định bởi:

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses.
vi_VN: Bản sao sẽ được phát hiện bằng sự kết hợp của tên, họ và địa chỉ email.

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file.
vi_VN: Bản sao sẽ được phát hiện bằng cách sử dụng trường participant_id trong tệp CSV này.

en: Dutch (informal)
vi_VN: Hà Lan (không chính thức)

en: EM value
vi_VN: Giá trị EM

en: ERROR MESSAGE
vi_VN: THÔNG ĐIỆP LỖI

en: Each answer may only be a number.
vi_VN: Mỗi câu trả lời chỉ có thể là một số.

en: Each answer must be %s
vi_VN: Mỗi câu trả lời phải là %s

en: Each answer must be at least %s
vi_VN: Mỗi câu trả lời phải có ít nhất %s

en: Each answer must be at most %s
vi_VN: Mỗi câu trả lời phải tối đa %s

en: Each answer must be between %s and %s
vi_VN: Mỗi câu trả lời phải nằm giữa %s và %s

en: Each question has its own graph type defined in its advanced settings.
vi_VN: Mỗi câu hỏi đều có loại đồ thị riêng được xác định trong các cài đặt nâng cao của nó.

en: Earlier than:
vi_VN: Sớm hơn:

en: Easy navigation with the "breadcrumbs"
vi_VN: Điều hướng dễ dàng với "breadcrumbs"

en: Edge detection format:
vi_VN: Định dạng phát hiện cạnh:

en: Edit
vi_VN: Hiểu chỉnh

en: Edit Group
vi_VN: Sửa nhóm

en: Edit URL parameter
vi_VN: Sửa tham số URL

en: Edit and look at the assessements for this survey.
vi_VN: Chỉnh sửa và xem xét đánh giá cho cuộc khảo sát này.

en: Edit answer options
vi_VN: Sửa tùy chọn câu trả lời

en: Edit answer options
vi_VN: Chỉnh sửa câu trả lời tùy chọn

en: Edit answer options for this question
vi_VN: Sửa tùy chọn câu hỏi cho câu hỏi này

en: Edit assessments
vi_VN: Chỉnh sửa đánh giá

en: Edit attribute
vi_VN: chỉnh sửa thuộc tính

en: Edit condition
vi_VN: Sửa điều kiện

en: Edit current question group
vi_VN: Sửa nhóm câu hỏi hiện tại

en: Edit current user group
vi_VN: Chỉnh sửa nhóm người dùng hiện tại

en: Edit default answer values
vi_VN: Sửa giá trị trả lời mặc định

en: Edit default answers
vi_VN: Chỉnh sửa câu trả lời mặc định

en: Edit email templates
vi_VN: Sửa mẫu email

en: Edit global settings
vi_VN: Chỉnh sửa cài đặt toàn cầu

en: Edit group
vi_VN: Chỉnh sửa nhóm

en: Edit label set
vi_VN: Hiểu chỉnh tập nhãn

en: Edit label sets
vi_VN: Sửa bộ nhãn

en: Edit participant
vi_VN: Chỉnh sửa người tham gia

en: Edit permissions
vi_VN: Sửa quyền

en: Edit permissions for this survey
vi_VN: Chỉnh sửa quyền cho cuộc khảo sát này

en: Edit presentation and navigation settings
vi_VN: Chỉnh sửa cài đặt trình bày và điều hướng

en: Edit publication and access settings
vi_VN: Chỉnh sửa cài đặt xuất bản và truy cập

en: Edit question
vi_VN: Sửa câu hỏi

en: Edit quota
vi_VN: Sửa hạn mức

en: Edit quotas
vi_VN: Chỉnh sửa hạn ngạch

en: Edit quotas for this survey.
vi_VN: Chỉnh sửa hạn ngạch cho cuộc khảo sát này.

en: Edit relevance equation
vi_VN: Chỉnh sửa phương trình tương ứng

en: Edit response URL
vi_VN: Sửa URL phản hồi

en: Edit settings for notification and data management
vi_VN: Chỉnh sửa cài đặt cho thông báo và quản lý dữ liệu

en: Edit settings for publication and access control
vi_VN: Chỉnh sửa cài đặt để xuất bản và kiểm soát truy cập

en: Edit simple plugin settings
vi_VN: Chỉnh sửa cài đặt plugin đơn giản

en: Edit subquestions
vi_VN: Sửa câu hỏi con

en: Edit subquestions
vi_VN: Chỉnh sửa câu hỏi phụ

en: Edit subquestions for this question
vi_VN: Sửa câu hỏi con cho câu hỏi này

en: Edit survey group
vi_VN: Chỉnh sửa nhóm khảo sát

en: Edit survey menu
vi_VN: Chỉnh sửa menu khảo sát

en: Edit survey menu entry
vi_VN: Chỉnh sửa mục nhập của mục khảo sát

en: Edit survey panel integration
vi_VN: Chỉnh sửa hội nhập bảng điều tra

en: Edit survey participant
vi_VN: Chỉnh sửa người tham gia khảo sát

en: Edit survey permissions
vi_VN: Sửa quyền khảo sát

en: Edit survey permissions for group %s
vi_VN: Sửaquyền khảo sát cho nhóm %s

en: Edit survey permissions for user %s
vi_VN: Sửa quyền khảo sát cho người dùng %s

en: Edit survey settings
vi_VN: Sửa thiết lập khảo sát

en: Edit text elements and general settings
vi_VN: Chỉnh sửa các phần tử văn bản và cài đặt chung

en: Edit the %s line and complete the filename with a full path to the downloaded data file.
vi_VN: Chỉnh sửa dòng %s và hoàn thành tên tệp với đường dẫn đầy đủ đến tệp dữ liệu đã tải xuống.

en: Edit the templates for invitation, reminder and registration emails
vi_VN: Chỉnh sửa các mẫu cho thư mời, nhắc nhở và đăng ký

en: Edit theme options for this survey
vi_VN: Chỉnh sửa chủ đề tùy chọn cho khảo sát này

en: Edit theme permissions for user %s
vi_VN: Chỉnh sửa quyền của mẫu cho người dùng %s

en: Edit this assessment rule
vi_VN: Chỉnh sửa quy tắc đánh giá này

en: Edit this attribute
vi_VN: Chỉnh sửa thuộc tính này

en: Edit this entry
vi_VN: Hiệu chỉnh phần(entry) này

en: Edit this participant
vi_VN: Chỉnh sửa người tham gia này

en: Edit this response
vi_VN: Sửa trả lời này

en: Edit this survey menu
vi_VN: Chỉnh sửa menu khảo sát này

en: Edit this survey menu entry
vi_VN: Chỉnh sửa mục nhập của mục khảo sát này

en: Edit this survey participant
vi_VN: Chỉnh sửa người tham gia điều tra này

en: Edit this user
vi_VN: Sửa người dùng này

en: Edit user group
vi_VN: Chỉnh sửa nhóm người dùng

en: Edit user permissions for user %s
vi_VN: Chỉnh sửa quyền người dùng cho người dùng %s

en: Edit value
vi_VN: chỉnh sửa giá trị

en: Editing
vi_VN: Đang sửa

en: Editing %s
vi_VN: Đang sửa %s

en: Editing response (ID %s)
vi_VN: Sửa trả lời (ID %s)

en: Editing user
vi_VN: Đang sửa người dùng

en: Editing user group (Owner: %s)
vi_VN: Đang sử nhóm người dùng (Chủ: %s)

en: Either admin login name, password or email is empty
vi_VN: Tên đăng nhập của admin, mật khẩu hoặc email còn trống

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
vi_VN: Bạn đã không hoạt động quá lâu, bạn đã tắt cookie cho trình duyệt của mình hoặc có sự cố với kết nối của bạn.

en: Email address
vi_VN: Địa chỉ Email

en: Email address is not valid.
vi_VN: Địa chỉ email không hợp lệ.

en: Email address of the survey administrator
vi_VN: Địa chỉ email của người quản lý khảo lý

en: Email address:
vi_VN: Địa chỉ email:

en: Email batch size:
vi_VN: Email lô kích thước:

en: Email failed
vi_VN: Email không thành công

en: Email from the token
vi_VN: Email từ token

en: Email from token
vi_VN: Email từ token

en: Email method:
vi_VN: Phương thức gửi email:

en: Email settings
vi_VN: Thiết lập email

en: Email status
vi_VN: Trạng thái email

en: Email templates
vi_VN: Mẫu email

en: Email templates successfully saved.
vi_VN: Mẫu mail lưu thành công.

en: Email to %s failed. Error Message:
vi_VN: Email đến %s thất bại. Lỗi:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
vi_VN: Gửi email tới {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) bị trì hoãn: Token chưa hợp lệ.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
vi_VN: Gửi email tới {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) đã bỏ qua: Token không hợp lệ nữa.

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
vi_VN: Gửi email đến {NAME} ({EMAIL}) thất bại.

en: Email user group
vi_VN: Nhóm người dùng email

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
vi_VN: Email không được gửi vì chế độ demo được kích hoạt.

en: Enable assessment mode:
vi_VN: Bật chế độ đánh giá:

en: Enable chart
vi_VN: Kích hoạt biểu đồ

en: Enable map display
vi_VN: Cho phép hiển thị bản đồ

en: Enable token-based response persistence:
vi_VN: Bật tính bền bỉ của phản ứng dựa trên mã thông báo:

en: Encryption type:
vi_VN: Loại mã hoá:

en: End
vi_VN: Kết thúc

en: End URL:
vi_VN: Địa chỉ URL kết thúc:

en: End message:
vi_VN: Cuối thư:

en: End tour
vi_VN: Kết thúc tour

en: End: %s
vi_VN: Kết thúc: %s

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
vi_VN: Đảm bảo tối thiểu số câu trả lời có thể (0 = Không giới hạn)

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
vi_VN: Nhập một phương trình boolean để xác nhận toàn bộ câu hỏi.

en: Enter a header text for the first scale
vi_VN: Nhập văn bản tiêu đề cho quy mô đầu tiên

en: Enter a header text for the second scale
vi_VN: Nhập văn bản tiêu đề cho thang thứ hai

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
vi_VN: Nhập tên và mật khẩu cho khảo sát này và click save bên dưới.

en: Enter a new key
vi_VN: Nhập khoá mới

en: Enter a title for your first question group
vi_VN: Nhập tiêu đề cho nhóm câu hỏi đầu tiên của bạn

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
vi_VN: Nhập Mã số ID câu hỏi để lấy thứ tự câu hỏi con từ một câu hỏi trước đây

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to exclude the matching answer options in this question.
vi_VN: Nhập (các) mã của (các) Câu hỏi trắc nghiệm (cách ly bằng dấu chấm phẩy) để loại trừ các lựa chọn câu trả lời phù hợp trong câu hỏi này.

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to only show the matching answer options in this question.
vi_VN: Nhập (các) mã của (các) Câu hỏi trắc nghiệm (cách ly bằng dấu chấm phẩy) để chỉ hiển thị các câu trả lời phù hợp trong câu hỏi này.

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
vi_VN: Nhập thông tin của bạn bên dưới, một email chưa liên kết để tham gia khảo sát này sẽ được gửi ngay lập tức.

en: Enter your hostname and port, e.g.: %s
vi_VN: Nhập tên máy chủ và cổng của bạn, ví dụ: %s

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
vi_VN: Nhập cổng và tên máy chủ của bạn, vd: imap.gmail.com:995

en: Enter your labels:
vi_VN: Nhập nhãn của bạn:

en: Enter your update key:
vi_VN: Nhập vào mã khóa:

en: Entity
vi_VN: Thực thể

en: Equals
vi_VN: Bằng

en: Equals sum value
vi_VN: Bằng tổng giá trị

en: Equals:
vi_VN: Bằng:

en: Equation
vi_VN: Phương trình

en: Error
vi_VN: Lỗi

en: Error : %s
vi_VN: Lỗi: %s

en: Error Files List
vi_VN: Danh sách tập tin lỗi

en: Error code:
vi_VN: Mã lỗi:

en: Error creating LDAP connection
vi_VN: Lỗi khi tạo kết nối LDAP

en: Error files list
vi_VN: Danh sách tệp lỗi

en: Error in SQL update
vi_VN: Lỗi trong cập nhật SQL

en: Error message returned by IMAP:
vi_VN: Thông báo lỗi trả lại bởi IMAP:

en: Error on %s for subquestion %s: %s
vi_VN: Lỗi về %s cho yêu cầu phụ %s: %s

en: Error saving results
vi_VN: Lỗi trong việc lưu kết quả

en: Error when saving %s for plugin %s
vi_VN: Lỗi khi lưu %s cho plugin %s

en: Error while creating zip file
vi_VN: Lỗi khi tạo tệp nén

en: Error while updating template permissions.
vi_VN: Lỗi trong khi cập nhật quyền của mẫu.

en: Error!
vi_VN: Lỗi!

en: Error. Deleted %s attribute(s). Error message: %s
vi_VN: Lỗi. Đã xóa thuộc tính %s. Thông báo lỗi: %s

en: Error:
vi_VN: Lỗi:

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
vi_VN: Lỗi: 'other' là một từ khóa đã được đặt được.

en: Error: Cannot purge files for a survey that is not deleted. Please delete the survey normally in the survey view.
vi_VN: Lỗi: Không thể tẩy các tệp cho cuộc khảo sát không bị xóa. Vui lòng xóa cuộc khảo sát bình thường trong khung cảnh khảo sát.

en: Error: Could not delete some files:
vi_VN: Lỗi: Không thể xóa một số tệp:

en: Error: Could not delete survey files.
vi_VN: Lỗi: Không thể xóa các tệp khảo sát.

en: Error: Malformed JSON: Field %s must be either a JSON array or the string "inherit". Found "%s".
vi_VN: Lỗi: JSON không đúng định dạng: Trường %s phải là mảng JSON hoặc chuỗi "thừa kế". Tìm thấy '%s'.

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
vi_VN: Lỗi: bảng đáp ứng không tồn tại. Khảo sát không có thể bị ngừng hoạt động.

en: Error: Theme "%s" is not installed.
vi_VN: Lỗi: Chủ đề "%s" chưa được cài đặt.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
vi_VN: Lỗi: Không có tùy chọn trả lời cho câu hỏi này và/hoặc chúng không tồn tại trong ngôn ngữ này.

en: Error: There are no answers defined for this question.
vi_VN: Lỗi: Không có câu trả lời, được định nghĩa cho câu hỏi này.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
vi_VN: Lỗi: Bạn đang dùng mã câu hỏi giống nhau.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
vi_VN: Lỗi: Bạn đang cố sử dụng mã nhãn trùng lắp.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
vi_VN: Lỗi: Bạn đang cố sử dụng mã câu hỏi con trùng lắp.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
vi_VN: Lỗi: Bạn phải nhập tiêu đề nhóm cho mỗi ngôn ngữ.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
vi_VN: Lỗi: Bạn phải nhập tên cho bộ nhãn này.

en: Everybody
vi_VN: Mọi người

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
vi_VN: Mọi thứ đều ổn. Vui lòng thực hiện bước tiếp theo.

en: Example data
vi_VN: Dữ liệu mẫu

en: Exclude answers?
vi_VN: Loại trừ những câu trả lời?

en: Exclude quotas?
vi_VN: Loại trừ hạn mức?

en: Exclude record IDs?
vi_VN: Loại trừ các mẫy tin ID?

en: Exclude survey permissions?
vi_VN: Loại trừ quyền khảo sát?

en: Exclusive option
vi_VN: Tùy chọn độc quyền

en: Execute survey
vi_VN: Thực hiện khảo sát

en: Existing LID: %s
vi_VN: Đang tồn tại LID: %s

en: Existing attribute
vi_VN: Thuộc tính hiện tại

en: Existing participant attributes
vi_VN: Thuộc tính tham gia hiện có

en: Exit and clear survey
vi_VN: Thoát

en: Expand all
vi_VN: Mở rộng tất cả

en: Expand/Collapse
vi_VN: Mở rộng/Xổ xuống

en: Expected expressions separated by commas
vi_VN: Các biểu thức mong muốn được phân cách bằng dấu phẩy

en: Expected left parentheses after function name
vi_VN: Dấu ngoặc bên trái dự kiến ​​sau tên chức năng

en: Expected right parentheses
vi_VN: Dấu ngoặc phải dự kiến

en: Expert mode
vi_VN: Chế độ chuyên gia

en: Expiration
vi_VN: Hết hạn

en: Expiration date/time:
vi_VN: Ngày hết hạn / thời gian:

en: Expire survey
vi_VN: Hết hạn khảo sát

en: Expired
vi_VN: Hết hạn

en: Expired: %s
vi_VN: Đã hết hạn: %s

en: Expiry date/time:
vi_VN: Ngày/giờ hết hạn:

en: Exponential expression
vi_VN: Biểu thức exponential

en: Export
vi_VN: Xuất

en: Export
vi_VN: Xuất khẩu

en: Export %s participants to CSV
vi_VN: Xuất danh sách %s người tham gia vào CSV

en: Export VV file
vi_VN: Xuất tập tin VV

en: Export a VV survey file
vi_VN: Xuất khảu tâp tin khảo sát VV

en: Export all participants
vi_VN: Xuất tất cả người tham gia

en: Export as...
vi_VN: Xuất như...

en: Export data
vi_VN: Xuất dữ liệu

en: Export format:
vi_VN: Định dạng xuất:

en: Export images
vi_VN: Xuất hình ảnh

en: Export label set
vi_VN: Bộ nhãn xuất khẩu

en: Export language:
vi_VN: Ngôn ngữ xuất

en: Export multiple label sets
vi_VN: Xuất nhiều bộ nhãn

en: Export participants
vi_VN: Xuất khẩu người tham gia

en: Export printable survey
vi_VN: Xuất bản khảo sát in

en: Export questions as:
vi_VN: Xuất câu hỏi như sau:

en: Export resources as ZIP archive
vi_VN: Xuất các tài nguyên dưới dạng lưu trữ ZIP

en: Export responses
vi_VN: Xuất trả lời

en: Export responses as:
vi_VN: Xuất phản hồi dưới dạng:

en: Export responses to SPSS
vi_VN: Xuất khẩu phản hồi cho SPSS

en: Export results
vi_VN: Xuất kết quả

en: Export selected label sets
vi_VN: Xuất bộ nhãn đã được chọn

en: Export survey
vi_VN: xuất khẩu khảo sát

en: Export survey archive
vi_VN: Lưu trữ khảo sát xuất khẩu

en: Export survey results
vi_VN: Xuất khẩu kết quả khảo sát

en: Export survey structure
vi_VN: Xuất cấu trúc khảo sát

en: Export syntax
vi_VN: Xuất cú pháp

en: Export this label set
vi_VN: Xuất bộ nhãn này

en: Export this question group
vi_VN: Xuất nhóm câu hỏi hiện tại

en: Export this question to PDF.
vi_VN: Xuất câu hỏi này sang PDF.

en: Export tokens
vi_VN: Xuất khẩu thẻ

en: Export:
vi_VN: Xuất ra:

en: Exported
vi_VN: Xuất ra

en: Expression Manager descriptions
vi_VN: Mô tả Trình quản lý Biểu thức

en: Extend
vi_VN: Mở rộng

en: Extend theme
vi_VN: Mở rộng chủ đề

en: Extended
vi_VN: Mở rộng

en: Extends
vi_VN: Mở rộng

en: Extra comma found in function
vi_VN: Thêm dấu phẩy được tìm thấy trong chức năng

en: Extra right parentheses detected
vi_VN: Đã phát hiện dấu ngoặc đơn bổ sung

en: Extra token found after expressions
vi_VN: Dấu hiệu bổ sung được tìm thấy sau các biểu thức

en: Extra tokens found
vi_VN: Đã tìm thấy thẻ bổ sung

en: Extracted files not found - maybe a permission problem?
vi_VN: Không tìm thấy các tệp đã trích xuất - có thể là sự cố về quyền?

en: Failed
vi_VN: Thất bại

en: Failed to activate the plugin.
vi_VN: Không thể kích hoạt plugin.

en: Failed to add group! Group Name was not supplied.
vi_VN: Không thể thêm nhóm! Tên Nhóm không được cung cấp.

en: Failed to add group! Group already exists.
vi_VN: Không thể thêm nhóm! Nhóm đã tồn tại.

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
vi_VN: Không thể thêm nhóm! Tên nhóm có chiều dài hơn 20 ký tự.

en: Failed to add user
vi_VN: Thêm người dùng thất bại

en: Failed to add user group.
vi_VN: Không thể thêm nhóm người dùng.

en: Failed to add user.
vi_VN: Thêm người dùng thất bại.

en: Failed to create token entries
vi_VN: Không thể tạo mục nhập mã thông báo

en: Failed to deactivate the plugin.
vi_VN: Không thể hủy kích hoạt plugin.

en: Failed to delete answer
vi_VN: Xóa câu trả lời thấ bại

en: Failed to edit user group!
vi_VN: Không thể chỉnh sửa nhóm người dùng!

en: Failed to open the inbox of the bounce email account.
vi_VN: Không thể mở hộp thư đến của tài khoản email bị trả lại.

en: Failed to open the uploaded file!
vi_VN: Mở tập tin tải lên thất bại!

en: Failed to remove user.
vi_VN: Không thể xóa người dùng.

en: Failed to update answer:
vi_VN: Không thể cập nhật câu trả lời:

en: Failed to update answers
vi_VN: Cập nhật câu trả lời thất bại

en: Failed to update survey permissions!
vi_VN: Cập nhật quyền khảo sát thất bại!

en: Failed.
vi_VN: Thất bại.

en: Fax number:
vi_VN: Fax:

en: Fax to:
vi_VN: Fax đến:

en: Feb
vi_VN: Tháng hai

en: February
vi_VN: Tháng hai

en: Female
vi_VN: Nữ

en: Field caption
vi_VN: Phụ đề hiện trường

en: Field description
vi_VN: Mô tả trường:

en: Fields marked with an asterisk (%s) are mandatory.
vi_VN: Các trường được đánh dấu bằng dấu hoa thị (%s) là bắt buộc.

en: Fields with %s are required.
vi_VN: Các trường với %s là bắt buộc.

en: Fields with %s*%s are required.
vi_VN: Các trường với %s*%s là bắt buộc.

en: File
vi_VN: Tập tin

en: File %s deleted
vi_VN: Đã xóa %s tệp

en: File %s uploaded
vi_VN: Tập tin %s tải lên

en: File %s, line %s.
vi_VN: Tập tin %s, dòng %s.

en: File backup created: %s
vi_VN: Đã tạo tệp sao lưu: %s

en: File count
vi_VN: Số tệp

en: File metadata
vi_VN: Tập tin siêu dữ liệu

en: File name
vi_VN: Tên tệp

en: File seems empty or has only one line
vi_VN: Tệp có vẻ trống rỗng hoặc chỉ có một dòng

en: File size
vi_VN: Kích thước tập tin

en: File system
vi_VN: Hệ thống tập tin

en: File upload
vi_VN: Tải lên tệp

en: File upload succeeded.
vi_VN: Tập tin upload thành công.

en: Files
vi_VN: Các tập tin

en: Files imported:
vi_VN: Các tệp nhập:

en: Files skipped:
vi_VN: Các tệp đã bị bỏ qua:

en: Filter HTML for XSS:
vi_VN: Bộ lọc HTML cho XSS:

en: Filter blank email addresses:
vi_VN: Lọc những địa chỉ email trống:

en: Filter by email address:
vi_VN: Lọc theo địa chỉ email:

en: Filter by language:
vi_VN: Lọc theo ngôn ngữ:

en: Filter duplicate records:
vi_VN: Lọc những mẫu tin trùng nhau:

en: Filter the available answers by this value
vi_VN: Lọc các câu trả lời có sẵn bằng giá trị này

en: Filtered from statistics script
vi_VN: Được lọc từ tập lệnh thống kê

en: Final equation to set in database, defaults to question text.
vi_VN: Phương trình cuối cùng để thiết lập trong cơ sở dữ liệu, mặc định cho câu hỏi văn bản.

en: Finalize response submission
vi_VN: Hoàn tất quá trình gửi

en: Finally, activate your survey
vi_VN: Cuối cùng, kích hoạt cuộc khảo sát của bạn

en: Find first occurrence of a string
vi_VN: Tìm sự xuất hiện đầu tiên của một chuỗi

en: Find highest value
vi_VN: Tìm giá trị cao nhất

en: Find lowest value
vi_VN: Tìm giá trị thấp nhất

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
vi_VN: Tìm vị trí của sự xuất hiện đầu tiên của chuỗi không nhạy cảm trường hợp

en: Find position of first occurrence of a string
vi_VN: Tìm vị trí của sự xuất hiện đầu tiên của một chuỗi

en: Find whether the type of a variable is string
vi_VN: Tìm bất kì kiểu biến nào là chuỗi

en: Finds whether a value is not a number
vi_VN: Tìm bất kì giá trị nào không là số

en: Finds whether a variable is NULL
vi_VN: Tìm bất kì biến nào là rỗng

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
vi_VN: Tìm bất kì biến nào là số hoặc chuỗi số

en: Finds whether the type of a variable is float
vi_VN: Tìm bất kì kiểu biến nào là float

en: Finish
vi_VN: Hoàn thành

en: Finish & save
vi_VN: Hoàn tất & lưu

en: First choice
vi_VN: lựa chọn đầu tiên

en: First line contains the code of questions:
vi_VN: Dòng đầu tiên chứa mã câu hỏi:

en: First name
vi_VN: Họ

en: First name from token
vi_VN: Tên từ token

en: First name:
vi_VN: Tên:

en: Flash
vi_VN: Đèn flash

en: Folder
vi_VN: Thư mục

en: Follow the following link to update it
vi_VN: Theo liên kết sau để cập nhật nó

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
vi_VN: Các bản khảo sát sau vẫn chưa được kích hoạt nhưng bạn có thể đăng ký.

en: Font size of PDFs:
vi_VN: Cỡ phông của PDFs

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
vi_VN: Để dễ dàng mở bằng MS Excel, thay đổi phần mở rộng thành 'tab' or 'txt'

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
vi_VN: Đối với hộp danh sách thả xuống danh sách, hiển thị cho nhiều hàng này

en: For more information consult our manual, or our forums.
vi_VN: Để biết thêm thông tin, hãy tham khảo hướng dẫn sử dụng của chúng tôi, hoặc diễn đàn của chúng tôi.

en: For more information please consult our manual or our forum.
vi_VN: Để biết thêm thông tin xin vui lòng tham khảo hướng dẫn sử dụng của chúng tôi hoặc diễn đàn của chúng tôi.

en: For now it's best to leave these additional settings as they are. If you want to know more about randomization and relevance settings, have a look at our manual.
vi_VN: Để bây giờ tốt nhất là để lại các cài đặt bổ sung này như họ đang có. Nếu bạn muốn biết thêm về cài đặt ngẫu nhiên và thích hợp, hãy xem hướng dẫn sử dụng của chúng tôi.

en: For our simple survey it is better to start in open access mode.
vi_VN: Đối với khảo sát đơn giản của chúng tôi, tốt hơn là nên bắt đầu trong chế độ truy cập mở.

en: For this simple survey the default settings are ok, but read the disclaimer carefully when you activate your own surveys.
vi_VN: Đối với cuộc khảo sát đơn giản này, cài đặt mặc định là ok, nhưng hãy đọc cẩn thận khi bạn kích hoạt các cuộc khảo sát của riêng mình.

en: Forbidden Extension
vi_VN: Cấm phần mở rộng

en: Force HTTPS:
vi_VN: Buộc HTTPS:

en: Force import:
vi_VN: Lực lượng nhập khẩu:

en: Forgot your password?
vi_VN: Quên mật khẩu của bạn?

en: Format
vi_VN: Định dạng

en: Format a GMT date/time
vi_VN: Định dạng ngày/giờ GMT

en: Format a local date/time
vi_VN: ĐỊnh dạng ngày/giờ địa phương

en: Format a local time/date as integer
vi_VN: Định dạng thời gian / ngày địa phương là số nguyên

en: Format a number with grouped thousands
vi_VN: Định dạng một số với hàng ngàn nhóm

en: Format:
vi_VN: Định dạng:

en: Format: %s
vi_VN: Định dạng: %s

en: Found
vi_VN: Tìm thấy

en: Found & writable
vi_VN: Tìm thấy & có thể ghi

en: Found no participant share
vi_VN: Không tìm thấy người tham gia nào

en: Found no response with ID %d
vi_VN: Không tìm thấy phản hồi với ID %d

en: Four
vi_VN: Bốn

en: From left to right it should be 'Create survey', 'List surveys' and 'Global settings'. Best we start by creating a survey.
vi_VN: Từ trái sang phải, hãy tạo 'Tạo khảo sát', 'Danh sách khảo sát' và 'Cài đặt toàn cầu'. Tốt nhất chúng ta bắt đầu bằng cách tạo một cuộc khảo sát.

en: From survey participants table
vi_VN: Từ bảng tham gia khảo sát

en: From:
vi_VN: Từ:

en: Full
vi_VN: Đầy đủ

en: Full answers
vi_VN: câu trả lời đầy đủ

en: Full name
vi_VN: Tên đầy đủ

en: Full name:
vi_VN: Họ và tên:

en: Full names
vi_VN: Họ và tên

en: Full question text
vi_VN: Văn bản đầy đủ câu hỏi

en: Full responses
vi_VN: Phản hồi đầy đủ

en: Full selector
vi_VN: Chọn đầy đủ

en: Full template editor
vi_VN: Trình soạn thảo mẫu đầy đủ

en: Function does not support %s arguments
vi_VN: Chức năng không hỗ trợ đối số %s

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s
vi_VN: Chức năng hỗ trợ nhiều đối số, trong đó -1 = không giới hạn:%s

en: Further settings for application administrator
vi_VN: Cài đặt thêm cho quản trị viên ứng dụng

en: GET data method
vi_VN: GET phương pháp dữ liệu

en: GNU General Public License:
vi_VN: Giấy phép Công cộng GNU:

en: Gender
vi_VN: Giới tính

en: General
vi_VN: Tổng quát

en: General filters
vi_VN: Bộ lọc chung

en: General options
vi_VN: Các lựa chọn chung

en: General settings
vi_VN: Thiết lập tổng quát

en: General settings & texts
vi_VN: Cài đặt chung và văn bản

en: General survey settings
vi_VN: Cài đặt khảo sát chung

en: Generate a random integer
vi_VN: Tạo một số nguyên ngẫu nhiên

en: Generate tokens
vi_VN: Tạo mã thông báo

en: Georgian
vi_VN: Người Gruzia

en: German (informal)
vi_VN: Đức (không chính thức)

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
vi_VN: Nhận dấu thời gian UNIX cho một ngày (mỗi trong 6 đối số là tùy chọn)

en: Get order from previous question
vi_VN: Nhận đơn đặt hàng từ câu hỏi trước

en: Get string length
vi_VN: Nhận chiều dài chuỗi

en: Get system information
vi_VN: Nhận thông tin hệ thống

en: Get the default location using the user's IP address?
vi_VN: Nhận vị trí mặc định bằng địa chỉ IP của người dùng?

en: Get the integer value of a variable
vi_VN: Lấy giá trị nguyên của biến

en: Get value of pi
vi_VN: Nhận giá trị của pi

en: Global settings
vi_VN: Thiết lập toàn cục

en: Global settings were saved.
vi_VN: Thiết lập toàn cục đã được lưu

en: Go to question
vi_VN: Đi đến câu hỏi

en: Go to question group
vi_VN: Đi đến nhóm câu hỏi

en: Go to survey
vi_VN: Đi đến khảo sát

en: Go to survey participant and token settings
vi_VN: Truy cập người tham gia cuộc khảo sát và cài đặt mã thông báo

en: Go to today
vi_VN: Đi đến hôm nay

en: Google Analytics Tracking ID:
vi_VN: ID theo dõi Google Analytics:

en: Google Analytics settings:
vi_VN: Cài đặt Google Analytics:

en: Google Analytics style:
vi_VN: Kiểu Google Analytics:

en: Google Maps
vi_VN: bản đồ Google

en: Google Maps API key:
vi_VN: Khoá API Google Maps:

en: Grand total
vi_VN: Tổng cộng

en: Graph labels:
vi_VN: Nhãn đồ thị:

en: Greater than
vi_VN: Lớn hơn

en: Greater than (Strings)
vi_VN: Lớn hơn (Chuỗi)

en: Greater than or equal to
vi_VN: Lớn hơn hoặc bằng

en: Greater than or equal to (Strings)
vi_VN: Lớn hơn hoặc bằng (Chuỗi)

en: Greater than:
vi_VN: Lớn hơn:

en: Gross percentage
vi_VN: Tỷ lệ phần trăm gộp

en: Group
vi_VN: Nhóm

en: Group 1: The first lot of questions
vi_VN: Nhóm 1: Những câu hỏi đầu tiên

en: Group ID
vi_VN: Id nhóm

en: Group by Group
vi_VN: Nhóm này đến nhóm kia

en: Group by group
vi_VN: Nhóm theo nhóm

en: Group cant be deleted, because of depending conditions
vi_VN: Không thể xóa nhóm vì điều kiện phụ thuộc

en: Group could not be deleted
vi_VN: Nhóm không thể xóa được

en: Group description
vi_VN: Mô tả nhóm

en: Group description:
vi_VN: Mô tả nhóm:

en: Group member can only see own group:
vi_VN: Thành viên nhóm chỉ có thể thấy nhóm của họ:

en: Group members
vi_VN: Thành viên nhóm

en: Group name
vi_VN: Tên nhóm

en: Group not found
vi_VN: Nhóm không tìm thấy

en: Group not found.
vi_VN: Nhóm không tìm thấy.

en: Group of checkboxes
vi_VN: Nhóm các hộp kiểm tra

en: Group order
vi_VN: Thứ tự nhóm

en: Group quick actions
vi_VN: Thao tác nhanh nhóm

en: Group summary
vi_VN: Tóm lược nhóm

en: Group time
vi_VN: Thời gian nhóm

en: Group:
vi_VN: Nhóm:

en: Group:
vi_VN: Nhóm:

en: Groups to which I belong
vi_VN: Các nhóm mà tôi thuộc

en: HTML editor
vi_VN: HTML biên tập

en: HTML source
vi_VN: Nguồn HTML

en: Handle shape
vi_VN: Xử lý hình dạng

en: Header for first scale
vi_VN: Tiêu đề cho thang đầu tiên

en: Header for second scale
vi_VN: Tiêu đề cho thang thứ hai

en: Heading
vi_VN: T

en: Headings
vi_VN: tiêu đề

en: Height of dropdown
vi_VN: Chiều cao của trình đơn thả xuống

en: Hello %s,
vi_VN: Xin chào %s,

en: Help about this question
vi_VN: Giúp đỡ về câu hỏi này

en: Help:
vi_VN: Giúp đỡ:

en: Here you can select to start your survey in closed access mode.
vi_VN: Ở đây bạn có thể chọn để bắt đầu cuộc khảo sát của bạn ở chế độ truy cập khép kín.

en: Hidden
vi_VN: ẩn

en: Hidden:
vi_VN: Ẩn:

en: Hide advanced settings
vi_VN: Ẩn thiết lập nâng cao

en: Hide blacklisted participants:
vi_VN: Ẩn người tham gia trong danh sách đen:

en: Hide both
vi_VN: Ẩn cả hai

en: Hide both (Forced by the system administrator)
vi_VN: Ẩn cả hai (Bắt buộc bởi người quản trị hệ thống)

en: Hide the tip that is normally shown with a question
vi_VN: Ẩn đầu thường được hiển thị cùng với câu hỏi

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
vi_VN: Ẩn câu hỏi này vào bất kỳ lúc nào. Điều này hữu ích cho việc bao gồm dữ liệu bằng cách sử dụng answer prefilling.

en: Hint when response is valid
vi_VN: Gợi ý khi phản hồi hợp lệ

en: Home page settings
vi_VN: Cài đặt trang chủ

en: Horizontal
vi_VN: Ngang

en: Hour
vi_VN: giờ

en: How many roads must a man walk down?
vi_VN: Bao nhiêu con đường một người đàn ông phải đi bộ xuống?

en: How many rows to display
vi_VN: Hiện bao nhiêu dòng

en: However it is very important that you clear your browser cache now. After that please click the button below.
vi_VN: Tuy nhiên điều quan trọng là bạn phải xoá bộ nhớ cache của trình duyệt hiện tại. Sau đó hãy nhấp vào nút bên dưới.

en: Huge Free Text
vi_VN: Văn bản  lớn

en: I accept
vi_VN: tôi chấp nhận

en: I confirm
vi_VN: tôi xác nhận

en: IFrame embedding allowed:
vi_VN: Cho phép IFrame nhúng:

en: IP Addresses will be logged
vi_VN: Địa chỉ IP sẽ được log vào.

en: IP address
vi_VN: Địa chỉ IP

en: IP as default location
vi_VN: IP làm vị trí mặc định

en: ISO 8859-1 West European (latin1)
vi_VN: ISO 8859-1 Tây Âu (latin1)

en: ISO 8859-2 Central European (latin2)
vi_VN: ISO 8859-2 Trung Âu (latin2)

en: ISO 8859-9 Turkish (latin5)
vi_VN: ISO 8859-9 Thổ Nhĩ Kỳ (latin5)

en: Icon
vi_VN: Biểu tượng

en: Icon:
vi_VN: Biểu tượng:

en: Identifier
vi_VN: Mã phân biệt

en: Identifier:
vi_VN: Nhận dạng:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
vi_VN: Nếu lỗi xuất hiện, bạn có thể thực hiện lại kịch bản này.

en: If necessary the database will be updated in a final step.
vi_VN: Nếu cần thiết cơ sở dữ liệu sẽ được cập nhật trong một bước cuối cùng.

en: If necessary the database will be updated.
vi_VN: Nếu cần thiết, cơ sở dữ liệu sẽ được cập nhật

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
vi_VN: Nếu một trong các câu hỏi phụ được đánh dấu thì cho mỗi câu hỏi phụ được đánh dấu giá trị này được thêm vào làm đánh giá.

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
vi_VN: Nếu cơ sở dữ liệu không tồn tại nó sẽ được tạo ra (chắc chắn rằng người sử dụng cơ sở dữ liệu của bạn có các quyền cần thiết). Ngược lại, nếu có bảng LimeSurvey hiện có trong cơ sở dữ liệu mà họ sẽ được nâng cấp tự động sau khi cài đặt.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
vi_VN: Nếu liên kết không hoạt động và bạn bật HTTPS, LimeSurvey sẽ phá vỡ và bạn sẽ không thể truy cập vào.

en: If the option -Anonymized responses- is activated only a dummy date stamp (1980-01-01) will be used for all responses to ensure the anonymity of your participants.
vi_VN: Nếu tùy chọn -Tự động ẩn danh- được kích hoạt chỉ có một ngày tem giả (1980-01-01) sẽ được sử dụng cho tất cả các phản hồi để đảm bảo ẩn danh người tham gia của bạn.

en: If the option -Anonymized responses- is activated only a dummy date stamp (1980-01-01) will be used for all responses to ensure the anonymity of your participants. If you are running a closed survey you will NOT be able to link responses to participants if the survey is set to be anonymous.
vi_VN: Nếu chọn lựa -Tự động ẩn danh- được kích hoạt, thông tin ngày giả (1980-01-01) sẽ được sử dụng cho tất cả các trả lời để đảm bảo tính ẩn danh. Nếu đây là một khảo sát khép kín, bạn sẽ KHÔNG thể liên kết các câu trả lời với người tham gia khi khảo sát được thiết lập theo tính ẩn danh.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
vi_VN: Nếu người tham gia đánh dấu tất cả các tùy chọn, hãy bỏ chọn tất cả và kiểm tra tùy chọn được đặt trong cài đặt "Tùy chọn độc quyền"

en: If token-based response persistence is enabled a participant can update his response after completion, else a participant can add new responses without restriction.
vi_VN: Nếu tính bền bỉ của phản hồi dựa trên mã thông báo được cho phép, người tham gia có thể cập nhật phản hồi của mình sau khi hoàn thành, nếu người tham gia có thể thêm phản hồi mới mà không bị hạn chế.

en: If tokens are used, the public may register for this survey
vi_VN: Nếu thẻ bài được dùng, mọi người phải đăng ký cho khảo sát này.

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
vi_VN: Nếu bạn bị đưa vào danh sách đen nhưng muốn tham gia vào cuộc khảo sát này và muốn nhận lời mời hãy nhấp vào liên kết sau: 
     {OPTINURL}

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
vi_VN: Nếu bạn đang sử dụng chức năng mã thông báo hoặc thông báo email, bạn cần phải thiết lập một địa chỉ email quản trị.

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
vi_VN: Nếu bạn chọn '%s' xin vui lòng cũng xác định sự lựa chọn của bạn trong lĩnh vực văn bản kèm theo.

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
vi_VN: Nếu bạn xóa bảng bảng này sẽ không còn được yêu cầu truy cập bản khảo sát này.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
vi_VN: Nếu bạn không muốn tham gia khảo sát này nữa và không muốn nhận bất kì thư mời nào, vui lòng click liên kết sau: 
    {OPTOUTURL}

en: If you don't have an account on limesurvey.org, please %sregister first%s.
vi_VN: Nếu bạn không có tài khoản trên limesurvey.org, hãy %s đăng ký %s đầu tiên.

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
vi_VN: Nếu bạn cung cấp địa chỉ email, một email có chứa các chi tiết sẽ được gửi cho bạn.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
vi_VN: Nếu bạn có bất kỳ câu hỏi liên quan đến thư này, vui lòng liên hệ người quản trị tại %s. Cảm ơn!

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
vi_VN: Nếu bạn đã được cấp một mã thông báo, vui lòng nhập nó vào hộp dưới đây và nhấp vào tiếp tục.

en: If you remove this attribute, you will lose all information.
vi_VN: Nếu bạn loại bỏ thuộc tính này, bạn sẽ mất tất cả các thông tin.

en: If you replace the label set the existing asssessment values will be lost.
vi_VN: Nếu bạn thay thế nhãn thiết lập các giá trị asssessment hiện có sẽ bị mất.

en: If you replace the label set these translations will be lost.
vi_VN: Nếu bạn thay thế nhãn thiết lập các bản dịch này sẽ bị mất.

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
vi_VN: Nếu bạn chuyển sang chế độ email, bạn sẽ phải xem lại mẫu email của mình để phù hợp với định dạng mới

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
vi_VN: Nếu bạn bật tùy chọn -Anonymized responses- và tạo một bảng mã, LimeSurvey sẽ đánh dấu các thẻ kết thúc của bạn chỉ với \ \ Y \ 'thay vì ngày / thời gian để đảm bảo ẩn danh cho những người tham gia của bạn.

en: If you used an identifying token to access this survey, please rest assured that this token will not be stored together with your responses. It is managed in a separate database and will only be updated to indicate whether you did (or did not) complete this survey. There is no way of matching identification tokens with survey responses.
vi_VN: Nếu bạn đã sử dụng mã thông báo xác định để truy cập khảo sát này, hãy yên tâm rằng mã thông báo này sẽ không được lưu trữ cùng với câu trả lời của bạn. Nó được quản lý trong một cơ sở dữ liệu riêng biệt và sẽ chỉ được cập nhật để cho biết bạn đã làm (hoặc không) hoàn thành cuộc khảo sát này. Không có cách kết hợp mã thông báo nhận dạng với phản hồi khảo sát.

en: If you want to activate it click here:
vi_VN: Nếu bạn muốn kích hoạt nó bấm vào đây:

en: If you want to export blacklisted participants, set "Hide blacklisted participants" to "No" in CPDB settings.
vi_VN: Nếu bạn muốn xuất những người tham gia vào danh sách đen, đặt "Ẩn người tham gia vào danh sách đen" vào "Không" trong cài đặt CPDB.

en: If you want to import survey on old installation or if your survey have problem: use old version (automatically selected if some code are duplicated).
vi_VN: Nếu bạn muốn nhập khảo sát về cài đặt cũ hoặc nếu cuộc khảo sát của bạn gặp vấn đề: hãy sử dụng phiên bản cũ (được chọn tự động nếu một số mã được nhân đôi).

en: If you want to know more about them, check our manual.
vi_VN: Nếu bạn muốn biết thêm về họ, hãy kiểm tra hướng dẫn sử dụng của chúng tôi.

en: If you want to modify it %s you can extend it%s.
vi_VN: Nếu bạn muốn sửa nó %s, bạn có thể mở rộng nó %s.

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
vi_VN: Nếu muốn, bạn có thể tải lên %s nhiều tập tin hơn; nếu không bạn có thể trở lại khảo sát.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
vi_VN: Nếu cơ sở dữ liệu được chia sẻ, khuyến khích tiền tố "lime_" hoặc bạn có thể bỏ trống thiết lập này.

en: If your database is using a custom port attach it using a colon. Example: db.host.com:5431
vi_VN: Nếu cơ sở dữ liệu của bạn đang sử dụng một cổng tuỳ chỉnh gắn nó bằng cách sử dụng dấu hai chấm. Ví dụ: db.host.com:5431

en: Ignore
vi_VN: Bỏ qua

en: Ignored columns
vi_VN: Các cột bị bỏ qua

en: Image
vi_VN: Hình ảnh

en: Images
vi_VN: Hình ảnh

en: Import
vi_VN: Nhập

en: Import CSV
vi_VN: Nhập CSV

en: Import Label Set
vi_VN: Nhập khẩu tập nhãn

en: Import VV file
vi_VN: Nhập tập tin VV

en: Import a VV response data file
vi_VN: Nhập tập tin dữ liệu đáp ứng VV

en: Import a VV survey file
vi_VN: Nhập khẩu tập tin khảo sát VV

en: Import a group
vi_VN: Nhập nhóm

en: Import a question
vi_VN: Nhập câu hỏi

en: Import a survey
vi_VN: Nhập một cuộc khảo sát

en: Import as not finalized answers?
vi_VN: Nhập khẩu như là chưa hoàn thành câu trả lời?

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
vi_VN: Nhập không thành công. Bạn chỉ định một loại tập tin không hợp lệ %s

en: Import failed: Forced import was requested but the input file doesn't contain enough columns to fill the survey.
vi_VN: Nhập không thành công: Yêu cầu nhập khẩu bắt buộc nhưng tệp đầu vào không chứa đủ cột để điền vào cuộc khảo sát.

en: Import failed: No answers could be mapped.
vi_VN: Nhập không thành công: Không có ánh xạ nào cho câu trả lời.

en: Import label set resources
vi_VN: Nhập các tài nguyên đặt nhãn

en: Import label set(s)
vi_VN: Nhập bỗ nhãn

en: Import of label set(s) is completed.
vi_VN: Việc nhập bộ nhãn hoàn thành.

en: Import of survey is completed.
vi_VN: Nhập khảo sát hoàn thành.

en: Import old tokens
vi_VN: Nhập thẻ bài cũ

en: Import participants from:
vi_VN: Nhập khẩu từ:

en: Import question group
vi_VN: Nhập nhóm câu hỏi

en: Import resources ZIP archive
vi_VN: Nhập kho lưu trữ ZIP

en: Import responses
vi_VN: Nhập phản hồi

en: Import responses from a deactivated survey table
vi_VN: Nhập câu trả lời từ bảng điều tra đã hủy kích hoạt

en: Import survey
vi_VN: Nhập khảo sát

en: Import survey data
vi_VN: Nhập dữ liệu khảo sát

en: Import survey participants from CSV file
vi_VN: Nhập người tham gia điều tra từ tệp CSV

en: Import survey participants from LDAP
vi_VN: Nhập khẩu người tham gia khảo sát từ LDAP

en: Import survey resources
vi_VN: Nhập tài nguyên khảo sát

en: Import timings (if exist)
vi_VN: Nhập khẩu thời gian (nếu có)

en: Importance
vi_VN: Tầm quan trọng

en: Important instructions
vi_VN: Hướng dẫn quan trọng

en: Imported Files List
vi_VN: Nhập danh sách tập tin

en: Imported files list
vi_VN: Danh sách tệp nhập

en: Imported files:
vi_VN: Các tập tin nhập khẩu:

en: Imported resources for
vi_VN: Tài nguyên nhập khẩu cho

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
vi_VN: Không thể xoá nhóm này vì có ít nhất một câu hỏi có điều kiện trong nội dung của nó

en: In LimeSurvey a survey is organized in question groups and questions. To begin creating questions, we first need a question group.
vi_VN: Trong LimeSurvey, một khảo sát được sắp đặt theo các nhóm câu hỏi và câu hỏi. Để bắt đầu tạo câu hỏi, trước tiên chúng ta cần tạo một nhóm câu hỏi.

en: In the printable version replace the relevance equation with this explanation text.
vi_VN: Trong phiên bản in được thay thế các phương trình phù hợp với các văn bản giải thích này.

en: In this field you may type a short description of your survey.
vi_VN: Trong lĩnh vực này, bạn có thể nhập một mô tả ngắn về cuộc khảo sát của bạn.

en: Inactive
vi_VN: Không hoạt động

en: Include:
vi_VN: Bao gồm:

en: Incomplete only
vi_VN: Chỉ không đầy đủ

en: Incomplete responses
vi_VN: Các phản hổi chưa hoàn thành

en: Incomplete responses only
vi_VN: Chỉ trả lời chưa hoàn thành

en: Incorrect permissions in your %s folder.
vi_VN: Không đúng các điều khoản trong thư mục %s của bạn.

en: Incorrect username and/or password!
vi_VN: Tên tài khoản hoặc mật khẩu sai!

en: Increase
vi_VN: Tăng

en: Incremental
vi_VN: Gia tăng

en: Info
vi_VN: Thông tin

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
vi_VN: Siêu người quản trị ban đầu không thể được xoá!

en: Initialise participant table
vi_VN: Khởi tạo bảng người tham gia

en: Inline HTML editor
vi_VN: Trình soạn thảo HTML bên trong

en: Input
vi_VN: Đầu vào

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
vi_VN: Chèn ngắt trang trước câu hỏi này trong trang in bằng cách thiết lập là Có.

en: Insert page break in printable view
vi_VN: Chèn trang ngắt trong chế độ xem có thể in

en: Insert/edit placeholder field
vi_VN: Chèn / chỉnh sửa trường giữ chỗ

en: Inserting the label set failed.
vi_VN: Lắp đặt nhãn thất bại.

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
vi_VN: Chèn ngắt dòng HTML trước tất cả các dòng mới trong một chuỗi

en: Install
vi_VN: Cài đặt

en: Installed survey themes:
vi_VN: Các chủ đề khảo sát được cài đặt:

en: Instructions for the impatient
vi_VN: Hướng dẫn cho người thiếu kiên nhẫn

en: Integer only
vi_VN: Chỉ số nguyên

en: Interfaces
vi_VN: Giao diện

en: Internal database authentication
vi_VN: Xác thực cơ sở dữ liệu nội bộ

en: Internal database authentication method is not allowed for this user
vi_VN: Phương pháp xác thực cơ sở dữ liệu nội bộ không được phép cho người dùng này

en: Interview time
vi_VN: Thời gian phỏng vấn

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
vi_VN: Biểu thức chính quy PERL không hợp lệ: %s

en: Invalid email address.
vi_VN: Địa chỉ email không tồn tại

en: Invalid group id
vi_VN: ID nhóm không hợp lệ

en: Invalid group number for this survey:
vi_VN: Số nhóm không hợp lệ cho cuộc khảo sát này:

en: Invalid notification id
vi_VN: Id thông báo không hợp lệ

en: Invalid question id
vi_VN: ID câu hỏi không hợp lệ

en: Invalid screen name
vi_VN: Tên màn hình không hợp lệ

en: Invalid survey ID
vi_VN: ID khảo sát không hợp lệ

en: Invalid survey id
vi_VN: Id khảo sát không hợp lệ

en: Invalid theme name
vi_VN: Tên chủ đề không hợp lệ

en: Invalid type.
vi_VN: Kiểu không hợp lệ.

en: Invalid value(s) on the stack
vi_VN: (Các) giá trị không hợp lệ trên ngăn xếp

en: Invitation
vi_VN: Lời mời

en: Invitation %s skipped, already sent.
vi_VN: Thư mời %s đã bỏ qua, đã được gửi.

en: Invitation attachments:
vi_VN: Lời mời tham gia:

en: Invitation email
vi_VN: Email mời

en: Invitation email body
vi_VN: Cơ thể email mời

en: Invitation email body:
vi_VN: Cơ thể email mời:

en: Invitation email subject
vi_VN: Tiêu đề email mời

en: Invitation email subject:
vi_VN: Tiêu đề thư mời:

en: Invitation email:
vi_VN: Thư mời:

en: Invitation sent date
vi_VN: Thư mời gửi ngày

en: Invitation sent to:
vi_VN: Thư mời gửi đến:

en: Invitation sent?
vi_VN: Gửi lời mời?

en: Invitation status:
vi_VN: Trạng thái mời:

en: Invitations & reminders
vi_VN: Lời mời và lời nhắc

en: Invited
vi_VN: Đã mời

en: Is no answer (missing) allowed when either 'Equals sum value' or 'Minimum sum value' are set?
vi_VN: Là không có câu trả lời (mất tích) cho phép khi một trong hai "Bằng giá trị tổng" hay "tối thiểu tổng giá trị 'được thiết lập?

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
vi_VN: Là người tham gia được yêu cầu để cung cấp cho một bình luận cho các tập tin tải lên?

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
vi_VN: Là người tham gia được yêu cầu để cung cấp cho một tiêu đề để các tập tin tải lên?

en: Is your ComfortUpdate up to date?
vi_VN: Bản cập nhật của bạn có được cập nhật không?

en: It is missing a quota message for the following languages:
vi_VN: Thiếu thông báo hạn ngạch cho các ngôn ngữ sau:

en: It is presented group by group.
vi_VN: Khảo sát theo dạng nhóm này đến nhóm kia.

en: It is presented on one single page.
vi_VN: Khảo sát theo dạng 1 trang duy nhất.

en: It is presented question by question.
vi_VN: Khảo sát theo dạng câu hỏi này đến câu hỏi kia.

en: It seems that ComfortUpdate doesn't know the version you're trying to update to. Please restart the process.
vi_VN: Có vẻ như ComfortUpdate không biết phiên bản bạn đang cố cập nhật. Vui lòng khởi động lại quá trình.

en: It seems that the ComfortUpdate server is not responding. Please try again in few minutes or contact the LimeSurvey team.
vi_VN: Dường như máy chủ ComfortUpdate không đáp ứng. Vui lòng thử lại sau vài phút hoặc liên hệ với nhóm LimeSurvey.

en: It seems that your server doesn't support PHP CURL Library. Please install it before proceeding to ComfortUpdate.
vi_VN: Dường như máy chủ của bạn không hỗ trợ PHP CURL Library. Hãy cài đặt nó trước khi tiến hành ComfortUpdate.

en: It seems you're using a version coming from the LimeSurvey GitHub repository. You can't use ComfortUpdate.
vi_VN: Dường như bạn đang sử dụng một phiên bản đến từ kho lưu trữ GitHub của LimeSurvey. Bạn không thể sử dụng ComfortUpdate.

en: It uses cookies for access control.
vi_VN: Khảo sát dùng cookies để truy cập đến các điều khiển.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
vi_VN: Nó cũng sẽ xóa bất kỳ tài nguyên / tập tin đã được tải lên cho cuộc khảo sát này.

en: It will not affect your update key.
vi_VN: Nó sẽ không ảnh hưởng đến khóa cập nhật của bạn.

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
vi_VN: Nó vẫn có thể thực hiện thống kê về phản hồi sử dụng LimeSurvey.

en: Italian (informal)
vi_VN: Ý (không chính thức)

en: Iterate survey
vi_VN: Lặp lại khảo sát

en: JS-Debug mode [Backend]:
vi_VN: Chế độ gỡ lỗi JS [Phụ trợ]:

en: JS-Debug mode [Frontend]:
vi_VN: Chế độ gỡ lỗi JS [Giao diện người dùng]:

en: Jan
vi_VN: Tháng một

en: January
vi_VN: tháng Giêng

en: JavaScript files:
vi_VN: Tệp JavaScript:

en: Join array elements with a string
vi_VN: Liên kết thành phần mảng với một chuỗi

en: Join strings, return joined string.This function is an alias of implode("",argN)
vi_VN: Tham gia chuỗi, trở lại tham gia chức năng string.This là một bí danh của nổ tung ("",argN)

en: Jul
vi_VN: Tháng bảy

en: July
vi_VN: Tháng bảy

en: Jun
vi_VN: Tháng sáu

en: June
vi_VN: Tháng sáu

en: Just click on this button and a new window will open, where you can test run your survey.
vi_VN: Chỉ cần nhấp vào nút này và sẽ mở ra một cửa sổ mới, nơi bạn có thể chạy thử chạy cuộc khảo sát của mình.

en: Just share this link with some of your friends and of course, test it yourself.
vi_VN: Chỉ cần chia sẻ liên kết này với một số bạn bè của bạn và tất nhiên, tự kiểm tra nó.

en: Keep old value
vi_VN: Giữ giá trị cũ

en: Key can't be null!
vi_VN: Key không thể là null!

en: Key update
vi_VN: Khóa cập nhật

en: Kurdish (Sorani)
vi_VN: Người Kurd (Sorani)

en: LDAP authentication
vi_VN: Xác thực LDAP

en: LDAP authentication failed: LDAP PHP module is not available.
vi_VN: Xác thực LDAP không thành công: mô đun PHP LDAP không có sẵn.

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
vi_VN: LDAP đã tắt hoặc không có truy vấn LDAP được định nghĩa.

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
vi_VN: Truy vấn LDAP được xác định bởi người quản trị trong tập tin cấu hình / ứng dụng / config / ldap.php.

en: LDAP query
vi_VN: Truy vấn LDAP

en: Label
vi_VN: Nhãn

en: Label %s
vi_VN: Nhãn %s

en: Label column width
vi_VN: Chiều rộng cột nhãn

en: Label for 'Other:' option
vi_VN: Nhãn cho 'Other': tùy chọn

en: Label set ID
vi_VN: ID bộ nhãn

en: Label set browser
vi_VN: Trình duyệt bộ nhãn

en: Label set import summary
vi_VN: Tổng kết việc nhập bộ nhãn

en: Label set name
vi_VN: Nhãn tên bộ

en: Label set properties sucessfully updated.
vi_VN: Tính năng thiết lập nhãn được cập nhật thành công.

en: Label set storage
vi_VN: Bộ lưu trữ nhãn

en: Label set sucessfully deleted.
vi_VN: Nhãn đã xóa thành công.

en: Label set was not imported because the same label set already exists.
vi_VN: Bộ nhãn đã không được nhập vì đã tồn tại một bộ nhãn giống với bộ nhãn này.

en: Label sets
vi_VN: Bộ nhãn

en: Label sets list
vi_VN: Danh sách bộ nhãn

en: Label:
vi_VN: Nhãn:

en: Labels
vi_VN: Nhãn

en: Labels sucessfully updated
vi_VN: Nhãn đã được cập nhật thành công

en: Landscape
vi_VN: Phong cảnh

en: Language
vi_VN: Ngôn ngữ

en: Language Switch
vi_VN: Chuyển ngôn ngữ

en: Language code
vi_VN: Mã ngôn ngữ

en: Language selection
vi_VN: Sự lựa chọn ngôn ngữ

en: Language successfully deleted
vi_VN: Đã xóa thành công ngôn ngữ

en: Language:
vi_VN: Ngôn ngữ:

en: Language?
vi_VN: Ngôn ngữ?

en: Languages
vi_VN: Ngôn ngữ:

en: Languages:
vi_VN: Ngôn ngữ:

en: Last VV version
vi_VN: Phiên bản VV cuối

en: Last invited
vi_VN: mời tham gia cuối

en: Last name
vi_VN: Tên

en: Last name from token
vi_VN: Họ từ token

en: Last name:
vi_VN: Họ:

en: Last page
vi_VN: Trang cuối cùng

en: Last reminder sent date
vi_VN: Nhắc nhở cuối cùng gửi ngày

en: Last visited question:
vi_VN: Câu hỏi truy cập lần cuối:

en: Last visited survey:
vi_VN: Khảo sát truy cập lần cuối:

en: Later than:
vi_VN: Trễ hơn:

en: Launch the survey with this token
vi_VN: Khởi chạy cuộc khảo sát với mã thông báo này

en: Left to right
vi_VN: Từ trái sang phải

en: Less than
vi_VN: Nhỏ hơn

en: Less than (Strings)
vi_VN: Nhỏ hơn (Chuỗi)

en: Less than or equal to
vi_VN: Nhỏ hơn hoặc bằng

en: Less than or equal to (Strings)
vi_VN: Nhỏ hơn hoặc bằng (Chuỗi)

en: Less than:
vi_VN: Nhỏ hơn:

en: Let's add a question group
vi_VN: Hãy thêm một nhóm câu hỏi

en: Let's have a look at your first survey.
vi_VN: Hãy xem cuộc khảo sát đầu tiên của bạn.

en: Let's start with subquestions.
vi_VN: Hãy bắt đầu với câu hỏi phụ.

en: Level
vi_VN: Cấp độ

en: License
vi_VN: Giấy phép

en: LimeSurvey 3.0 theme editor
vi_VN: Trình soạn thảo khuôn mẫu Khảo sát 3.0

en: LimeSurvey build
vi_VN: Survey xây dựng

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
vi_VN: LimeSurvey có thể tạo cơ sở dữ liệu cho bạn

en: LimeSurvey has been installed successfully.
vi_VN: LimeSurvey đã được cài đặt thành công.

en: LimeSurvey installer
vi_VN: Trình cài đặt LimeSurvey

en: LimeSurvey offers you a lot of different question types.
vi_VN: Khảo sát cung cấp cho bạn rất nhiều loại câu hỏi khác nhau.

en: LimeSurvey online manual
vi_VN: Hướng dẫn LimeSurvey trực tuyến

en: LimeSurvey version
vi_VN: Phiên bản LimeSurvey

en: Limesurvey online manual
vi_VN: Hướng dẫn sử dụng trực tuyến Khảo sát

en: Limit
vi_VN: Giới hạn

en: Limit the number of possible answers
vi_VN: Giới hạn số câu trả lời có thể

en: Limit the number of possible answers fixed by number of columns in database
vi_VN: Hạn chế số lượng câu trả lời có thể được xác định bằng số cột trong cơ sở dữ liệu

en: Limit time to answer question (in seconds)
vi_VN: Hạn chế thời gian để trả lời câu hỏi (tính bằng giây)

en: Limit:
vi_VN: Giới hạn:

en: Line
vi_VN: Hàng

en: Line %s
vi_VN: Dòng %s

en: Line %s : %s
vi_VN: Dòng %s:%s

en: Line %s : %s %s
vi_VN: Dòng %s: %s %s

en: Line %s : %s %s (%s) - token : %s
vi_VN: Dòng %s:"%".%s.%s (%s) - token: %s

en: Line %s: Fields found: %s Expected: %s
vi_VN: Dòng %s: Các lĩnh vực tìm thấy: %s Dự kiến: %s

en: Line chart
vi_VN: Biểu đồ đường

en: List
vi_VN: Danh sách

en: List (Dropdown)
vi_VN: Danh sách (sổ xuống)

en: List (Radio)
vi_VN: Danh sách (nút chọn)

en: List active surveys
vi_VN: Liệt kê các khảo sát đang hoạt động

en: List available surveys
vi_VN: Liệt kê các khảo sát có sẵn

en: List menu entries
vi_VN: Liệt kê các mục trình đơn

en: List questions
vi_VN: Liệt kê các câu hỏi

en: List survey publicly:
vi_VN: Danh sách khảo sát công khai:

en: List surveys
vi_VN: Liệt kê các khảo sát

en: List with comment
vi_VN: Danh sách với bình luận

en: Listed publicly:
vi_VN: Được niêm yết công khai:

en: Load
vi_VN: Tải

en: Load now
vi_VN: tải ngay bây giờ

en: Load unfinished survey
vi_VN: Tải bài kiểm tra chưa hoàn thành

en: Loading translations
vi_VN: Đang tải bản dịch

en: Loading...
vi_VN: Đang mở...

en: Location
vi_VN: Vị trí

en: Log in
vi_VN: Đăng nhập

en: Logic File for Survey #
vi_VN: Logic của tập tin cho khảo sát #

en: Logout
vi_VN: Thoát ra

en: Logout successful.
vi_VN: Thoát ra thành công.

en: Long Free Text
vi_VN: Văn bản dài

en: Luxembourgish
vi_VN: Tiếng Luxembourg

en: MYSQL version is only %s
vi_VN: Phiên bản MYSQL chỉ là %s

en: MYSQL version required:
vi_VN: Yêu cầu phiên bản MYSQL:

en: Mail to all Members
vi_VN: Gửi thư đến tất cả thành viên

en: Main Admin Screen
vi_VN: Màn hình quản trị chính

en: Main survey menu
vi_VN: Menu khảo sát chính

en: Maintenance!
vi_VN: Bảo trì!

en: Make a comment on your choice here:
vi_VN: Điền vào chú thích ứng với lựa chọn của bạn ở đây:

en: Make a string lowercase
vi_VN: Thực hiện một chuỗi chữ thường

en: Make a string uppercase
vi_VN: Tạo một chuỗi chữ hoa

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
vi_VN: Đặt trường nhận xét \ 'Khác: \' là bắt buộc khi tùy chọn \ 'Khác: \' đang hoạt động

en: Make these mappings automatic in future
vi_VN: Làm cho các ánh xạ tự động trong tương lai

en: Male
vi_VN: Nam

en: Manage attribute fields
vi_VN: Quản lý lĩnh vực thuộc tính

en: Manage attributes
vi_VN: Quản lý thuộc tính

en: Manage label sets
vi_VN: Quản lý tập hợp nhãn

en: Manage menu entries
vi_VN: Quản lý mục trình đơn

en: Manage survey administrators
vi_VN: Quản lý khảo sát

en: Manage your key
vi_VN: Quản lý khóa của bạn

en: Mandatory
vi_VN: Bắt buộc

en: Mandatory Question
vi_VN: Câu hỏi bắt buộc

en: Mandatory field:
vi_VN: Trường bắt buộc:

en: Mandatory fields:
vi_VN: Trường bắt buộc:

en: Mandatory:
vi_VN: Tính bắt buộc:

en: Mandatory?
vi_VN: Bắt buộc?

en: Map height
vi_VN: Chiều cao bản đồ

en: Map height in pixel
vi_VN: Chiều cao biểu đồ trong pixel

en: Map participant attributes
vi_VN: Thuộc tính tham gia bản đồ

en: Map width
vi_VN: Chiều rộng bản đồ

en: Map width in pixel
vi_VN: Chiều rộng của bản đồ trong pixel

en: Map your participant attributes to an existing token attribute or create a new one
vi_VN: Ánh xạ thuộc tính tham gia của bạn đến một thuộc tính mã thông báo hiện có hoặc tạo một hình mới

en: Map zoom level
vi_VN: Mức thu phóng bản đồ

en: Mar
vi_VN: Tháng ba

en: March
vi_VN: tháng Ba

en: Margin before questionnaireInfo element (mm)
vi_VN: Phần chiết khấu trước phần tử câu hỏiTin tức (mm)

en: Max number of files
vi_VN: Số câu hỏi tối đa

en: Maximum
vi_VN: Tối đa

en: Maximum answers
vi_VN: Số câu trả lời tối đa

en: Maximum characters
vi_VN: Số kí tự tối đa

en: Maximum characters allowed
vi_VN: Số kí tự tối đa được cho phép

en: Maximum columns for answers
vi_VN: Các cột tối đa cho câu trả lời

en: Maximum date
vi_VN: Ngày tối đa

en: Maximum date, valide date in any English textual datetime description (YYYY-MM-DD for example). Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format) value. For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
vi_VN: Ngày tối đa, ngày giao dịch trong bất kỳ bản mô tả thời gian văn bản tiếng Anh nào (ví dụ như YYYY-MM-DD). Biểu thức được quản lý có thể được sử dụng (chỉ với định dạng YYYY-MM-DD). Đối với danh sách thả xuống: chỉ có năm bị hạn chế nếu biến sử dụng ngày không nằm trong cùng một trang.

en: Maximum file size allowed (in KB)
vi_VN: Kích thước tập tin tối đa được cho phép (KB)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
vi_VN: Số tập tin tối đa người tham gia có thể tải lên cho câu hỏi này

en: Maximum sum value
vi_VN: Giá trị tổng cộng tối đa

en: Maximum sum value of multiple numeric input
vi_VN: Giá trị tổng cộng tối đa của đầu vào số nhiều

en: Maximum value
vi_VN: Giá trị lớn nhất

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
vi_VN: Giá trị tối đa cho kiểu câu hỏi mảng (nhiều loại linh hoạt)

en: Maximum value of the numeric input
vi_VN: Giá trị lớn nhất của đầu vào số

en: Maximum:
vi_VN: Tối đa:

en: May
vi_VN: Tháng năm

en: Maybe you don't have permission.
vi_VN: Có thể bạn không có quyền này.

en: Median:
vi_VN: Trung bình:

en: Members
vi_VN: Các thành viên

en: Menu class
vi_VN: Lớp trình đơn

en: Menu class?
vi_VN: Lớp Menu?

en: Menu configuration
vi_VN: Cấu hình Menu

en: Menu entries
vi_VN: Mục trình đơn

en: Menu entries configuration
vi_VN: Cấu hình các mục menu

en: Menu icon
vi_VN: Biểu tượng trình đơn

en: Menu icon type
vi_VN: Loại biểu tượng trình đơn

en: Menu link
vi_VN: Liên kết menu

en: Menu name
vi_VN: Tên menu

en: Menu title
vi_VN: Tiêu đề menu

en: Message
vi_VN: Nội

en: Message(s) sent successfully!
vi_VN: Đã gửi tin nhắn thành công!

en: Message:
vi_VN: Tin nhắn:

en: Microsoft Word
vi_VN: Phần mềm soạn thảo văn bản

en: Min days between reminders:
vi_VN: Min days giữa các nhắc nhở:

en: Min number of files
vi_VN: Số câu hỏi tối thiểu

en: Minimum
vi_VN: Tối thiểu

en: Minimum answers
vi_VN: Câu trả lời tối thiểu

en: Minimum date
vi_VN: Ngày tối thiểu

en: Minimum date, valide date in YYYY-MM-DD format or any English textual datetime description. Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format). For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
vi_VN: Ngày tối thiểu, ngày valide ở định dạng YYYY-MM-DD hoặc bất kỳ mô tả thời gian bằng văn bản tiếng Anh nào. Biểu thức Quản lý có thể được sử dụng (chỉ với định dạng YYYY-MM-DD). Đối với danh sách thả xuống: chỉ có năm bị hạn chế nếu biến sử dụng ngày không nằm trong cùng một trang.

en: Minimum height of single choice answer boxes
vi_VN: Chiều cao tối thiểu của hộp câu trả lời đơn

en: Minimum height of subquestion items
vi_VN: Chiều cao tối thiểu của các mục phụ

en: Minimum memory available
vi_VN: Bộ nhớ tối thiểu có sẵn

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
vi_VN: Số câu hỏi tối thiểu người tham gia phải tải lên cho câu hỏi này

en: Minimum requirements
vi_VN: Yêu cầu tối thiểu

en: Minimum section height (mm)
vi_VN: Chiều cao phần tối thiểu (mm)

en: Minimum sum value
vi_VN: Giá trị tối thiểu

en: Minimum value
vi_VN: Giá trị nhỏ nhất

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
vi_VN: Giá trị tối thiểu cho kiểu câu hỏi mảng (đa linh động)

en: Minimum value of the numeric input
vi_VN: Giá trị tối thiểu của đầu vào số

en: Minimum:
vi_VN: Tối thiểu:

en: Minute
vi_VN: Phút

en: Minute step interval
vi_VN: Khoảng thời gian bước phút

en: Missing %s closing right parentheses
vi_VN: Thiếu %s ngoặc bên phải đóng ngoặc đơn

en: Missing columns
vi_VN: Thiếu cột

en: Mobile
vi_VN: Điện thoại di động

en: Modified by
vi_VN: Sửa bởi

en: Modified on
vi_VN: Được sửa đổi

en: Modify
vi_VN: Chỉnh sửa

en: Mongolian
vi_VN: Mông Cổ

en: Month
vi_VN: Tháng

en: Month display style
vi_VN: Hiển thị kiểu tháng

en: Move all fields to create column
vi_VN: Di chuyển tất cả các trường để tạo cột

en: Move on without warning
vi_VN: Di chuyển mà không cảnh báo

en: Move to question:
vi_VN: Di chuyển đến câu hỏi:

en: Moving user templates to new location at %s...
vi_VN: Đang chuyển mẫu người dùng đến vị trí mới ở %s...

en: Multiple Numerical Input
vi_VN: Nhập nhiều số

en: Multiple Short Text
vi_VN: Đa chổ trống ngắn

en: Multiple choice
vi_VN: Nhiều lựa chọn

en: Multiple choice questions
vi_VN: Câu hỏi đa lựa chọn

en: Multiple choice with comments
vi_VN: Nhiều lựa chọn với ý kiến

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
vi_VN: Nhiều đầu vào số đầu vào phải bằng giá trị này

en: My account
vi_VN: Tài khoản của tôi

en: My first question group
vi_VN: Nhóm câu hỏi đầu tiên của tôi

en: My personal menu entries
vi_VN: Mục trình đơn cá nhân của tôi

en: My personal menus
vi_VN: Menu cá nhân của tôi

en: My profile
vi_VN: Thông tin của tôi

en: My user groups
vi_VN: Nhóm người dùng của tôi

en: Myanmar (Burmese)
vi_VN: Myanmar (Miến Điện)

en: Name
vi_VN: Tên

en: Name [ID]
vi_VN: Tên [ID]

en: Name of the page where the box should be shown
vi_VN: Tên của trang nơi hộp nên được hiển thị

en: Name of the survey
vi_VN: Tên của khảo sát

en: Name of the survey administrator
vi_VN: Tên của người quản lý khảo sát

en: Name:
vi_VN: Tên:

en: Navigation
vi_VN: dẫn đường

en: Navigation delay (seconds):
vi_VN: Độ trễ chuyển hướng (giây):

en: Need {n} token.|Need {n} tokens.
vi_VN: Cần {n} mã thông báo. Cần {n} thẻ.

en: New
vi_VN: Mới

en: New UNSTABLE update available:
vi_VN: Có sẵn bản cập nhật UNSTABLE mới:

en: New answer for quota '%s'
vi_VN: Câu trả lời mới cho hạn ngạch '%s'

en: New answer option
vi_VN: Tùy chọn câu trả lời mới

en: New box
vi_VN: Hộp mới

en: New box created
vi_VN: Đã tạo hộp mới

en: New dummy participants were added.
vi_VN: Người tham gia giả mới được thêm vào.

en: New entry was added.
vi_VN: Mục nhập mới đã được thêm.

en: New files were successfully installed.
vi_VN: Tập tin mới đã được cài đặt thành công.

en: New files will be downloaded and installed.
vi_VN: Tập tin mới sẽ được tải xuống và cài đặt.

en: New key
vi_VN: Chìa khoá mới

en: New label set
vi_VN: Bộ nhãn mới

en: New password:
vi_VN: Mật khẩu mới:

en: New password: %s
vi_VN: Mật khẩu mới: %s

en: New question group was saved.
vi_VN: Nhóm câu hỏi mới đã được lưu.

en: New quota
vi_VN: Hạn mức mới

en: New quota saved
vi_VN: Đã lưu trữ hạn ngạch mới

en: New scenario number:
vi_VN: Mới số kịch bản:

en: New survey
vi_VN: Khảo sát mới

en: New survey id:
vi_VN: ID khảo sát mới:

en: New survey title:
vi_VN: Tiêu đề của khảo sát mới:

en: New update available:
vi_VN: Có bản cập nhật mới:

en: Next
vi_VN: Tiếp theo

en: Next century
vi_VN: Thế kỷ tiếp theo

en: Next choice
vi_VN: lựa chọn tiếp theo

en: Next decade
vi_VN: Thập kỉ tiếp theo

en: Next month
vi_VN: Tháng tiếp theo

en: Next year
vi_VN: Năm sau

en: Next, we will create subquestions and answer options.
vi_VN: Tiếp theo, chúng ta sẽ tạo câu hỏi con và các câu trả lời tùy chọn.

en: No
vi_VN: Không

en: No (Forced by the system administrator)
vi_VN: Không đồng ý (Bắt buộc bởi người quản trị hệ thống)

en: No (but optional)
vi_VN: Không (nhưng tùy chọn)

en: No CFIELDNAME field set!
vi_VN: Không có trường CFIELDNAME!

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
vi_VN: Không cung câp mã GID (nhóm) has Không thể nhập khẩu câu hỏi

en: No HTML editor
vi_VN: Không có trình soạn thảo HTML

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
vi_VN: Không cung cấp mã SID(khảo sát) Không thể nhạp khẩu câu hỏi.

en: No Username selected.
vi_VN: Không có Tên tài khoản nào được chọn.

en: No answer
vi_VN: Không có câu trả lời

en: No answer:
vi_VN: Không có câu trả lời:

en: No answers have been set for this quota.
vi_VN: Chưa có câu trả lời cho hạn ngạch này.

en: No attributes found.
vi_VN: Không tìm thấy thuộc tính.

en: No available surveys
vi_VN: Không có khảo sát nào

en: No build version found!
vi_VN: Không tìm thấy phiên bản xây dựng!

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
vi_VN: Không có điều kiện có thể được sao chép (do trùng lắp)

en: No control on checkbox
vi_VN: Không kiểm soát hộp kiểm

en: No customizable entries found.
vi_VN: Không tìm thấy mục nhập tùy chỉnh.

en: No database action required!
vi_VN: Không có hành động cơ sở dữ liệu yêu cầu!

en: No file selected
vi_VN: Không có tập tin được chọn

en: No group found!
vi_VN: Không tìm thấy nhóm!

en: No invitation code is needed to complete the survey.
vi_VN: Không cần mã mời để hoàn thành khảo sát.

en: No issues with question group order found.
vi_VN: Không tìm thấy câu hỏi có trật tự nhóm câu hỏi

en: No issues with question order found.
vi_VN: Không tìm thấy vấn đề với câu hỏi đặt hàng.

en: No label sets available
vi_VN: Không có bộ nhãn

en: No label sets found.
vi_VN: Không tìm thấy bộ nhãn.

en: No matching CFIELDNAME group!
vi_VN: Không có nhóm CFIELDNAME phù hợp!

en: No matching CQID
vi_VN: Không có CQID phù hợp

en: No matching group
vi_VN: Không có nhóm phù hợp

en: No matching question
vi_VN: Không có câu hỏi phù hợp

en: No matching survey
vi_VN: Không có khảo sát phù hợp

en: No new participants were created
vi_VN: Không người tham gia mới được tạo ra

en: No notifications found
vi_VN: Không tìm thấy thông báo

en: No of surveys
vi_VN: Số thứ tự của khảo sát

en: No old responses found.
vi_VN: Không tìm thấy phản hồi cũ.

en: No old survey or survey participants table selected.
vi_VN: Không có bảng điều tra khảo sát cũ hoặc người tham gia khảo sát nào được chọn.

en: No parent menu
vi_VN: Không có menu gốc

en: No participant information lost.
vi_VN: Không có thông tin người tham gia bị mất.

en: No participant shares were deleted
vi_VN: Không có cổ phần của người tham gia nào bị xóa

en: No participant table found for this survey!
vi_VN: Không có bảng người tham gia nào được tìm thấy cho cuộc khảo sát này!

en: No participants deleted
vi_VN: Không có thành viên nào bị xóa

en: No participants found.
vi_VN: Không tìm thấy người tham gia.

en: No permission
vi_VN: Không cho phép

en: No preview available
vi_VN: Không có xem trước

en: No question group found.
vi_VN: Không có nhóm câu hỏi được tìm thấy.

en: No question group in this survey
vi_VN: Không có nhóm câu hỏi trong cuộc khảo sát này

en: No question index will be shown with this format.
vi_VN: Chỉ số câu hỏi sẽ không được hiện trong ở định dạng này.

en: No questions found.
vi_VN: Không tìm thấy câu hỏi.

en: No questions groups found.
vi_VN: Không tìm thấy nhóm câu hỏi.

en: No quotas
vi_VN: Không có hạn ngạch

en: No quotas have been set for this survey
vi_VN: Không có hạn mức được thiết lập cho khảo sát này

en: No reminder(s) sent
vi_VN: Không có thử nhắc nhở đã gửi

en: No replacement variable available for this field
vi_VN: Không tồn tại biến thay thế cho trường này

en: No response lines in your file.
vi_VN: Không có dòng hồi đáp trong tệp của bạn.

en: No responses are lost.
vi_VN: Không có phản hồi nào bị mất.

en: No server answer
vi_VN: Không có câu trả lời của máy chủ

en: No server answer!
vi_VN: Không có câu trả lời của máy chủ!

en: No shared participants found
vi_VN: Không tìm thấy người dùng chung

en: No simple graph for this question type
vi_VN: Không có biểu đồ đơn giản cho loại câu hỏi này

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
vi_VN: Không có ID khảo sát nào được cung cấp. Không thể sao chép cuộc khảo sát

en: No survey participants found.
vi_VN: Không có người tham gia cuộc khảo sát tìm thấy.

en: No survey participants table.
vi_VN: Không có bảng tham gia khảo sát.

en: No surveys found.
vi_VN: Không có cuộc điều tra nào được tìm thấy.

en: No syntax errors detected in this survey.
vi_VN: Không có lỗi cú pháp phát hiện trong cuộc khảo sát này.

en: No update available for your version.
vi_VN: Không có bản cập nhật nào cho phiên bản của bạn.

en: No user groups found.
vi_VN: Không tìm thấy nhóm người dùng.

en: No, cancel
vi_VN: Không, hủy

en: No, thanks.
vi_VN: Không, cảm ơn.

en: Nobody
vi_VN: Không ai

en: Nominal
vi_VN: Trên danh nghĩa

en: Non-existing survey participants table
vi_VN: Bảng Người tham gia này không có thực

en: None
vi_VN: Không

en: None found
vi_VN: Không tim thây

en: None selected
vi_VN: Không chọn

en: Not Selected
vi_VN: Không được chọn

en: Not a valid expression
vi_VN: Không phải là một biểu thức hợp lệ

en: Not active.
vi_VN: Không hoạt động.

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
vi_VN: Không phải tất cả các lựa chọn câu trả lời đã được cứu. Điều này thường xảy ra do những giới hạn máy chủ (thiết lập PHP max_input_vars) - xin vui lòng liên hệ với quản trị hệ thống của bạn.

en: Not all emails were sent:
vi_VN: Không phải tất cả email đã được gửi:

en: Not all labels were updated successfully.
vi_VN: Không phải tất cả các nhãn đã được cập nhật thành công.

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
vi_VN: Không phải tất cả các câu hỏi phụ đã được cứu. Điều này thường xảy ra do những giới hạn máy chủ (thiết lập PHP max_input_vars) - xin vui lòng liên hệ với quản trị hệ thống của bạn.

en: Not completed
vi_VN: Không hoàn thành

en: Not completed or Not displayed
vi_VN: Không hoàn thành hoặc Không hiển thị

en: Not displayed
vi_VN: Không hiển thị

en: Not enough response data
vi_VN: Không đủ dữ liệu phản hồi

en: Not enough space
vi_VN: Khoảng trống không đủ

en: Not enough values for calculation
vi_VN: Không đủ giá trị để tính toán

en: Not equal to
vi_VN: Không bằng

en: Not found
vi_VN: Không tìm thấy

en: Not found!
vi_VN: Không tìm thấy!

en: Not imported label sets
vi_VN: Bộ nhãn không được nhập

en: Not invited
vi_VN: Chưa mời

en: Not relevant for this question type
vi_VN: Không liên quan đến loại câu hỏi này

en: Not started
vi_VN: Chưa bắt đầu

en: Not updatable!
vi_VN: Không thể cập nhật!

en: Note : In some hosting, like shared hosting, it can happen that the available free space is not correctly evaluated. If you checked manually that you have enough free space to update, please, just ignore this error.
vi_VN: Lưu ý: Trong một số lưu trữ, như chia sẻ lưu trữ, nó có thể xảy ra rằng không gian trống có sẵn là không chính xác đánh giá. Nếu bạn đã kiểm tra bằng tay rằng bạn có đủ không gian trống để cập nhật, vui lòng, chỉ cần bỏ qua lỗi này.

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
vi_VN: Lưu ý, phần đánh giá này sẽ chỉ hiển thị nếu các quy tắc đánh giá đã được thiết lập và chế độ đánh giá đã được kích hoạt.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
vi_VN: Lưu ý rằng bạn không thể hoàn tác xóa nếu bạn tiến hành. Dữ liệu sẽ không còn nữa.

en: Note:
vi_VN: Chú thích:

en: Note: All fields marked with (*) are required.
vi_VN: Lưu ý: Tất cả các trường được đánh dấu (*) là bắt buộc.

en: Note: Because you are updating from a stable to an unstable version or vice versa a change log might not be available or incomplete.
vi_VN: Lưu ý: Bởi vì bạn đang cập nhật từ một phiên bản ổn định sang không ổn định hoặc ngược lại một nhật ký thay đổi có thể không khả dụng hoặc không đầy đủ.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
vi_VN: Lưu ý: chế độ Demo được kích hoạt. Các cài đặt được đánh dấu (*) không thể được thay đổi.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
vi_VN: Lưu ý: Nếu bạn hủy kích hoạt bản khảo sát này do nhầm lẫn, bạn có thể khôi phục lại dữ liệu này một cách dễ dàng nếu bạn không thực hiện bất kỳ thay đổi nào đối với cấu trúc khảo sát. Xem tài liệu LimeSurvey để biết thêm chi tiết

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark participants who complete the survey only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
vi_VN: Lưu ý: Nếu bạn bật Câu trả lời -Nhắc phục - tùy chọn cho cuộc khảo sát này thì LimeSurvey sẽ đánh dấu những người tham gia hoàn thành bản khảo sát bằng \ 'Y \' thay vì ngày / giờ để đảm bảo ẩn danh người tham gia của bạn.

en: Note: Print will not include items on this page
vi_VN: Lưu ý: In sẽ không bao gồm các mục trên trang này

en: Note: Standard token fields cannot be automatically mapped
vi_VN: Lưu ý: Các trường thẻ chuẩn có thể không được tự động ánh xạ

en: Note: XSS filtering is always disabled for the superadministrator.
vi_VN: Lưu ý: XSS lọc luôn bị vô hiệu cho superadministrator.

en: Note: You can only give limited permissions to other users because your own permissions are limited, too.
vi_VN: Lưu ý: Bạn chỉ có thể cho phép hạn chế cho người dùng khác vì quyền của riêng bạn cũng bị hạn chế.

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
vi_VN: Lưu ý: Bạn không thể chỉnh sửa các phương trình liên quan bởi vì hiện nay có điều kiện đặt ra cho câu hỏi này.

en: Nothing to translate on this page
vi_VN: Không có gì để dịch trong trang này

en: Nothing to update
vi_VN: Không có gì để cập nhật

en: Notice: Field '%s' was left empty, even though it is a mandatory attribute.
vi_VN: Chú ý: Trường '%s' đã để trống, mặc dù nó là thuộc tính bắt buộc.

en: Notification %s not found
vi_VN: Không tìm thấy %s thông báo

en: Notification & data management
vi_VN: Quản lý thông báo & dữ liệu

en: Notification and data management settings
vi_VN: Cài đặt thông báo và quản lý dữ liệu

en: Notifications
vi_VN: Thông báo

en: Notifications & data
vi_VN: Thông báo và dữ liệu

en: Nov
vi_VN: Tháng mười một

en: November
vi_VN: Tháng mười một

en: Now click on "Save & activate survey"
vi_VN: Bây giờ hãy nhấp vào "Lưu và kích hoạt khảo sát"

en: Now click on 'Save and add question'.
vi_VN: Bây giờ hãy nhấp vào 'Lưu và thêm câu hỏi'.

en: Now save the answer options
vi_VN: Bây giờ hãy lưu các tùy chọn trả lời

en: Now save the created question
vi_VN: Bây giờ hãy lưu lại câu hỏi đã tạo

en: Now save the subquestions
vi_VN: Bây giờ hãy lưu các câu hỏi phụ

en: Now save your survey
vi_VN: Bây giờ hãy lưu cuộc khảo sát của bạn

en: Now that we've got some subquestions, we have to add answer options as well.
vi_VN: Bây giờ chúng ta đã có một số câu hỏi phụ, chúng ta cũng phải thêm các lựa chọn trả lời.

en: Now when you are finished click on 'Save and add question'.
vi_VN: Bây giờ khi bạn kết thúc hãy nhấp vào 'Lưu và thêm câu hỏi'.

en: Now, activate your survey.
vi_VN: Bây giờ, kích hoạt cuộc khảo sát của bạn.

en: Null values are ignored in calculations
vi_VN: Giá trị rỗng được bỏ qua trong tính toán

en: Number greater than
vi_VN: Số lớn hơn

en: Number less than
vi_VN: Số nhỏ hơn

en: Number of attribute fields to add:
vi_VN: Số trường thuộc tính để thêm:

en: Number of cases
vi_VN: Số trường hợp

en: Number of characters:
vi_VN: Số nhân vật:

en: Number of columns:
vi_VN: Số cột:

en: Number of files greater than
vi_VN: Số tập tin lớn hơn

en: Number of files less than
vi_VN: Số tập tin nhỏ hơn

en: Number of participants:
vi_VN: Số người tham gia:

en: Number of records in this query:
vi_VN: Số bản ghi trong truy vấn này:

en: Numbers
vi_VN: Số

en: Numbers only
vi_VN: Chỉ số

en: Numbers only for 'Other'
vi_VN: Số chỉ dành cho \ 'Khác \'

en: Numerical Input
vi_VN: Nhập số

en: OK
vi_VN: Đồng ý

en: OK!
vi_VN: ĐƯỢC!

en: OR
vi_VN: HOẶC

en: Occitan
vi_VN: Tiếng Occitan

en: Oct
vi_VN: Tháng mười

en: October
vi_VN: Tháng Mười

en: Off
vi_VN: Tắt

en: Off (Forced by the system administrator)
vi_VN: Off (Buộc bởi quản trị viên hệ thống)

en: Offset:
vi_VN: Bù lại:

en: Old VV version
vi_VN: Phiên bản cũ của VV

en: On
vi_VN: Bật

en: On (Forced by the system administrator)
vi_VN: On (Buộc bởi quản trị viên hệ thống)

en: On errors
vi_VN: Về lỗi

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
vi_VN: Khi yêu cầu thông tin cập nhật từ limesurvey.org đã xảy ra lỗi:

en: On the following page you will be able to create a pdf that can be printed filled out and scanned again.
vi_VN: Tỷ lệ phần trăm gộp

en: Once a survey is activated you can no longer:
vi_VN: Một khi khảo sát được kích hoạt bạn không thể:

en: One
vi_VN: Một

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
vi_VN: Một hoặc nhiều tệp đã vượt quá dung lượng tệp / không đúng định dạng hoặc số lượng tối thiểu các tệp tin yêu cầu chưa được tải lên. Bạn không thể tiến hành cho đến khi những điều này đã được hoàn thành

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
vi_VN: Một hoặc nhiều câu hỏi quan trọng chưa được trả lời. Bạn không thể tiếp tục đến khi bạn hoàn thành chúng.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
vi_VN: Một hoặc nhiều câu hỏi không được trả lời hợp lệ. Bạn không thể tiếp tục đến khi bạn trả lời hợp lệ.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
vi_VN: Một hoặc nhiều tệp tải lên không có định dạng / kích thước phù hợp. Bạn không thể tiến hành cho đến khi các tệp này hợp lệ.

en: Online Manual
vi_VN: Tài liệu hướng dẫn trực tuyến

en: Only CSV files are allowed.
vi_VN: Chỉ cho phép tệp CSV.

en: Only Superadmin
vi_VN: Chỉ Superadmin

en: Only admin
vi_VN: Chỉ có admin

en: Only an integer value may be entered in this field.
vi_VN: Chỉ có một giá trị số nguyên có thể được nhập vào trường này.

en: Only answer the following question if:
vi_VN: Chỉ trả lời câu hỏi sau đây nếu:

en: Only answer this if the following conditions are met:
vi_VN: Chỉ trả lời câu hỏi này nếu những điều kiện sau được thỏa mãn:

en: Only answer this question for the items you did not select in question %s ('%s')
vi_VN: Chỉ trả lời câu hỏi này cho các mục mà bạn không chọn trong câu hỏi  %s ('%s')

en: Only answer this question for the items you selected in question %s ('%s')
vi_VN: Chỉ trả lời câu hỏi này cho các mục bạn đã chọn trong câu hỏi  %s ('%s')

en: Only answer this question if the following conditions are met:
vi_VN: Chỉ trả lời câu hỏi này nếu đáp ứng các điều kiện sau:

en: Only export entries which contain this string in the email address.
vi_VN: Chỉ xuất mục có chứa chuỗi này trong địa chỉ email.

en: Only integer values may be entered in these fields.
vi_VN: Chỉ có thể nhập các giá trị số nguyên vào các trường này.

en: Only numbers may be entered in '%s' accompanying text field.
vi_VN: Chỉ có thể nhập các số vào trường văn bản kèm theo '%s '

en: Only numbers may be entered in these fields.
vi_VN: Chỉ có thể nhập các số vào các trường này.

en: Only numbers may be entered in this field.
vi_VN: Chỉ số có thể được nhập trong lĩnh vực này.

en: Only one CSV attribute is mapped with central attribute.
vi_VN: Chỉ một thuộc tính CSV được ánh xạ với thuộc tính trung tâm.

en: Only one central attribute is mapped with token attribute
vi_VN: Chỉ có một thuộc tính trung tâm được ánh xạ với thuộc tính token

en: Only show question
vi_VN: Chỉ hiển thị câu hỏi

en: Only variables can be assigned values
vi_VN: Chỉ các biến có thể được gán các giá trị

en: Only {n} token has been created.|Only {n} tokens have been created.
vi_VN: Chỉ có {n} mã thông báo đã được tạo. | Chỉ {n} mã được tạo ra.

en: Oops, There was an error deleting the file
vi_VN: Rất tiếc, Đã xảy ra lỗi khi xóa tệp

en: Open general survey settings
vi_VN: Mở cài đặt khảo sát chung

en: Open printable view
vi_VN: Mở chế độ xem có thể in

en: Open template editor in new window
vi_VN: Mở trình chỉnh sửa khuôn mẫu trong cửa sổ mới

en: Open template options
vi_VN: Mở tùy chọn mẫu

en: Open the date time chooser
vi_VN: Mở trình chọn thời gian của ngày

en: Open the general survey overview
vi_VN: Mở tổng quan cuộc khảo sát chung

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode.
vi_VN: Mở tệp cú pháp trong SPSS ở chế độ Unicode.

en: OpenStreetMap via MapQuest
vi_VN: OpenStreetMap qua MapQuest

en: Operating system
vi_VN: Hệ điều hành

en: Option 'Other':
vi_VN: Tùy chọn 'Khác':

en: Optional
vi_VN: Không bắt buộc

en: Optional Question
vi_VN: Câu hỏi tùy chọn

en: Optional fields:
vi_VN: Trường tùy chọn:

en: Optional modules
vi_VN: Các module tùy chọn

en: Or, try out our interactive tutorial tour
vi_VN: Hoặc, hãy thử tham quan hướng dẫn du lịch tương tác của chúng tôi

en: Order
vi_VN: Đặt

en: Order - like 3)
vi_VN: Thứ tự 3)

en: Ordinal
vi_VN: Chỉ số

en: Organize question groups/questions
vi_VN: Tổ chức nhóm câu hỏi/câu hỏi

en: Orientation
vi_VN: Sự định hướng

en: Other
vi_VN: Khác

en: Other comment
vi_VN: Bình luận khác

en: Other files:
vi_VN: Tập tin khác:

en: Other users may edit this participant
vi_VN: Những người dùng khác có thể chỉnh sửa người tham gia này

en: Other:
vi_VN: Thuộc tính khác:

en: Outdated
vi_VN: Lỗi thời

en: Output format
vi_VN: Định dạng đầu ra

en: Output options
vi_VN: Tùy chọn đầu ra

en: Overall assessment score
vi_VN: Điểm đánh giá tổng quan

en: Overview
vi_VN: Tổng quan

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
vi_VN: Ghi đè lên giá trị thuộc tính hiện tại nếu một người tham gia đã tồn tại?

en: Overwrite existing auto mapped attribute values if a participant already exists?
vi_VN: Ghi đè lên giá trị thuộc tính ánh xạ tự động hiện tại nếu một người tham gia đã tồn tại?

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
vi_VN: Ghi đè lên giá trị trường chuẩn hiện có nếu là người tham gia đã tồn tại?

en: Overwrite existing token attribute values if a duplicate participant is found?
vi_VN: Ghi đè lên giá trị thuộc tính mã thông báo hiện tại nếu một người tham gia trùng lặp được tìm thấy?

en: Overwrite existing token attribute values if a participant already exists?
vi_VN: Ghi đè lên giá trị thuộc tính thẻ hiện tại nếu một người tham gia đã tồn tại?

en: Owner
vi_VN: Chủ

en: Owner ID
vi_VN: ID chủ sở hữu

en: Owner UID
vi_VN: Chủ sở hữu UID

en: Owner:
vi_VN: Chủ nhân:

en: PDF export
vi_VN: Xuất file PDF

en: PDF header string (if empty, survey name will be used):
vi_VN: Chuỗi tiêu đề PDF (nếu trống, tên khảo sát sẽ được sử dụng):

en: PDF header title (if empty, site name will be used):
vi_VN: Tiêu đề tiêu đề PDF (nếu trống, tên trang web sẽ được sử dụng):

en: PDF questions in bold:
vi_VN: PDF câu hỏi in đậm:

en: PHP GD library
vi_VN: Thư viện PHP GD

en: PHP LDAP library
vi_VN: Thư viện PHP LDAP

en: PHP PDO driver library
vi_VN: PHP thư viện điều khiển PDO

en: PHP imap library
vi_VN: Thư viện PHP imap

en: PHP mbstring library
vi_VN: PHP mbstring cho thư viện

en: PHP version
vi_VN: Phiên bản PHP

en: PHP version is only %s
vi_VN: Phiên bản PHP chỉ là %s

en: PHP version required:
vi_VN: Phiên bản PHP cần có:

en: PHP zip library
vi_VN: Thư viện zip PHP

en: PHP zlib library
vi_VN: Thư viện PHP zlib

en: PHP/PECL JSON library
vi_VN: PHP / PECL JSON thư viện

en: PHP_CURL library not loaded
vi_VN: Thư viện PHP_CURL không được tải

en: Pad a string to a certain length with another string
vi_VN: Pad một chuỗi đến một chiều dài nhất định với một chuỗi khác

en: Page orientation:
vi_VN: Định hướng trang:

en: Panel integration
vi_VN: Hội nhập bảng

en: Parameter
vi_VN: Tham số

en: Parameter name:
vi_VN: Tên tham số:

en: Parent
vi_VN: Cha mẹ

en: Parent group
vi_VN: Nhóm cha mẹ

en: Parent menu?
vi_VN: Menu cha mẹ?

en: Partial
vi_VN: Một phần

en: Partial (saved) responses
vi_VN: Phản hồi từng phần (đã lưu)

en: Partial:
vi_VN: Một phần:

en: Participant ID
vi_VN: ID người tham gia

en: Participant attributes to create
vi_VN: Người tham gia cho rằng để tạo ra

en: Participant deleted
vi_VN: Người tham gia đã bị xóa

en: Participant may save and resume later:
vi_VN: Người tham gia có thể lưu lại và tiếp tục sau:

en: Participant removed from sharing
vi_VN: Người tham gia bị xóa khỏi chia sẻ

en: Participant settings
vi_VN: Cài đặt người tham gia

en: Participant share deleted
vi_VN: Chia sẻ người tham gia đã bị xóa

en: Participant shared.
vi_VN: Người tham gia chia sẻ.

en: Participant successfully added
vi_VN: Thành viên đã thêm thành công

en: Participant successfully updated
vi_VN: Thành viên đã cập nhật thành công

en: Participants can save partially finished surveys
vi_VN: Người tham gia có thể lưu nhiều lúc cho đến khi khảo sát kết thúc.

en: Participants may print answers:
vi_VN: Những người tham gia có thể in câu trả lời:

en: Participants owned by you
vi_VN: Người tham gia bạn sở hữu

en: Participants shared with you
vi_VN: Người tham gia được chia sẻ với bạn

en: Participants you have shared
vi_VN: Người tham gia bạn đã chia sẻ

en: Password
vi_VN: Mật khẩu

en: Password warning
vi_VN: Cảnh báo mật khẩu

en: Password:
vi_VN: Mật khẩu:

en: Passwords do not match!
vi_VN: Mật khẩu không trùng khớp!

en: Percentage
vi_VN: Phần trăm

en: Percentage of total:
vi_VN: Tỷ lệ phần trăm trên tổng số:

en: Permission
vi_VN: Quyền

en: Permission level
vi_VN: Cấp quyền

en: Permission level?
vi_VN: Mức độ cho phép?

en: Permission to activate/deactivate a survey
vi_VN: Quyền để kích hoạt/tắt một khảo sát

en: Permission to create participants in the central participants database (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete participants from other users
vi_VN: Cho phép tạo người tham gia vào cơ sở dữ liệu người tham gia trung tâm (cho phép tất cả các quyền được tự động đưa ra) và xem, cập nhật và xóa người tham gia từ những người dùng khác

en: Permission to create surveys (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete surveys from other users
vi_VN: Cho phép tạo bản khảo sát (cho phép tất cả các quyền được tự động đưa ra) và xem, cập nhật và xóa các cuộc điều tra từ những người dùng khác

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
vi_VN: Quyền để tạo(mẫu tin dữ liệu)/xem/cập nhật/xoá/nhập/xuất phản hồi

en: Permission to create, view, update and delete user groups
vi_VN: Cho phép tạo, xem, cập nhật và xóa các nhóm người sử dụng

en: Permission to create, view, update and delete users
vi_VN: Cho phép tạo, xem, cập nhật và xóa người dùng

en: Permission to create, view, update, delete, export and import label sets/labels
vi_VN: Cho phép tạo, xem, cập nhật, xóa, xuất khẩu và nhập nhãn / nhãn nhãn

en: Permission to create, view, update, delete, export and import templates
vi_VN: Cho phép tạo, xem, cập nhật, xóa, xuất và nhập các mẫu

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
vi_VN: Quyền để tạo/xem/cập nhật/xoá luật đánh giá cho một khảo sát

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
vi_VN: Quyền để tạo/xem/cập nhật/xoá luật hạn mức của một khảo sát

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
vi_VN: Quyền để tạo/xem/cập nhật/xoá/nhập/xuất câu hỏi, nhóm, câu trả lời % điều kiện của khảo sát

en: Permission to delete a survey
vi_VN: Quyền để xoá một khảo sát

en: Permission to modify survey security settings
vi_VN: Quyền để sửa thiết lập bảo mật khảo sát

en: Permission to view and update global settings & plugins and to delete and import plugins
vi_VN: Cho phép xem và cập nhật các cài đặt và plugin toàn cầu và để xóa và nhập các plugin

en: Permission to view statistics
vi_VN: Quyền để xem thống kê

en: Permission to view/update the survey settings including survey participants table creation
vi_VN: Cho phép xem / cập nhật các thiết lập khảo sát bao gồm cả người tham gia khảo sát tạo bảng

en: Permission?
vi_VN: Cho phép?

en: Permissions were successfully updated.
vi_VN: Quyền đã được cập nhật thành công.

en: Pie chart
vi_VN: Biểu đồ tròn

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
vi_VN: Nơi câu hỏi vào một nhóm ngẫu nhiên quy định, tất cả các câu hỏi trong các nhóm quy định sẽ xuất hiện trong một thứ tự ngẫu nhiên

en: Placeholder fields
vi_VN: Trường giữ chỗ

en: Please %s check your settings %s.
vi_VN: Vui lòng %s kiểm tra cài đặt của bạn %s.

en: Please <a href="%s">log in</a>.
vi_VN: Hãy  .<a href="%s">log in</a>.

en: Please add at least two subquestions
vi_VN: Vui lòng thêm ít nhất hai câu hỏi phụ

en: Please be aware that your answers will not be saved, because the survey isn't active yet.
vi_VN: Xin lưu ý rằng câu trả lời của bạn sẽ không được lưu vì cuộc khảo sát vẫn chưa hoạt động.

en: Please be careful - if you delete default entries you may not be able access some parts of the application.
vi_VN: Hãy cẩn thận - nếu bạn xóa mục mặc định bạn có thể không thể truy cập một số phần của ứng dụng.

en: Please be patient until you are forwarded to the final URL.
vi_VN: Hãy kiên nhẫn cho đến khi bạn được chuyển tiếp tới URL cuối cùng.

en: Please be very careful.
vi_VN: Hãy cẩn thận.

en: Please buy a new one!
vi_VN: Hãy mua một cái mới!

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
vi_VN: Vui lòng kiểm trả bất kì vấn đề trên và sau đó thực hiện bước cuối cùng.

en: Please check at least one item.
vi_VN: Vui lòng chọn ít nhất một mục

en: Please check the directory permissions.
vi_VN: Vui lòng kiểm tra quyền truy cập thư mục.

en: Please check the format of your answer.
vi_VN: Vui lòng kiểm tra định dạng câu trả lời của bạn.

en: Please check the matching combinations.
vi_VN: Vui lòng kiểm tra kết hợp phù hợp.

en: Please check these settings now:
vi_VN: Vui lòng kiểm tra các cài đặt này ngay bây giờ:

en: Please choose
vi_VN: Xin chọn

en: Please choose *all* that apply:
vi_VN: Vui lòng chọn *tất cả* để áp dụng:

en: Please choose *only one* of the following:
vi_VN: Vui lòng chọn *chỉ một* trong những cái sau:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
vi_VN: Vui lòng chọn tất cả và cung cấp lời phê bìnhghi chú:

en: Please choose at least %s items.
vi_VN: Vui lòng chọn ít nhất %s mục.

en: Please choose no more than %s items.
vi_VN: Vui lòng chọn không nhiều hơn %s mục.

en: Please choose one option.
vi_VN: Vui lòng chọn một tùy chọn.

en: Please choose the appropriate response for each item:
vi_VN: Vui lòng chọn phản hồi thích hợp cho mỗi mục:

en: Please choose the label sets you want to export:
vi_VN: Vui lòng chọn bộ nhãn bạn muốn xuất:

en: Please choose...
vi_VN: Vui lòng chọn...

en: Please click and drag the slider handles to enter your answer.
vi_VN: Vui lòng nhấp và kéo thanh trượt để nhập câu trả lời của bạn.

en: Please complete all parts of the date.
vi_VN: Điền đầy đủ thông tin ngày, tháng, năm.

en: Please complete all parts.
vi_VN: Điền đầy đủ các câu trả lời.

en: Please confirm
vi_VN: Vui lòng xác nhận

en: Please confirm that you want to opt out of this survey by clicking the button below.
vi_VN: Vui lòng xác nhận rằng bạn muốn chọn không tham gia cuộc khảo sát này bằng cách nhấp vào nút bên dưới.

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
vi_VN: Vui lòng xác nhận mã sinh viên bằng việc trả lời câu hỏi bí mật dưới đây và click tiếp tục

en: Please confirm you want to clear your response?
vi_VN: Vui lòng xác nhận bạn muốn xóa câu trả lời của bạn?

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
vi_VN: Vui lòng liên hệ %s (%s) để được hỗ trợ.

en: Please contact the LimeSurvey team.
vi_VN: Vui lòng liên hệ với nhóm LimeSurvey.

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
vi_VN: Xin vui lòng liên hệ với quản trị viên của bạn LimeSurvey mật khẩu của bạn.

en: Please continue with populating the database.
vi_VN: Vui lòng tiếp tục đặt cơ sở dữ liệu.

en: Please do a backup of the menu entries you want to keep.
vi_VN: Vui lòng thực hiện sao lưu các mục trình đơn mà bạn muốn giữ lại.

en: Please do a backup of the menus you want to keep.
vi_VN: Vui lòng thực hiện sao lưu các menu mà bạn muốn giữ lại.

en: Please enter a date:
vi_VN: Vui lòng điền vào ngày tháng:

en: Please enter only numbers.
vi_VN: Vui lòng chỉ nhập số.

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
vi_VN: Vui lòng nhập thiết lập cơ sở dữ liệu bạn muốn sử dụng cho LimeSurvey:

en: Please enter your comment here
vi_VN: Điền ý kiến hay nhận xét bổ sung

en: Please explain something in detail:
vi_VN: Vui lòng giải thích chi tiết:

en: Please fax your completed survey to:
vi_VN: Xin gửi fax bảng hoàn tất khảo sát của bạn đến:

en: Please fill in %s answers
vi_VN: Vui lòng điền vào %s câu trả lời

en: Please fill in at least %s answers
vi_VN: Vui lòng điền ít nhất %s câu trả lời

en: Please fill in at least one answer
vi_VN: Vui lòng điền vào ít nhất một câu trả lời

en: Please fill in at most %s answers
vi_VN: Vui lòng điền vào nhiều câu trả lời %s

en: Please fill in at most one answer
vi_VN: Vui lòng điền tối đa một câu trả lời

en: Please fill in from %s to %s answers.
vi_VN: Vui lòng điền từ %s đến %s câu trả lời.

en: Please first update to Version 2.6.4 or any later 2.x version before you update to Version 3.x.
vi_VN: Vui lòng trước tiên cập nhật lên phiên bản 2.6.4 hoặc bất kỳ phiên bản 2.x nào trước đó trước khi bạn cập nhật lên phiên bản 3.x.

en: Please fix the following errors:
vi_VN: Vui lòng sửa các lỗi sau đây:

en: Please fix this error in your database and try again
vi_VN: Xin khắc phục lỗi này trong cơ sở dữ liệu của bạn và thử lại

en: Please have patience and retry in 30 minutes. Thank you for your understanding.
vi_VN: Vui lòng kiên nhẫn và thử lại sau 30 phút. Cảm ơn sự thông cảm của bạn.

en: Please log in first.
vi_VN: Hãy đăng nhập trước.

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
vi_VN: Xin lưu ý rằng một khi các câu trả lời đã thu thập được trong cuộc khảo sát này và bạn muốn thêm hoặc xóa các nhóm / câu hỏi hoặc thay đổi một trong các cài đặt ở trên, bạn cần phải hủy kích hoạt bản khảo sát này. bàn.

en: Please number each box in order of preference from 1 to
vi_VN: Vui lòng điền vào mỗi ô theo thứ tự từ 1 đến

en: Please select %s answers
vi_VN: Vui lòng chọn %s câu trả lời

en: Please select a file to import!
vi_VN: Vui lòng chọn tập tin để nhập!

en: Please select a language:
vi_VN: Vui lòng chọn một ngôn ngữ

en: Please select a user first
vi_VN: Vui lòng chọn người dùng đầu tiên

en: Please select a user group first
vi_VN: Vui lòng chọn nhóm người dùng đầu tiên

en: Please select an answer for each combination.
vi_VN: Vui lòng chọn câu trả lời cho mỗi kết hợp.

en: Please select at least %s answers
vi_VN: Vui lòng chọn ít nhất %s câu trả lời

en: Please select at least one answer
vi_VN: Vui lòng chọn ít nhất một câu trả lời

en: Please select at least one file for deletion
vi_VN: Vui lòng chọn ít nhất một tập tin để xoá

en: Please select at least one file for download
vi_VN: Vui lòng chọn ít nhất một tập tin để tải xuống

en: Please select at least one item
vi_VN: Vui lòng chọn ít nhất một mục

en: Please select at most %s answers
vi_VN: Vui lòng chọn nhiều nhất %s câu trả lời

en: Please select at most one answer
vi_VN: Vui lòng chọn tối đa một câu trả lời

en: Please select filters and click on the "View statistics" button to generate the statistics.
vi_VN: Vui lòng chọn bộ lọc và nhấp vào nút \ "Xem thống kê \" để tạo thống kê.

en: Please select from %s to %s answers.
vi_VN: Vui lòng chọn từ %s sang %s câu trả lời.

en: Please select one answer
vi_VN: Vui lòng chọn một câu trả lời

en: Please select the 'Array'-type.
vi_VN: Vui lòng chọn kiểu Mảng.

en: Please select your preferred language:
vi_VN: Vui lòng chọn ngôn ngữ ưa thích của bạn:

en: Please submit by %s
vi_VN: Vui lòng gửi bởi %s

en: Please type in a code that consists only of letters and numbers, and doesn't start with a number.
vi_VN: Vui lòng nhập mã chỉ gồm các chữ cái và số, và không bắt đầu với một số.

en: Please upload %s files
vi_VN: Xin vui lòng tải lên các tập tin %s

en: Please upload %s more file(s).
vi_VN: Vui lòng tải lên %s tập tin nữa.

en: Please upload at least %s files
vi_VN: Xin vui lòng tải lên ít nhất %s file

en: Please upload at least one file
vi_VN: Xin vui lòng tải lên ít nhất một tập tin

en: Please upload at most %s files
vi_VN: Xin vui lòng tải lên tối đa %s file

en: Please upload at most one file
vi_VN: Xin vui lòng tải lên tối đa một tập tin

en: Please upload between %s and %s files
vi_VN: Xin vui lòng tải lên giữa %s và %s file

en: Please upload one file
vi_VN: Xin vui lòng tải lên một tập tin

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
vi_VN: Vui lòng xác nhận thông tin dưới đây trước khi tiếp tục nâng cấp cơ sở dữ liệu:

en: Please wait, loading data...
vi_VN: Vui lòng đợi, đang tải dữ liệu ...

en: Please write your answer here:
vi_VN: Vui lòng điền câu trả lời ở đây:

en: Please write your answer(s) here:
vi_VN: Vui lòng điền câu trả lời của bạn ở đây:

en: Plugin %s didn't exist, settings not imported
vi_VN: Plugin %s không tồn tại, cài đặt chưa được nhập

en: Plugin '%s' was missing and is removed from the database.
vi_VN: Plugin '%s' đã bị thiếu và được gỡ bỏ khỏi cơ sở dữ liệu.

en: Plugin error
vi_VN: Lỗi plugin

en: Plugin is not active
vi_VN: Plugin không hoạt động

en: Plugin manager
vi_VN: Plugin Manager

en: Plugin not found
vi_VN: Plugin không tìm thấy

en: Plugin settings:
vi_VN: Cài đặt plugin:

en: Plugin was activated.
vi_VN: Plugin đã được kích hoạt.

en: Plugin was deactivated.
vi_VN: Plugin bị tắt.

en: Polar chart
vi_VN: Biểu đồ địa cực

en: Polish (Informal)
vi_VN: Tiếng Ba Lan (không chính thức)

en: Poorly terminated expression - expected a constant or variable
vi_VN: Biểu hiện kết thúc kém - mong đợi một hằng số hoặc biến

en: Populate database
vi_VN: Dân cư cơ sở dữ liệu

en: Popup
vi_VN: Bật lên

en: Popup HTML editor
vi_VN: Trình soạn thảo HTML nổi

en: Portrait
vi_VN: Chân dung

en: Position:
vi_VN: Chỗ

en: Position?
vi_VN: Chức vụ?

en: Pre-installation check
vi_VN: Kiểm tra trước-cài đặt

en: Pre-installation check for LimeSurvey
vi_VN: Kiểm tra trước khi cài đặt LimeSurvey

en: Pre-mapped attributes
vi_VN: Thuộc tính trước ánh xạ

en: Predefined
vi_VN: Được xác định trước

en: Prefix for list items
vi_VN: Tiền tố cho các mục trong danh sách

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
vi_VN: Tiền tố|Hậu tố cho danh sách đổ xuống

en: Present answer options in reverse order
vi_VN: Tùy chọn trả lời hiện tại theo thứ tự ngược

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
vi_VN: Hiện tại dưới dạng hộp nhập văn bản thay vì danh sách thả xuống

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
vi_VN: Kiểm soát trình đơn thả xuống hiện tại thay vì liệt kê các nút radio

en: Present subquestions/answer options in random order
vi_VN: Hiện nay các câu hỏi phụ / lựa chọn câu trả lời theo thứ tự ngẫu nhiên

en: Presentation
vi_VN: Trình bày

en: Presentation & navigation
vi_VN: Trình diễn & di chuyển

en: Presentation & navigation settings
vi_VN: Cài đặt trình bày và điều hướng

en: Preview
vi_VN: Xem trước

en: Preview conversion of conditions to relevance
vi_VN: Xem trước chuyển đổi các điều kiện để phù hợp

en: Preview survey
vi_VN: Xem trước cuộc khảo sát

en: Preview:
vi_VN: Xem trước:

en: Previous
vi_VN: Trước

en: Previous answer fields
vi_VN: Trường trả lời trước đó

en: Previous century
vi_VN: Thế kỷ trước

en: Previous decade
vi_VN: Thập kỷ trước

en: Previous month
vi_VN: Tháng trước

en: Previous questions
vi_VN: Câu hỏi trước

en: Previous session is set to be finished.
vi_VN: Phiên làm việc trước đã được thiết lập thành hoàn thành.

en: Previous year
vi_VN: Năm trước

en: Print answers
vi_VN: In câu trả lời

en: Print your answers.
vi_VN: In câu trả lời của bạn

en: Printable survey
vi_VN: Khảo sát

en: Printable survey (*.html)
vi_VN: Khảo sát có thể in (* .html)

en: Prior to 16
vi_VN: Trước 16

en: Pro tip: The subquestion may even contain HTML code.
vi_VN: Mẹo Pro: Câu hỏi phụ thậm chí có thể chứa mã HTML.

en: Processing...
vi_VN: Chế biến...

en: Progress
vi_VN: Phát triển

en: Public statistics:
vi_VN: Thống kê công cộng:

en: Publication & access
vi_VN: Xuất bản và truy cập

en: Publication & access control
vi_VN: Xuất bản và kiểm soát truy cập

en: Publication & access control settings
vi_VN: Cài đặt xuất bản & kiểm soát truy cập

en: Publication and access settings
vi_VN: Cài đặt xuất bản và truy cập

en: Publish API on /admin/remotecontrol:
vi_VN: Xuất bản API trên /admin/remotecontrol:

en: Punjabi
vi_VN: Tiếng Punjabi

en: Q1 and Q3 calculated using %s
vi_VN: Q1 và Q3 đã tính sử dụng %s

en: Question
vi_VN: Câu hỏi

en: Question ID
vi_VN: Mã số ID câu hỏi

en: Question Type:
vi_VN: Loại câu hỏi:

en: Question attribute
vi_VN: Thuộc tính câu hỏi

en: Question attributes
vi_VN: Thuộc tính câu hỏi

en: Question attributes:
vi_VN: Thuộc tính câu hỏi:

en: Question by Question
vi_VN: Câu hỏi này đến câu hỏi kia

en: Question by question
vi_VN: Câu hỏi theo câu hỏi

en: Question code
vi_VN: Mở câu hỏi

en: Question code %s was updated to %s.
vi_VN: Đã cập nhật mã câu hỏi %s thành %s

en: Question code & question text
vi_VN: Mã câu hỏi và văn bản câu hỏi

en: Question code / ID
vi_VN: ID câu hỏi / ID

en: Question code may not be empty.
vi_VN: Mã câu hỏi không được để trống.

en: Question code:
vi_VN: Mã câu hỏi:

en: Question codes must be unique.
vi_VN: Mã câu hỏi phải là duy nhất.

en: Question codes must start with a letter and may only contain alphanumeric characters.
vi_VN: Mã câu hỏi phải bắt đầu bằng một chữ cái và chỉ có thể chứa các ký tự chữ và số.

en: Question codes were successfully regenerated.
vi_VN: Mã số câu hỏi đã được tái sinh thành công. Mới số kịch bản:

en: Question could not be created with error on %s: %s
vi_VN: Không thể tạo câu hỏi với lỗi trên %s: %s

en: Question could not be created.
vi_VN: Câu hỏi không thể được tạo ra

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
vi_VN: Câu hỏi không thể bị xóa. Có điều kiện cho các câu hỏi khác mà dựa vào câu hỏi này. Bạn không thể xóa câu hỏi này cho đến khi các điều kiện được loại bỏ.

en: Question could not be updated
vi_VN: Câu hỏi không thể được cập nhật

en: Question could not be updated with error on %s: %s
vi_VN: Không thể cập nhật câu hỏi với lỗi trên %s : %s

en: Question could not be updated.
vi_VN: Không thể cập nhật câu hỏi.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions  before you can change the type of this question.
vi_VN: Không thể cập nhật câu hỏi. Có những điều kiện cho các câu hỏi khác dựa vào câu trả lời cho câu hỏi này và việc thay đổi kiểu sẽ gây ra vấn đề. Bạn phải xóa các điều kiện này trước khi bạn có thể thay đổi loại câu hỏi này.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
vi_VN: Câu hỏi không thể được cập nhật. Có những điều kiện cho các câu hỏi khác phụ thuộc vào câu trả lời của câu hỏi này và khi thay đổi loại câu hỏi sẽ gây ra vấn đề này . Bạn phải xóa các điều kiện trước khi đổi kiểu câu hỏi.

en: Question explorer
vi_VN: Thám hiểm câu hỏi

en: Question group
vi_VN: Nhóm câu hỏi

en: Question group description
vi_VN: Mô tả nhóm câu hỏi

en: Question group import is complete.
vi_VN: Nhập nhóm câu hỏi hoàn thành.

en: Question group import summary
vi_VN: Tổng kết nhập nhóm câu hỏi

en: Question group name
vi_VN: Tên nhóm câu hỏi

en: Question group successfully saved.
vi_VN: Nhóm câu hỏi đã lưu thành công.

en: Question group was not saved.
vi_VN: Nhóm câu hỏi không được lưu.

en: Question group:
vi_VN: nhóm câu hỏi:

en: Question groups
vi_VN: Nhóm câu hỏi

en: Question groups in this survey
vi_VN: Các nhóm câu hỏi trong cuộc khảo sát này

en: Question help
vi_VN: Câu hỏi trợ giúp

en: Question id
vi_VN: Mã số ID câu hỏi

en: Question import is complete.
vi_VN: Nhập câu hỏi hoàn thành.

en: Question import summary
vi_VN: Tổng kết nhập câu hỏi

en: Question in language %s could not be created with error on %s: %s
vi_VN: Không thể tạo câu hỏi bằng ngôn ngữ %s với lỗi %s:%s

en: Question in language %s could not be created.
vi_VN: Câu hỏi dùng ngôn ngữ %s không thể được tạo.

en: Question index
vi_VN: Chỉ số câu hỏi

en: Question is added to target (result is set to database default value).
vi_VN: Câu hỏi được thêm vào mục tiêu (kết quả được đặt thành giá trị mặc định của cơ sở dữ liệu).

en: Question is moved to another group (result is imported correctly).
vi_VN: Câu hỏi được chuyển đến một nhóm khác (kết quả được nhập chính xác).

en: Question is removed from target (result is ignored).
vi_VN: Câu hỏi được xóa khỏi mục tiêu (kết quả sẽ bị bỏ qua).

en: Question not found
vi_VN: Câu hỏi không tìm thấy

en: Question preview
vi_VN: Xem trước câu hỏi

en: Question quick actions
vi_VN: Hỏi nhanh

en: Question summary
vi_VN: Tóm tắt câu hỏi

en: Question text
vi_VN: Văn bản câu hỏi

en: Question theme
vi_VN: Chủ đề câu hỏi

en: Question themes
vi_VN: Chủ đề câu hỏi

en: Question themes:
vi_VN: Chủ đề câu hỏi:

en: Question time
vi_VN: Thời gian hỏi

en: Question title
vi_VN: Tiêu đề Câu hỏi

en: Question type
vi_VN: Loại Câu Hỏi

en: Question type selector:
vi_VN: Bộ chọn kiểu câu hỏi:

en: Question type:
vi_VN: Loại Câu Hỏi:

en: Question validation equation
vi_VN: Phương trình xác nhận câu hỏi

en: Question validation tip
vi_VN: Mẹo xác nhận câu hỏi

en: Question was successfully added.
vi_VN: Câu hỏi đã được tạo thành công.

en: Question was successfully deleted.
vi_VN: Câu hỏi đã được xoá thành công.

en: Question was successfully saved.
vi_VN: Câu hỏi đã được lưu thành công.

en: Question:
vi_VN: Câu hỏi:

en: Questions
vi_VN: Câu hỏi

en: Questions in group:
vi_VN: Các câu hỏi trong nhóm:

en: Questions in this survey
vi_VN: Các câu hỏi trong cuộc khảo sát này

en: Questions with conditions to this group
vi_VN: Câu hỏi với điều kiện liên quan đến nhóm này

en: Quick CSV report
vi_VN: Báo cáo nhanh thành tập tin CSV

en: Quick add...
vi_VN: Thêm nhanh...

en: Quick menu
vi_VN: Trình đơn nhanh

en: Quick statistics
vi_VN: Thông kê nhanh

en: Quick-add answers
vi_VN: Thêm nhanh câu trả lời

en: Quick-add conditions
vi_VN: Thêm nhanh điều kiện

en: Quick-add subquestion or answer items
vi_VN: Câu hỏi phụ hoặc câu trả lời nhanh

en: Quick-translation
vi_VN: Dịch nhanh

en: Quota action
vi_VN: Hành động hạn mức

en: Quota could not be added!
vi_VN: Không thể thêm hạn ngạch!

en: Quota language settings:
vi_VN: Cài đặt ngôn ngữ hạn ngạch:

en: Quota members
vi_VN: Thành viên hạn ngạch

en: Quota members:
vi_VN: Các thành viên hạn ngạch:

en: Quota message (%s)
vi_VN: Thông báo hạn ngạch (%s)

en: Quota message:
vi_VN: Thông báo hạn ngạch:

en: Quota name
vi_VN: Tên hạn mức

en: Quota name (%s)
vi_VN: Tên hạn ngạch (%s)

en: Quota saved
vi_VN: Đã tiết kiệm được hạn ngạch

en: Quota with ID %s was deleted
vi_VN: Giới hạn với ID %s đã bị xóa

en: Quote meta characters
vi_VN: Trích dẫn các ký tự meta

en: R (data file)
vi_VN: R (tệp dữ liệu)

en: R (syntax file)
vi_VN: R (tệp cú pháp)

en: RANK
vi_VN: Danh hiệu

en: RPC interface enabled:
vi_VN: Giao diện RPC được kích hoạt:

en: Radar chart
vi_VN: Biểu đồ radar

en: Radio list
vi_VN: Danh sách radio

en: Random order
vi_VN: thứ tự ngẫu nhiên

en: Random order:
vi_VN: Thứ tự ngẫu nhiên:

en: Randomization group name
vi_VN: Tên nhóm ngẫu nhiên

en: Randomization group:
vi_VN: Nhóm ngẫu nhiên:

en: Randomize on each page load
vi_VN: Phân nhóm ngẫu nhiên trên mỗi trang tải

en: Rank %s
vi_VN: Hạng %s

en: Rank header
vi_VN: tiêu đề cấp

en: Ranking
vi_VN: Xếp hạng

en: Read
vi_VN: Đọc

en: Really delete this survey menu entry?
vi_VN: Thực sự xóa mục nhập của mục khảo sát này?

en: Really delete this survey menu?
vi_VN: Thực sự xóa menu khảo sát này?

en: Really restore the default survey menu entries?
vi_VN: Thực sự khôi phục các mục trình đơn bài kiểm tra mặc định?

en: Really restore the default survey menus?
vi_VN: Thực sự phục hồi các menu điều tra mặc định?

en: Reason:
vi_VN: Lý do:

en: Recommended
vi_VN: Khuyến khích

en: Record Deleted
vi_VN: Mẫu tin được xóa

en: Records displayed:
vi_VN: Bản ghi đã hiển thị:

en: Records imported
vi_VN: Mẫu tin đã được nhập

en: Referrer URL
vi_VN: URL tham khảo

en: Referrer URL will be saved.
vi_VN: URL liên kết giới thiệu sẽ được lưu.

en: Regenerate question codes
vi_VN: Phục hồi mã số câu hỏi

en: Registration
vi_VN: Đăng kí

en: Registration attachments:
vi_VN: Đăng ký đính kèm:

en: Registration email
vi_VN: Email đăng kí

en: Registration email body
vi_VN: Cơ quan email đăng ký

en: Registration email body:
vi_VN: Cơ quan đăng ký email:

en: Registration email subject
vi_VN: Tiêu đề email đăng ký

en: Registration email subject:
vi_VN: Chủ đề thư đăng ký:

en: Regular expression
vi_VN: Biểu thức chính quy

en: Regular update
vi_VN: Cập nhật thường xuyên

en: Relative width of checkbox wrapper element
vi_VN: Chiều rộng tương đối của phần tử hộp kiểm

en: Relative width of the labels
vi_VN: Chiều rộng tương đối của nhãn

en: Relative width of the text input wrapper element
vi_VN: Độ rộng tương đối của phần tử wrapper đầu vào văn bản

en: Relevance
vi_VN: Sự liên quan

en: Relevance [Validation] (Default value)
vi_VN: Mức độ liên quan [Xác nhận] (Giá trị mặc định)

en: Relevance equation
vi_VN: Phương trình liên quan

en: Relevance equation:
vi_VN: Phương trình liên quan:

en: Relevance help for printable survey
vi_VN: Sự liên quan giúp đỡ cho cuộc điều tra có thể in

en: Relevance:
vi_VN: Mức độ liên quan:

en: Reload URL
vi_VN: URL tải lại

en: Reload image
vi_VN: Tải lại hình ảnh

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
vi_VN: Tải lại khảo sát của bạn bằng cách bấm vào liên kết sau (hoặc dán vào trình duyệt web của bạn):

en: Reloading screen. Please wait.
vi_VN: Tải lại màn hình. Vui lòng chờ.

en: Remaining
vi_VN: Đang duy trì

en: Remaining updates:
vi_VN: Các cập nhật còn lại:

en: Remember the plus button
vi_VN: Nhớ nút cộng

en: Reminder
vi_VN: Nhắc nhở

en: Reminder %s skipped, already sent.
vi_VN: Lời nhắc %s đã bỏ qua, đã được gửi.

en: Reminder Email:
vi_VN: Email nhắc nhở:

en: Reminder attachments:
vi_VN: Nhắc nhở đính kèm:

en: Reminder count
vi_VN: Số liệu nhắc nhở

en: Reminder count:
vi_VN: Số liệu nhắc nhở:

en: Reminder email
vi_VN: Email nhắc nhở

en: Reminder email body
vi_VN: Nhắc nhở cơ thể email

en: Reminder email body:
vi_VN: Nhắc nhở email cơ thể:

en: Reminder email subject
vi_VN: Tiêu đề email nhắc nhở

en: Reminder email subject:
vi_VN: Tiêu đề thư nhắc nhở:

en: Reminder sent to:
vi_VN: Thư nhắc nhở gửi đến:

en: Reminder sent?
vi_VN: Thư nhắc nhở đã gửi?

en: Reminder status:
vi_VN: Trạng thái nhắc nhỏ:

en: Reminder to participate in a survey
vi_VN: Lời nhắc tham gia cuộc khảo sát

en: Reminder(s) sent
vi_VN: Thư nhắc nhở đã gửi

en: RemoteControl is available using %s for transport and exposes the following functionality:
vi_VN: Điều khiển từ xa có sử dụng %s để vận chuyển và đưa ra các chức năng sau:

en: Remove
vi_VN: Xóa

en: Remove attachment
vi_VN: Xóa tập tin đính kèm

en: Remove filters
vi_VN: Xóa bộ lọc

en: Remove from blacklist?
vi_VN: Xóa khỏi danh sách đen?

en: Remove text or uncheck checkbox automatically
vi_VN: Xóa văn bản hoặc bỏ chọn hộp kiểm tự động

en: Rename
vi_VN: Đổi tên

en: Renumber the new record.
vi_VN: Đánh số lại mẫu tin mới.

en: Reorder
vi_VN: Sắp xếp lại

en: Reorder questions/question groups
vi_VN: Sắp xếp lại thứ tự của các câu hỏi/các nhóm câu hỏi

en: Repeat a string
vi_VN: Lặp lại một chuỗi

en: Repeat new password:
vi_VN: Lặp lại mật khẩu mới:

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
vi_VN: Lặp lại tiêu đề trong mảng câu hỏi mỗi X câu hỏi hỏi phụ:

en: Replace
vi_VN: Thay thế

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
vi_VN: Thay thế tất cả các lần xuất hiện của chuỗi tìm kiếm bằng chuỗi thay thế

en: Replace answers in file in the existing record.
vi_VN: Thay thế câu trả lời trong tệp tin trong bản ghi hiện có.

en: Replace choice header (default: "%s")
vi_VN: Thay thế tiêu đề lựa chọn (mặc định: %s)

en: Replace rank header (default: "%s")
vi_VN: Thay thế tiêu đề cấp bậc (mặc định: %s)

en: Replace the existing record.
vi_VN: Thay thế mẫu tin đã tồn tại.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
vi_VN: Thay thế nhãn của 'Other': tùy chọn câu trả lời với một văn bản tùy ý

en: Report and skip the new record.
vi_VN: Báo cáo và bỏ qua mẫu tin mới

en: Required
vi_VN: Yêu cầu

en: Required PHP modules:
vi_VN: Yêu cầu các mô-đun PHP

en: Reset
vi_VN: Thiết lập lại

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
vi_VN: Thiết lập lại tất cả các thẻ của bạn để nhà nước của không sử dụng '

en: Reset answers and token completed state
vi_VN: Thiết lập lại câu trả lời và nhà nước hoàn thành thẻ

en: Reset conditions
vi_VN: Thiết lập lại điều kiện

en: Reset conditions/relevance?
vi_VN: Thiết lập lại các điều kiện / liên quan?

en: Reset response start ID?
vi_VN: Đặt lại ID trả lời bắt đầu?

en: Reset start/end date/time?
vi_VN: Ngày/giờ bắt đầu/kết thúc khởi động?

en: Reset the completed answers to the incomplete state
vi_VN: Thiết lập lại các câu trả lời hoàn thành cho nhà nước không đầy đủ

en: Reset to default boxes
vi_VN: Đặt lại vào hộp mặc định

en: Resources
vi_VN: Tài nguyên

en: Resources Import Summary
vi_VN: Tổng kết tài nguyên nhập

en: Resources import summary
vi_VN: Tóm lược nhập tài nguyên

en: Response
vi_VN: Trả lời

en: Response ID
vi_VN: ID trả lời

en: Response data file (*.csv,*.vv,*.txt) (maximum size: %d MB):
vi_VN: Tệp dữ liệu phản hồi (* .csv, *. Vv, * .txt) (kích thước tối đa: %d MB):

en: Response filters
vi_VN: Bộ lọc đáp ứng

en: Response import summary
vi_VN: Tóm tắt nhập khẩu phản hồi

en: Response summary
vi_VN: Tổng kết trả lời

en: Response(s) deleted.
vi_VN: Đã xóa (các) phản hồi.

en: Responses
vi_VN: Trả lời

en: Responses & statistics
vi_VN: Phản hồi & thống kê

en: Responses and statistics
vi_VN: Trả lời và thống kê

en: Responses containing
vi_VN: Câu trả lời có chứa

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
vi_VN: Câu trả lời cho cuộc khảo sát này KHÔNG được ẩn danh.

en: Responses to this survey are anonymized.
vi_VN: Các câu trả lời cho cuộc khảo sát này được ẩn danh.

en: Responses will be date stamped.
vi_VN: Trả lời sẽ được gắn thêm thời gian.

en: Responses will have the IP address logged
vi_VN: Trả lời sẽ ghi lại địa chỉ IP

en: Responses will have their referring URL logged.
vi_VN: Phản hồi sẽ được ghi lại URL của họ.

en: Responses will not be date stamped.
vi_VN: Trả lời sẽ không được gắn thêm thời gian.

en: Responses will not have the IP address logged.
vi_VN: Trả lời sẽ không ghi lại địa chỉ IP

en: Responses will not have their referring URL logged.
vi_VN: Phản hồi sẽ không có URL tham chiếu của họ được đăng nhập.

en: Restore
vi_VN: Phục hồi

en: Restore options
vi_VN: Tùy chọn phục hồi

en: Restrict input to integer values
vi_VN: Giới hạn nhập vào là giá trị nguyên

en: Result
vi_VN: Kết quả

en: Results
vi_VN: Các kết quả

en: Results from LDAP Query.
vi_VN: Kết quả từ truy vấn LDAP.

en: Resume later
vi_VN: Lưu tạm thời

en: Return a formatted string
vi_VN: Trả về một chuỗi được định dạng

en: Return comma-separated list of values
vi_VN: Trả lại danh sách các giá trị được phân cách bằng dấu phẩy

en: Return current UNIX timestamp
vi_VN: Trả lại dấu thời gian UNIX hiện tại

en: Return part of a string
vi_VN: Trả về một phần của một chuỗi

en: Return to admin home
vi_VN: Quay trở lại nhà quản trị viên

en: Return to label set administration
vi_VN: Trở lại Quản lý bộ nhãn

en: Return to question list
vi_VN: Quay lại danh sách câu hỏi

en: Return to survey
vi_VN: Trờ về khảo sát

en: Return to survey administration
vi_VN: Trở lại Quản lý khảo sát

en: Return to survey list
vi_VN: Quay lại danh sách khảo sát

en: Returns true if all non-empty responses are unique
vi_VN: Trả về true nếu tất cả các câu trả lời không có sản phẩm nào là duy nhất

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
vi_VN: Trả về true (1) nếu nó là một ngày hợp lệ trong lịch Gregorian

en: Reverse a string
vi_VN: Đảo ngược một chuỗi

en: Reverse answer order
vi_VN: Trật tự trả lời ngược lại

en: Reverse the slider direction
vi_VN: Đảo ngược hướng trượt

en: Reverses the slider direction and repositions the min/max text accordingly.
vi_VN: Đảo ngược hướng thanh trượt và định vị lại văn bản tối thiểu / tối đa cho phù hợp.

en: Right to left
vi_VN: Phải sang trái

en: Round fractions down
vi_VN: Làm tròn phân số xuống

en: Round fractions up
vi_VN: Phân số vòng lên

en: Rounds a number to an optional precision
vi_VN: Làm tròn một số thành một độ chính xác tùy chọn

en: Rows
vi_VN: Dòng

en: Rows & columns
vi_VN: Những hàng, những cột

en: SMTP debug mode:
vi_VN: Chế độ gỡ lỗi SMTP:

en: SMTP debug output:
vi_VN: Xuất gỡ lỗi SMTP:

en: SMTP encryption:
vi_VN: Mã hóa SMTP:

en: SMTP password:
vi_VN: Mật khẩu SMTP:

en: SMTP username:
vi_VN: Tên người dùng SMTP:

en: SPSS export scale type
vi_VN: Loại quy mô xuất khẩu SPSS

en: SPSS version:
vi_VN: Phiên bản SPSS:

en: SQL CODE THAT FAILED
vi_VN: MÃ SQL BỊ LỖI

en: SQL command failed: %s
vi_VN: Lệnh SQL thất bại: %s

en: Same
vi_VN: Không đổi

en: Same height for all answer options
vi_VN: Cùng độ cao cho tất cả các tùy chọn trả lời

en: Same height for lists
vi_VN: Cùng chiều cao cho danh mục

en: Same origin
vi_VN: Cùng nguồn gốc

en: Save
vi_VN: Luu

en: Save IP address:
vi_VN: Lưu địa chỉ IP:

en: Save IP address?
vi_VN: Lưu địa chỉ IP?

en: Save Now
vi_VN: Lưu bây giờ

en: Save and add a new question
vi_VN: Lưu và thêm một câu hỏi mới

en: Save and add question
vi_VN: Lưu và thêm câu hỏi

en: Save and close
vi_VN: Lưu và đóng

en: Save and close now and let's edit the answer options.
vi_VN: Lưu và đóng ngay bây giờ và cho phép chỉnh sửa các tùy chọn trả lời.

en: Save and new
vi_VN: Lưu và mới

en: Save and new group
vi_VN: Lưu và nhóm mới

en: Save as PDF
vi_VN: Lưu dưới dạng PDF

en: Save as label set
vi_VN: Lưu dưới dạng bộ nhãn

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
vi_VN: Lưu cả hai vào thư mục R làm việc (sử dụng getwd () và setwd () trên cửa sổ lệnh R để lấy và thiết lập nó)

en: Save boxes settings
vi_VN: Lưu cài đặt hộp

en: Save changes
vi_VN: Lưu thay đổi

en: Save city
vi_VN: Lưu thành phố

en: Save country
vi_VN: Lưu quốc gia

en: Save for further completion by survey user
vi_VN: Lưu để hoàn thành thêm bởi người sử dụng khảo sát

en: Save postal code
vi_VN: Lưu mã bưu điện

en: Save question group
vi_VN: Lưu nhóm câu hỏi

en: Save referrer URL:
vi_VN: Lưu URL liên kết giới thiệu:

en: Save referrer URL?
vi_VN: Lưu URL liên kết giới thiệu?

en: Save settings
vi_VN: Thiết lập lưu

en: Save state
vi_VN: Lưu tiểu bang

en: Save this, then create another:
vi_VN: Lưu cái này, sau đó tạo cái khác:

en: Save timings:
vi_VN: Lưu thời gian:

en: Save timings?
vi_VN: Lưu thời gian?

en: Save your unfinished survey
vi_VN: Luu khảo sát chưa hoàn thành của bạn

en: Saved
vi_VN: Đã lưu

en: Saved Survey Details
vi_VN: Thông tin lưu khảo sát

en: Scale
vi_VN: Mức độ

en: Scale 1
vi_VN: Quy mô 1

en: Scale 2
vi_VN: Quy mô 2

en: Scenario
vi_VN: Kịch bản

en: Scope
vi_VN: Phạm vi

en: Scope:
vi_VN: Phạm vi:

en: Screen part files:
vi_VN: Tệp màn hình:

en: Screen:
vi_VN: Màn hình:

en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Search by group name:
vi_VN: Tìm kiếm theo tên nhóm:

en: Search for something...
vi_VN: Tìm kiếm một cái gì đó ...

en: Search:
vi_VN: Tìm kiếm:

en: Second choice
vi_VN: Lựa chọn thứ 2

en: Section
vi_VN: Phần

en: Security
vi_VN: Bảo mật

en: Security question:
vi_VN: Câu hỏi bảo mật:

en: Security update
vi_VN: Cập nhật bảo mật

en: Security update!
vi_VN: Cập nhật bảo mật!

en: Select
vi_VN: Lựa chọn

en: Select ZIP file:
vi_VN: Chọn tệp ZIP:

en: Select additional languages
vi_VN: Chọn ngôn ngữ bổ sung

en: Select all
vi_VN: Chọn tất cả

en: Select columns
vi_VN: chọn cột

en: Select columns:
vi_VN: Chọn các cột:

en: Select decade
vi_VN: Chọn thập kỷ

en: Select file
vi_VN: Chọn tập tin

en: Select icon
vi_VN: Chọn biểu tượng

en: Select label set file (*.lsl):
vi_VN: Chọn tệp tập tin nhãn (* .lsl):

en: Select language to add
vi_VN: Chọn ngôn ngữ để thêm

en: Select language...
vi_VN: Chọn ngôn ngữ...

en: Select languages
vi_VN: Chọn ngôn ngữ

en: Select month
vi_VN: Chọn tháng

en: Select question
vi_VN: Chọn câu hỏi

en: Select question file (*.lsq):
vi_VN: Chọn tệp câu hỏi (* .lsq):

en: Select question group file (*.lsg):
vi_VN: Chọn tệp nhóm câu hỏi (* .lsg):

en: Select question type
vi_VN: Chọn loại câu hỏi

en: Select survey structure file (*.lss, *.txt) or survey archive (*.lsa) (maximum file size: %01.2f MB)
vi_VN: Chọn cấu trúc khảo sát (*.lss, *.txt) hoặc khảo sát lưu trữ (*.lsa) (kích thước tối đa của tệp:% 01.2f MB)

en: Select survey to copy:
vi_VN: Chọn khảo sát để sao chép:

en: Select template ZIP file:
vi_VN: Chọn tập tin ZIP chứa mẫu:

en: Select the LDAP query you want to run:
vi_VN: Chọn truy vấn LDAP bạn muốn chạy:

en: Select the type of chart to be displayed
vi_VN: Chọn loại biểu đồ được hiển thị

en: Select this
vi_VN: Chọn mục này

en: Select time
vi_VN: Chọn thời gian

en: Select which fields to import as attributes with your {n} participant.|Select which fields to import as attributes with your {n} participants.
vi_VN: Chọn các trường để nhập làm thuộc tính với người tham gia của bạn. | Chọn các trường để nhập như các thuộc tính với {n} người tham gia của bạn.

en: Select year
vi_VN: Chọn năm

en: Select your theme:
vi_VN: Chọn chủ đề của bạn:

en: Select...
vi_VN: Lựa chọn...

en: Selectable
vi_VN: Có thể lựa chọn

en: Selectable by survey admin
vi_VN: Chọn theo người điều tra khảo sát

en: Selected
vi_VN: Đã chọn

en: Selected answers
vi_VN: Câu trả lời được chọn

en: Selected attribute(s)...
vi_VN: (Các) thuộc tính đã chọn

en: Selected menu entry/entries...
vi_VN: Thuộc tính menu đã chọn ...

en: Selected menu(s)...
vi_VN: (Các) menu đã chọn

en: Selected participant share(s)...
vi_VN: (Các) người tham gia đã chọn

en: Selected participant(s)...
vi_VN: Những người tham gia đã chọn ...

en: Selected question(s)...
vi_VN: (Các) câu hỏi đã chọn

en: Selected quota(s)...
vi_VN: (Các) hạn ngạch được chọn ...

en: Selected response(s)...
vi_VN: (Các) phản hồi đã chọn

en: Selected survey(s)...
vi_VN: (Các) cuộc khảo sát đã chọn

en: Selected!
vi_VN: Đã chọn!

en: Selected:
vi_VN: Đã chọn:

en: Selection
vi_VN: Lựa chọn

en: Semicolon
vi_VN: Chấm phẩy

en: Send
vi_VN: Gửi

en: Send Invitations
vi_VN: Gửi thư mời

en: Send Reminders
vi_VN: Gửi thư nhắc nhở

en: Send basic admin notification email to:
vi_VN: Gửi email thông báo quản trị cơ bản tới:

en: Send confirmation emails:
vi_VN: Gửi email xác nhận:

en: Send detailed admin notification email to:
vi_VN: Gửi email thông báo về quản trị viên chi tiết đến:

en: Send email invitation
vi_VN: Gửi email mời tham dự khảo sát

en: Send email invitations
vi_VN: Gửi thư mời

en: Send email reminder
vi_VN: Gửi email nhắc nhở

en: Send invitation email to token ID(s):
vi_VN: Gửi email lời mời đến (các) mã thông báo:

en: Send invitations
vi_VN: Gửi những lời mời

en: Send me a copy:
vi_VN: Gửi đến tôi một bản sao chép:

en: Send reminder to token ID(s):
vi_VN: Gửi lời nhắc đến ID (các) mã thông báo:

en: Send reminders
vi_VN: Gửi lời nhắc

en: Sending invitations...
vi_VN: Đang gửi thư mời...

en: Sending reminders...
vi_VN: Gửi nhắc nhở ...

en: Sep
vi_VN: Tháng chín

en: Separator used:
vi_VN: Phân cách sử dụng:

en: September
vi_VN: Tháng Chín

en: Serbian (Cyrillic)
vi_VN: Serbia (Cyrillic)

en: Serbian (Latin)
vi_VN: Serbia (tiếng Latin)

en: Server error!
vi_VN: Lỗi máy chủ!

en: Server name & port:
vi_VN: Cổng và tên máy chủ:

en: Server time:
vi_VN: Giờ hệ thống:

en: Server type:
vi_VN: Loại máy chủ:

en: Session lifetime for surveys (seconds):
vi_VN: Thời gian thực hiện phiên cho các cuộc khảo sát (giây):

en: Session writable
vi_VN: phiên ghi

en: Set "Mandatory" state
vi_VN: Đặt trạng thái "Mandatory"

en: Set "Other" state
vi_VN: Đặt trạng thái  "Other"

en: Set CSS class
vi_VN: Đặt lớp CSS

en: Set Survey Rights
vi_VN: Thiết lập quyền khảo sát

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
vi_VN: Đặt một loại quy mô xuất khẩu SPSS cụ thể cho câu hỏi này

en: Set additional options for survey participants
vi_VN: Đặt các tùy chọn bổ sung cho người tham gia khảo sát

en: Set below if your questions are shown one at a time, group by group or all on one page.
vi_VN: Đặt bên dưới nếu câu hỏi của bạn được hiển thị một lần, nhóm theo nhóm hoặc tất cả trên một trang.

en: Set conditions
vi_VN: Đặt điều kiện

en: Set equation value
vi_VN: Đặt giá trị phương trình

en: Set expiry date
vi_VN: Đặt ngày hết hạn

en: Set name:
vi_VN: Thiết lập tên:

en: Set question group
vi_VN: Đặt nhóm câu hỏi

en: Set question group and position
vi_VN: Đặt nhóm câu hỏi và vị trí

en: Set question group for those question
vi_VN: Đặt nhóm câu hỏi cho những câu hỏi đó

en: Set statistics options
vi_VN: Đặt tùy chọn thống kê

en: Set survey permissions
vi_VN: Thiết lập quyền khảo sát

en: Set template permissions for this user
vi_VN: Thiết lập quyền mẫu cho người dùng này

en: Set the handle shape. 'Custom' is defined in CSS using the Font Awesome font.
vi_VN: Đặt hình dạng tay cầm. 'Custom' được định nghĩa trong CSS bằng cách sử dụng phông chữ Font Awesome.

en: Set the orientation.
vi_VN: Đặt hướng.

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
vi_VN: Thiết lập chiều rộng tỷ lệ phần trăm của cột câu hỏi (chính và phụ) (1-100)

en: Set the percentage width of the answers column (1-100)
vi_VN: Đặt phần trăm chiều rộng của cột câu trả lời (1-100)

en: Set the size to the input or textarea, the input will be displayed with approximately this size in width.
vi_VN: Đặt kích thước cho đầu vào hoặc văn bản, đầu vào sẽ được hiển thị với kích thước khoảng xấp xỉ này.

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work. You can force Unix socket with complete socket path.
vi_VN: Đặt thiết đặt này vào vị trí IP / net của máy chủ cơ sở dữ liệu của bạn. Trong hầu hết các trường hợp \ "localhost \" sẽ hoạt động. Bạn có thể buộc ổ cắm Unix với đường dẫn ổ cắm hoàn chỉnh.

en: Set token length to:
vi_VN: Đặt token length thành:

en: Set user permissions
vi_VN: Thiết lập quyền người dùng

en: Set your question type.
vi_VN: Đặt loại câu hỏi của bạn.

en: Settings
vi_VN: Cài đặt

en: Settings & Plugins
vi_VN: Cài đặt & Trình cắm

en: Settings for plugin: %s
vi_VN: Cài đặt plugin: %s

en: Settings for this survey group
vi_VN: Cài đặt cho nhóm khảo sát này

en: Settings saved
vi_VN: Cài đặt đã lưu

en: Share
vi_VN: Chia sẻ

en: Share panel
vi_VN: Bảng điều khiển chia sẻ

en: Share participant(s)
vi_VN: Chia sẻ (các) người tham gia

en: Share this link
vi_VN: Chia sẻ liên kết này

en: Share this participant
vi_VN: Chia sẻ thông tin về Người tham gia này

en: Share with all users
vi_VN: Chia sẻ với tất cả người dùng

en: Shared by
vi_VN: Chia sẻ bởi

en: Short Free Text
vi_VN: Văn bản ngắn

en: Short names
vi_VN: tên ngắn

en: Should this attribute be visible on the panel?
vi_VN: Thuộc tính này có hiển thị trên bảng điều khiển không?

en: Should we proceed with the delete?
vi_VN: Chúng ta có nên tiến hành xóa không?

en: Show
vi_VN: Thể hiện

en: Show "There are X questions in this survey":
vi_VN: Hiển thị "Có X câu hỏi trong cuộc khảo sát này":

en: Show 'no answer' option for non-mandatory questions:
vi_VN: Hiện tuỳ chọn 'không trả lời' cho câu hỏi không bắt buộc:

en: Show PHPInfo
vi_VN: Hiện  PHPInfo

en: Show a map in the statistics?
vi_VN: Hiển thị bản đồ trong số liệu thống kê?

en: Show advanced settings
vi_VN: Hiện thiết lập nâng cao

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
vi_VN: Hiển thị cảnh báo nếu câu trả lời vượt quá số lượng câu trả lời tối đa

en: Show both
vi_VN: Hiện cả hai

en: Show both (Forced by the system administrator)
vi_VN: Hiện cả hai (Bắt buộc bởi người quản trị hệ thống)

en: Show comment
vi_VN: Hiển thị bình luận

en: Show conditions for this question
vi_VN: Hiện điều kiện cho câu hỏi này

en: Show during registration?
vi_VN: Hiển thị trong quá trình đăng ký?

en: Show grand total
vi_VN: Hiển thị tổng số

en: Show grand total for either columns or rows
vi_VN: Hiển thị tổng số cho cả cột hoặc hàng

en: Show group description only
vi_VN: Chỉ hiện mô tả nhóm

en: Show group description only (Forced by the system administrator)
vi_VN: Chỉ hiện mô tả nhóm (Bắt buộc bởi người quản trị hệ thống)

en: Show group name only
vi_VN: Chỉ hiện tên nhóm

en: Show group name only (Forced by the system administrator)
vi_VN: Chỉ hiện tên nhóm (Bắt buộc bởi người quản trị hệ thống)

en: Show header in answers export PDFs:
vi_VN: Hiển thị tiêu đề trong câu trả lời xuất PDF:

en: Show in public statistics
vi_VN: Hiện thống kê công khai

en: Show in public statistics:
vi_VN: Hiển thị trong thống kê công cộng:

en: Show javascript alert
vi_VN: Hiển thị javascript cảnh báo

en: Show last visited survey and question:
vi_VN: Hiển thị thăm dò ý kiến ​​lần cuối và câu hỏi:

en: Show last..
vi_VN: Hiện cái cuối cùng..

en: Show less
vi_VN: Hiện ít hơn

en: Show more
vi_VN: Cho xem nhiều hơn

en: Show next..
vi_VN: Hiện cái tiếp theo

en: Show next...
vi_VN: Hiển thị cái tiếp theo...

en: Show on-screen keyboard:
vi_VN: Hiển thị bàn phím trên màn hình:

en: Show policy
vi_VN: Hiển thị chính sách

en: Show previous..
vi_VN: Hiện cái trước

en: Show previous...
vi_VN: Hiển thị cái trước

en: Show progress bar:
vi_VN: Hiển thị thanh tiến trình:

en: Show question code only
vi_VN: Chỉ hiện mã câu hỏi

en: Show question code only (Forced by the system administrator)
vi_VN: Chỉ hiện mã câu hỏi (Bắt buộc bởi người quả trị hệ thống)

en: Show question index / allow jumping:
vi_VN: Hiển thị chỉ mục câu hỏi / cho phép nhảy:

en: Show question number only
vi_VN: Chỉ hiện số câu hỏi

en: Show question number only (Forced by the system administrator)
vi_VN: Chỉ hiện số câu hỏi (Bắt buộc bởi người quản trị hệ thống)

en: Show search box on survey list:
vi_VN: Hiển thị hộp tìm kiếm trong danh sách khảo sát:

en: Show start...
vi_VN: Hiển thị cái đầu tiên...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
vi_VN: Hiển thị thống kê của câu hỏi này trong trang thống kê công cộng

en: Show survey list:
vi_VN: Hiển thị danh sách khảo sát:

en: Show survey logic file
vi_VN: Hiển thị tệp thống kê điều tra

en: Show text responses inline:
vi_VN: Hiển thị câu trả lời văn bản nội tuyến:

en: Show title
vi_VN: Hiển thị tiêu đề

en: Show totals for
vi_VN: Hiện tổng cộng cho

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
vi_VN: Hiển thị tổng cho cả hàng, cột hoặc cả hàng và cột

en: Show welcome screen:
vi_VN: Hiển thị màn hình chào mừng:

en: Side-menu behaviour:
vi_VN: Hành vi trình đơn bên cạnh:

en: Simple
vi_VN: Đơn giản

en: Simple bind LDAP configuration doesn't allow LDAP user creation
vi_VN: Kết cấu LDAP ràng buộc đơn giản không cho phép người dùng tạo LDAP

en: Simple mode
vi_VN: Chế độ đơn giản

en: Simple options
vi_VN: Lựa chọn đơn giản

en: Simple plugins
vi_VN: Các plugin đơn giản

en: Simple selector
vi_VN: Bộ chọn đơn giản

en: Simple template editor
vi_VN: Trình soạn thảo mẫu đơn giản

en: Sine
vi_VN: Sin

en: Single checkbox
vi_VN: Hộp kiểm dơn

en: Single choice questions
vi_VN: Câu hỏi một lựa chọn

en: Single response: ID %s
vi_VN: phản ứng duy nhất ID %s

en: Site name
vi_VN: Tên trang

en: Site name:
vi_VN: Tên trang:

en: Size
vi_VN: Kích cỡ

en: Skipped files:
vi_VN: Các tệp bị bỏ qua:

en: Skipped tokens entry:
vi_VN: Bỏ qua thẻ bài:

en: Slider
vi_VN: Thanh trượt

en: Slider accuracy
vi_VN: Độ chính xác trượt

en: Slider initial value
vi_VN: Giá trị ban đầu của thanh trượt

en: Slider initial value set at start
vi_VN: Giá trị ban đầu của thanh trượt được đặt lúc bắt đầu

en: Slider left/right text separator
vi_VN: Trình tách văn bản trái / phải

en: Slider maximum value
vi_VN: Giá trị tối đa của thanh trượt

en: Slider minimum value
vi_VN: Giá trị tối thiểu của thanh trượt

en: Slider starts at the middle position
vi_VN: Thanh trượt bắt đầu ở vị trí giữa

en: Slider with emoticon
vi_VN: Thanh trượt với biểu tượng cảm xúc

en: Some URL description
vi_VN: Một vài mô tả URL

en: Some automatic fixes were already applied.
vi_VN: Một số bản sửa lỗi tự động đã được áp dụng.

en: Some description text
vi_VN: Một số văn bản mô tả

en: Some directories are not writable. Please change the folder permissions for /tmp and /upload/themes in order to enable this option.
vi_VN: Không thể ghi vào một số thư mục. Vui lòng thay đổi quyền truy cập thư mục cho /tmp và /upload/ themes để kích hoạt chọn lựa này.

en: Some emails were not sent because the server did not accept the email(s) or some other error occured.
vi_VN: Một số email không được gửi vì máy chủ không chấp nhận email hoặc một số lỗi khác đã xảy ra.

en: Some entries had a validity date set which was not yet valid or not valid anymore.
vi_VN: Một số mục có một tập hợp ngày có hiệu lực mà chưa có hiệu lực hoặc không hợp lệ nữa.

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
vi_VN: Một số bước để tạo ra một cuộc khảo sát đầu tiên của chính bạn:

en: Some text in this answer
vi_VN: Điền câu trả lời

en: Something went wrong!
vi_VN: Đã xảy ra lỗi!

en: Something went wrong! Are the survey menus properly restored?
vi_VN: Đã xảy ra lỗi! Các menu điều tra có được phục hồi đúng không?

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
vi_VN: Rất tiếc, không có loại câu hỏi không được hỗ trợ trong khảo sát này

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
vi_VN: Xin lỗi, câu trả lời của bạn đã vượt quá chỉ tiêu cho khảo sát này.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
vi_VN: Xin lỗi, LDAP thiếu trong thiết lập PHP của bạn.

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
vi_VN: Xin lỗi, nhưng câu hỏi này không có câu trả lời nhưng để một đồ thị không có thể được hiển thị.

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
vi_VN: Xin lỗi, nhưng câu hỏi này có quá nhiều lựa chọn câu trả lời cho được hiển thị đúng trong một đồ thị.

en: Sorry, no more files can be uploaded!
vi_VN: Rất tiếc, không thể tải lên thêm tập tin!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
vi_VN: Xin lỗi, chỉ phần mở rộng %s được cho phép!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
vi_VN: Rất tiếc, chỉ %s tập tin có thể được tải lên cho câu hỏi này!

en: Sorry, the name you entered for the label set is already in the database. Please select a different name.
vi_VN: Rất tiếc, tên bạn đã nhập cho bộ nhãn đã có trong cơ sở dữ liệu. Vui lòng chọn một tên khác.

en: Sorry, the request failed!
vi_VN: Xin lỗi, yêu cầu không thành công!

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
vi_VN: Xin lỗi, tập tin đã tải lên (%s) lớn hơn dung lượng tập tin được cho phép là %s KB.

en: Sorry, there are no files for this response.
vi_VN: Rất tiếc, không có tệp nào cho câu trả lời này.

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
vi_VN: Rất tiếc, định dạng tập tin này (%s) không được cho phép!

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %01.2f MB are allowed.
vi_VN: Rất tiếc, tệp này quá lớn. Chỉ cho phép các tệp lên tới% 01.2f MB.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
vi_VN: Rất tiếc, tập tin này quá lớn. Chỉ tập tin không quá %s KB được cho phép.

en: Sorry, this file was not found.
vi_VN: Xin lỗi, không tìm thấy tệp này.

en: Sorry, this response was not found.
vi_VN: Rất tiếc, phản hồi này không được tìm thấy.

en: Sort answers alphabetically
vi_VN: Sắp xếp câu trả lời theo bảng chữ cái

en: Sort order
vi_VN: Thứ tự sắp xếp

en: Sort the answer options alphabetically
vi_VN: Sắp xếp các tùy chọn trả lời theo thứ tự bảng chữ cái

en: Source table
vi_VN: Bảng nguồn

en: Spanish (Argentina)
vi_VN: Tiếng Tây Ban Nha (Argentina)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
vi_VN: Tiếng Tây Ban Nha (Argentina) (không chính thức)

en: Spanish (Chile)
vi_VN: Tiếng Tây Ban Nha (Chile)

en: Square
vi_VN: Hình vuông

en: Square root
vi_VN: Căn bậc hai

en: Standard deviation
vi_VN: Độ lệch chuẩn

en: Standard token fields
vi_VN: Các trường thẻ chuẩn

en: Stars
vi_VN: Sao

en: Start HTML editor in a popup window
vi_VN: Bắt đầu trình soạn thảo HTML trong cửa sổ bật lên

en: Start bounce processing
vi_VN: Bắt đầu trả lại xử lý

en: Start database upgrade
vi_VN: Bắt đầu nâng cấp cơ sở dữ liệu

en: Start date/time:
vi_VN: Ngày/Giờ bắt đầu:

en: Start installation
vi_VN: Bắt đầu cài đặt

en: Start language
vi_VN: Ngôn ngữ bắt đầu

en: Start language:
vi_VN: Ngôn ngữ bắt đầu:

en: Start survey
vi_VN: Bắt đầu khảo sát

en: Start the tour
vi_VN: Bắt đầu chuyến tham quan

en: Start: %s
vi_VN: Bắt đầu %s

en: Started but not yet completed
vi_VN: Đã bắt đầu nhưng chưa hoàn thành

en: Starting from:
vi_VN: Bắt đầu từ:

en: Starting in 2.05, variable names should only contain letters and numbers; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
vi_VN: Bắt đầu từ 2.05, tên biến chỉ nên chứa chữ cái và số; và có thể không bắt đầu bằng một số. Tên biến này không được dùng nữa.

en: Statistics
vi_VN: Thống kê

en: Statistics URL
vi_VN: Thống kê URL

en: Statistics survey %s
vi_VN: số thống kê khảo sát %s

en: Status
vi_VN: Trạng thái

en: Status:
vi_VN: Trạng thái:

en: Stay safe and up to date
vi_VN: Giữ an toàn và cập nhật

en: Step 1:
vi_VN: Bước 1:

en: Step 2:
vi_VN: Bước 2:

en: Step value
vi_VN: Giá trị bước

en: Stop this survey
vi_VN: Dừng khảo sát này

en: Store the city?
vi_VN: Lưu trữ thành phố?

en: Store the country?
vi_VN: Lưu trữ quốc gia?

en: Store the postal code?
vi_VN: Lưu mã bưu chính?

en: Store the state?
vi_VN: Lưu trữ nhà nước?

en: Straight
vi_VN: Liên tục

en: Strip HTML and PHP tags from a string
vi_VN: Dải HTML và thẻ PHP từ một chuỗi

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
vi_VN: Tách khoảng trắng (hoặc các ký tự khác) từ đầu và cuối của một chuỗi

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
vi_VN: Dải khoảng trắng (hoặc các ký tự khác) từ đầu của một chuỗi

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
vi_VN: Dải khoảng trắng (hoặc các ký tự khác) từ cuối chuỗi

en: Structure
vi_VN: Kết cấu

en: Style:
vi_VN: Phong cách:

en: Subject:
vi_VN: Tiêu đề:

en: Submission date
vi_VN: Ngày gửi

en: Submit
vi_VN: Gửi

en: Submit Your Survey.
vi_VN: Gửi khảo sát của bạn.

en: Submit your answers
vi_VN: Gửi câu trả lời của bạn

en: Submit your survey.
vi_VN: Gửi khảo sát của bạn

en: Submitted
vi_VN: gửi

en: Subquestion ID
vi_VN: Mã số ID câu hỏi con

en: Subquestion codes may only contain alphanumeric characters.
vi_VN: Mã yêu cầu phụ chỉ có thể chứa các ký tự chữ và số.

en: Subquestion codes must be unique.
vi_VN: Mã yêu cầu phụ phải là duy nhất.

en: Subquestions
vi_VN: Câu hỏi con

en: Subquestions %s could not be updated.
vi_VN: Các câu hỏi phụ %s không thể được cập nhật.

en: Subquestions were successfully saved.
vi_VN: Câu hỏi phụ đã được lưu thành công.

en: Subscribe to ComfortUpdate!
vi_VN: Đăng ký để ComfortUpdate!

en: Subtotals based on displayed questions:
vi_VN: Subtotals dựa trên câu hỏi được hiển thị:

en: Success
vi_VN: Thành công

en: Success!
vi_VN: Thành công!

en: Successful login
vi_VN: Đăng nhập thành công

en: Successfully created CPDB entries
vi_VN: Đã tạo thành công mục nhập CPDB

en: Successfully created token entries
vi_VN: Đã tạo các mục token thành công

en: Successfully deleted user group.
vi_VN: Đã xóa thành công nhóm người dùng.

en: Sum
vi_VN: Tổng

en: Sum the values of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
vi_VN: Tổng hợp các giá trị của câu hỏi đã trả lời trong danh sách đi ngang qua critiera (arg op giá trị)

en: Summary
vi_VN: Tóm lược

en: Support this project - Donate to
vi_VN: Hỗ trợ dự án này - Đóng góp

en: Support this project - Donate to %s!
vi_VN: Hỗ trợ dự án này - Đóng góp cho %s!

en: Survey
vi_VN: Khảo sát

en: Survey %s
vi_VN: khảo sát %s

en: Survey Has Been Deactivated
vi_VN: Khảo sát đã tắt

en: Survey ID
vi_VN: ID điều tra

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
vi_VN: ID Khảo sát %d đã được lưu lúc %s chứa %d mẫu tin

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
vi_VN: ID Khảo sát %d đã được lưu lúc %s chứa %d mẫu tin (%s)

en: Survey ID (SID)
vi_VN: Mã khảo sát

en: Survey ID:
vi_VN: ID khảo sát:

en: Survey URL:|Survey URLs:
vi_VN: URL khảo sát: | URL khảo sát:

en: Survey activation
vi_VN: Kích hoạt khảo sát

en: Survey activation error
vi_VN: Lỗi kích hoạt khảo sát

en: Survey administrator %s (%s)
vi_VN: Quản trị khảo sát %s (%s)

en: Survey archive (*.lsa)
vi_VN: Khảo sát lưu trữ (* .la)

en: Survey archive (.lsa)
vi_VN: Khảo sát lưu trữ (. LSA)

en: Survey bounce email address:
vi_VN: Địa chỉ email bị trả lại khảo sát:

en: Survey cannot be activated yet.
vi_VN: Khảo sát không thể được kích hoạt.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
vi_VN: Khảo sát không được bật. Bạn không có quyền hoặc không có câu hỏi.

en: Survey content
vi_VN: Nội dung khảo sát

en: Survey copy summary
vi_VN: Tổng kết khảo sát sao chép

en: Survey could not be created because it did not have a title
vi_VN: Khảo sát không thể được tạo vì nó không có tiêu đề

en: Survey could not be updated
vi_VN: Khảo sát không thể được cập nhật

en: Survey deleted.
vi_VN: Khảo sát đã bị xóa.

en: Survey deletion
vi_VN: Xoá khảo sát

en: Survey description
vi_VN: Mô tả cuộc khảo sát

en: Survey display mode is set to %s:
vi_VN: Chế độ hiển thị khảo sát được đặt thành %s:

en: Survey does not pass consistency check
vi_VN: Khảo sát không được đánh dấu kiểm tra tính nhất quán

en: Survey expiration date
vi_VN: Ngày khảo sát hết hạn

en: Survey files deleted.
vi_VN: Đã xóa các tệp tin khảo sát.

en: Survey general settings
vi_VN: Khảo sát các thiết lập chung

en: Survey group ID
vi_VN: ID nhóm khảo sát

en: Survey group:
vi_VN: Nhóm khảo sát:

en: Survey groups
vi_VN: Khảo sát nhóm

en: Survey groups:
vi_VN: Khảo sát nhóm:

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
vi_VN: Khảo sát đã được kích hoạt. Bảng kết quả đã được tạo thành công.

en: Survey id
vi_VN: Id điều tra

en: Survey import summary
vi_VN: Tổng kết khảo sát nhập vào

en: Survey language could not be created.
vi_VN: Ngôn ngữ khảo sát không thể được tạo ra.

en: Survey list
vi_VN: Danh sách khảo sát

en: Survey logic file
vi_VN: Khảo sát tập tin logic

en: Survey logic view
vi_VN: Khảo sát xem logic

en: Survey menu
vi_VN: Menu khảo sát

en: Survey menu entry ID
vi_VN: ID mục nhập của menu khảo sát

en: Survey menus
vi_VN: Menu khảo sát

en: Survey name
vi_VN: Tên khảo sát

en: Survey name (ID)
vi_VN: Tên khảo sát (ID)

en: Survey name (ID):
vi_VN: Tên Khảo sát (iD):

en: Survey not found
vi_VN: Khảo sát không tìm thấy

en: Survey options for theme %s
vi_VN: Tùy chọn khảo sát cho chủ đề %s

en: Survey overview
vi_VN: Tổng quan khảo sát

en: Survey owner:
vi_VN: Chủ sở hữu khảo sát:

en: Survey participant attributes
vi_VN: Các thuộc tính tham gia khảo sát

en: Survey participant export options
vi_VN: Tùy chọn xuất khẩu tham gia khảo sát

en: Survey participant settings
vi_VN: Cài đặt người tham gia khảo sát

en: Survey participant summary
vi_VN: Tóm tắt người tham gia khảo sát

en: Survey participants
vi_VN: tham gia khảo sát

en: Survey participants have not been initialised for this survey.
vi_VN: Những người tham gia khảo sát đã không được khởi tạo cho cuộc khảo sát này.

en: Survey permissions
vi_VN: Quyền khảo sát

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
vi_VN: Quyền khảo sát cho tất cả người dùng trong nhóm này đã được cập nhật thành công.

en: Survey permissions were successfully updated.
vi_VN: Quyền trong bản khảo sát đã được cập nhật thành công.

en: Survey preview only for administration users:
vi_VN: Chỉ xem trước bản khảo sát cho người dùng quản trị:

en: Survey quick actions
vi_VN: Khảo sát hành động nhanh

en: Survey quota
vi_VN: Hạn ngạch khảo sát

en: Survey quotas
vi_VN: Hạn mức khảo sát

en: Survey registration confirmation
vi_VN: Xác nhận đang kí khảo sát

en: Survey response
vi_VN: Phản hổi khảo sát

en: Survey response %d
vi_VN: Phản hồi khảo sát %d

en: Survey responses
vi_VN: Phản hồi khảo sát

en: Survey security
vi_VN: Bản mật khảo sát

en: Survey settings
vi_VN: Thiết lập khảo sát

en: Survey settings were successfully saved.
vi_VN: Thiết lập khảo sát đã được được lưu thành công.

en: Survey settings:
vi_VN: Cài đặt khảo sát:

en: Survey status:
vi_VN: Trạng thái khảo sát:

en: Survey storage
vi_VN: Khảo sát lưu trữ

en: Survey structure (*.lss)
vi_VN: Cấu trúc khảo sát (* .lss)

en: Survey structure (.lss)
vi_VN: Cấu trúc khảo sát (.lss)

en: Survey structure import summary
vi_VN: Tóm lược công đoạn nhập cấu trúc khảo sát

en: Survey summary
vi_VN: Tóm tắt khảo sát

en: Survey template options
vi_VN: Tùy chọn mẫu điều tra

en: Survey text elements
vi_VN: Các yếu tố văn bản điều tra

en: Survey themes
vi_VN: Chủ đề khảo sát

en: Survey title
vi_VN: Tiêu đề khảo sát

en: Survey title and description
vi_VN: Tiêu đề và mô tả khảo sát

en: Survey-SID/Group
vi_VN: Khảo sát-SID / Nhóm

en: Survey?
vi_VN: Khảo sát?

en: Surveys
vi_VN: Khảo sát

en: Surveys in this group
vi_VN: Khảo sát trong nhóm này

en: Surveys in this group:
vi_VN: Khảo sát trong nhóm này:

en: Swahili
vi_VN: Tiếng Swahili

en: Swedish
vi_VN: wedish

en: Switch to closed-access mode
vi_VN: Chuyển sang chế độ đóng truy cập

en: System information
vi_VN: Thông tin hệ thống

en: System overview
vi_VN: Tổng quan hệ thống

en: Tab-separated-values format (*.txt)
vi_VN: Tab-tách-giá trị định dạng (*. Txt)

en: Table column usage
vi_VN: Sử dụng bảng trong bảng

en: Table prefix
vi_VN: Tiền tố bảng

en: Table prefix:
vi_VN: Bảng Prefix:

en: Table size usage
vi_VN: Sử dụng kích thước bảng

en: Take ownership
vi_VN: Chiếm quyền sở hữu

en: Tamil
vi_VN: Tiếng Tamil

en: Target (sub-)question:
vi_VN: Nhắm mục tiêu (phụ) câu hỏi:

en: Target database version:
vi_VN: Phiên bản cơ sở dữ liệu mục tiêu:

en: Target question
vi_VN: Câu hỏi đích

en: Template
vi_VN: Mẫu

en: Template '%s' could not be found.
vi_VN: Không tìm thấy mẫu '%s'.

en: Template '%s' does already exist.
vi_VN: Mẫu '%s' đã tồn tại.

en: Template '%s' was successfully deleted.
vi_VN: Mẫu '%s' đã được xóa thành công.

en: Template Sample
vi_VN: Mẫu ví du:

en: Template could not be renamed to '%s'.
vi_VN: Mẫu không thể đổi tên thành '%s'.

en: Template editor:
vi_VN: Trình chỉnh sửa mẫu:

en: Template permissions were updated successfully.
vi_VN: Quyền mẫu đã được cập nhật thành công.

en: Template:
vi_VN: Mẫu:

en: Template:
vi_VN: Bản mẫu:

en: Templates
vi_VN: Mẫu

en: Terminate survey
vi_VN: Kết thúc khảo sát

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
vi_VN: Kiểm tra máy chủ của bạn đã bật SSL bằng cách nhấp vào liên kết này.

en: Test navigation
vi_VN: Kiểm tra điều hướng

en: Text [Help] (Tip)
vi_VN: Văn bản [Trợ giúp] (Mẹo)

en: Text abbreviated:
vi_VN: Văn bản viết tắt:

en: Text box
vi_VN: Hộp văn bản

en: Text display
vi_VN: Hiển thị văn bản

en: Text elements
vi_VN: Các yếu tố văn bản

en: Text input box width
vi_VN: Chiều rộng hộp nhập văn bản

en: Text input size
vi_VN: Kích thước nhập văn bản

en: Text inputs
vi_VN: Nhập chữ

en: Text needs to be lowercase.
vi_VN: Văn bản cần phải có chữ thường.

en: Text needs to be uppercase.
vi_VN: Văn bản cần phải là chữ hoa.

en: Text questions
vi_VN: Câu hỏi tự luận

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
vi_VN: Văn bản hiển thị trên mỗi hàng subquestion giữa hai quy mô trong chế độ thả xuống

en: Thank you for completing this survey.
vi_VN: Cám ơn bạn đã hoàn thành khảo sát.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
vi_VN: Cảm ơn đã đang kí để tham gia khảo sát này.

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
vi_VN: Cảm ơn bạn đã lưu cuộc khảo sát đang tiến hành. Các chi tiết sau đây có thể được sử dụng để trở lại cuộc khảo sát này và tiếp tục nơi bạn dừng lại. Vui lòng giữ e-mail này để bạn tham khảo - chúng tôi không thể lấy lại mật khẩu cho bạn.

en: Thank you for taking the tour!
vi_VN: Cảm ơn bạn đã tham gia chuyến đi!

en: Thank you!
vi_VN: Cảm ơn!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
vi_VN: Cảnh báo giới hạn thời gian \ 'sẽ vẫn hiển thị trong nhiều giây này (sẽ không tắt nếu cài đặt này để trống)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
vi_VN: Thứ hai "thời gian giới hạn cảnh báo" sẽ vẫn hiển thị cho điều này nhiều giây (sẽ không tắt nếu thiết lập này được để trống)

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
vi_VN: Thông điệp thứ hai để hiển thị như là một "thời hạn cảnh báo" (một lời cảnh báo mặc định sẽ hiển thị nếu điều này được để trống)

en: The CAPTCHA settings won't have any effect because you don't have the required GD library activated in your PHP configuration.
vi_VN: Cài đặt CAPTCHA không có hiệu lực bởi vì bạn không có thư viện GD được yêu cầu kích hoạt trong cấu hình PHP của bạn.

en: The ComfortUpdate service is currently undergoing maintenance.
vi_VN: Dịch vụ ComfortUpdate hiện đang được bảo trì.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is a great feature to easily update to the latest version of LimeSurvey. To use it you will need an update key.
vi_VN: LimeSurvey ComfortUpdate là một tính năng tuyệt vời để dễ dàng cập nhật lên phiên bản mới nhất của LimeSurvey. Để sử dụng nó, bạn sẽ cần một chìa khóa cập nhật.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
vi_VN: The LimeSurvey ComfortUpdate là một thủ tục dễ dàng để nhanh chóng cập nhật phiên bản mới nhất của LimeSurvey.

en: The ZIP library is not activated in your PHP configuration thus importing ZIP files is currently disabled.
vi_VN: Thư viện ZIP không được kích hoạt trong cấu hình PHP của bạn vì vậy việc nhập các tệp ZIP hiện đang bị vô hiệu hóa.

en: The actual question text
vi_VN: Văn bản câu hỏi thực tế

en: The address you have entered is already registered. An email has been sent to this address with a link that gives you access to the survey.
vi_VN: Địa chỉ bạn đã nhập đã được đăng ký. Một email đã được gửi đến địa chỉ này với một liên kết cho phép bạn truy cập vào cuộc khảo sát.

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
vi_VN: Các tùy chọn câu trả lời sẽ được phân phối qua số lượng các cột đặt ở đây

en: The answer options will be shown for each subquestion.
vi_VN: Các trả lời tùy chọn sẽ được hiển thị cho mỗi câu hỏi phụ của bạn.

en: The answer to the security question is incorrect.
vi_VN: Câu trả lời cho câu hỏi bảo mật không chính xác.

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
vi_VN: (Các) Câu trả lời phải đáp ứng các tiêu chí array_filter này:

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
vi_VN: Câu trả lời phải thỏa mãn các tiêu chuẩn xác nhận sau:

en: The array question is a type that creates a matrix for the participant.
vi_VN: Câu hỏi mảng là một kiểu tạo ra một ma trận cho người tham gia.

en: The availability of options is related to the type of question you previously chose.
vi_VN: Sự sẵn có của các lựa chọn có liên quan đến loại câu hỏi bạn đã chọn trước đó.

en: The basic functions
vi_VN: Các chức năng cơ bản

en: The closed access mode needs a participant list, which you may create by clicking on the menu entry 'Participants'.
vi_VN: Chế độ truy cập khép kín cần có danh sách người tham gia mà bạn có thể tạo bằng cách nhấp vào mục trình đơn  'Người tham gia'.

en: The condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
vi_VN: Bạn không thể thêm điều kiện này!  Bạn đã không điền đầy đủ câu hỏi và/hoặc câu trả lời dựa trên điều kiện này. Rà soát lại xem bạn đã chọn đủ một câu hỏi và một câu trả lời.

en: The database does not meet the minimum MySQL/MariaDB server version requirement for LimeSurvey (%s). Found version: %s
vi_VN: Cơ sở dữ liệu không đáp ứng yêu cầu phiên bản máy chủ MySQL / MariaDB tối thiểu cho Khảo sát (%s). Đã tìm thấy phiên bản: %s

en: The database exists and contains LimeSurvey tables.
vi_VN: Cơ sở dữ liệu tồn tại và chứa các bảng Khảo sát.

en: The database has been updated from version %s to version %s.
vi_VN: Cơ sở dữ liệu đã được cập nhật từ phiên bản %s sang phiên bản %s.

en: The database you specified does already exist.
vi_VN: Cơ sở dữ liệu mà bạn chỉ định đã tồn tại.

en: The database you specified does not exist:
vi_VN: Cơ sở dữ liệu bạn xác định không tồn tại.

en: The email address is not valid.
vi_VN: Địa chỉ email không hợp lệ

en: The email address you have entered is already registered and the survey has been completed.
vi_VN: Địa chỉ email bạn đã nhập đã được đăng ký và cuộc khảo sát đã hoàn tất.

en: The email you used is not valid. Please try again.
vi_VN: Địa chỉ mail bạn sử dụng không hợp lệ.Hãy thủ lại lần nữa.

en: The end message
vi_VN: Thông báo kết thúc

en: The entry was assigned the following record id:
vi_VN: Mẫu entry được gán bởi mẫu tin có id:

en: The existing label set has assessment values assigned.
vi_VN: Bộ nhãn đã có được đánh giá giá trị được chỉ định.

en: The existing label set has different/more languages.
vi_VN: Bộ nhãn hiện có có nhiều ngôn ngữ khác nhau.

en: The file %s was deleted.
vi_VN: Tập tin %s đã được xóa.

en: The folder %s doesn't exist and can't be created.
vi_VN: Thư mục %s không tồn tại và không thể được tạo ra.

en: The following LimeSurvey updates are available:
vi_VN: Các bản cập nhật LimeSurvey sau:

en: The following additional fields were found in your CSV file.
vi_VN: Các trường bổ sung sau đã được tìm thấy trong tệp CSV của bạn.

en: The following answers should be deleted:
vi_VN: Câu trả lời sau nên được xoá:

en: The following assessments should be deleted:
vi_VN: Đánh giá sau nên được xoá:

en: The following conditions should be deleted:
vi_VN: Điều kiện sau nên được xoá:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
vi_VN: Các tệp sau sẽ được sửa đổi hoặc xóa nhưng đã được người khác sửa đổi.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is unusual and may result from an earlier update attempt.
vi_VN: Các tệp sau sẽ được bổ sung bởi bản cập nhật nhưng đã tồn tại. Đây là điều bất thường và có thể là kết quả của một nỗ lực cập nhật trước đó.

en: The following groups should be deleted:
vi_VN: Nhóm sau nên được xoá:

en: The following old survey participants tables could be restored:
vi_VN: Các bảng tham gia cuộc khảo sát cũ sau đây có thể được khôi phục:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
vi_VN: Các bảng câu hỏi khảo sát cũ sau đây tồn tại và có thể bị xóa nếu không còn yêu cầu:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
vi_VN: Bảng khảo sát cũ sau nên được xoá vì chúng không chứ mẫu tin hoặc khảo sát mẹ của chúng không còn tồn tại:

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
vi_VN: Các bảng danh sách mã thông báo cũ sau đây tồn tại và có thể bị xóa nếu không còn yêu cầu:

en: The following problems have been found:
vi_VN: Những vần đề sau được tìm thấy :

en: The following questions should be deleted:
vi_VN: Câu hỏi sau nên được xoá:

en: The following steps will be done by this update:
vi_VN: Những bước sau sẽ được làm bởi cập nhật này:

en: The following survey language settings should be deleted:
vi_VN: Thiết lập ngôn ngữ khảo sát sau nên được xoá:

en: The following surveys are available:
vi_VN: Những khảo sát sau tồn tại:

en: The following surveys have an errorneous question group order. Please go to each survey respectively, check the group order and save it.
vi_VN: Các cuộc khảo sát sau đây có một câu hỏi nhóm sai câu hỏi. Vui lòng đi đến từng cuộc khảo sát tương ứng, kiểm tra thứ tự nhóm và lưu nó.

en: The following surveys have an errorneous question order. Please go to each question and group respectively, check the question order and save it.
vi_VN: Các cuộc khảo sát sau đây có thứ tự câu hỏi sai. Vui lòng đi đến từng câu hỏi và nhóm tương ứng, kiểm tra thứ tự câu hỏi và lưu nó.

en: The following surveys should be deleted:
vi_VN: Khảo sát sau nên được được xoá:

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory to generate the charts.
vi_VN: Tập tin phông chữ %s không được tìm thấy trong thư mục <limesurvey root folder> / fonts. Vui lòng xem tệp txt cho ngôn ngữ của bạn trong thư mục phông chữ để tạo biểu đồ.

en: The handle is displayed at the middle of the slider except if Slider initial value is set (this will not set the initial value).
vi_VN: Tay cầm được hiển thị ở giữa thanh trượt ngoại trừ nếu giá trị ban đầu của thanh trượt được đặt (điều này sẽ không đặt giá trị ban đầu).

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
vi_VN: Ngôn ngữ của tập tin nhóm đã nhập phải bao gồm ngôn ngữ gốc của khảo sát này.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
vi_VN: Ngôn ngữ của tập tin câu hỏi đã nhập vào phải bao gồm ngôn ngữ gốc của khảo sát này.

en: The last column shows the total for the row.
vi_VN: Cột cuối cùng hiển thị tổng số cho hàng.

en: The last row shows the total for the column and the last column shows the total for the row.
vi_VN: Hàng cuối hiển thị tổng số cho cột và cột cuối cùng hiển thị tổng cho hàng.

en: The last row shows the total for the column.
vi_VN: Hàng cuối hiển thị tổng số cho cột.

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
vi_VN: Logarit của số lượng cơ sở, nếu có, hoặc logarit tự nhiên.

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
vi_VN: Số tập tin tối đã được được tải lên. Bạn có thể quay trở lại khảo sát.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
vi_VN: Nội dung thông báo là "thời gian giới hạn cảnh báo" (một lời cảnh báo mặc định sẽ hiển thị nếu điều này được để trống)

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
vi_VN: Thông báo hiển thị khi hết thời hạn (một thông báo mặc định sẽ hiển thị nếu cài đặt này để trống)

en: The most important question-related options are displayed here.
vi_VN: Các tùy chọn liên quan đến câu hỏi quan trọng nhất được hiển thị ở đây.

en: The new question group/question order was successfully saved.
vi_VN: Nhóm câu hỏi/thứ tự câu hỏi mới đã được lưu thành công.

en: The password can't be empty.
vi_VN: Mật khẩu không thể để trống.

en: The password will be generated and sent by email.
vi_VN: Mật khẩu sẽ được tạo và gửi bằng email.

en: The password you have chosen at the optional settings step.
vi_VN: Mật khẩu bạn đã chọn ở bước cài đặt tùy chọn.

en: The permissions of this superadmin cannot be updated!
vi_VN: Các quyền của superadmin này không thể được cập nhật!

en: The plugin settings were saved.
vi_VN: Cài đặt plugin đã được lưu.

en: The plugin was not found.
vi_VN: Không tìm thấy plugin.

en: The question bar
vi_VN: Thanh câu hỏi

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
vi_VN: Không thể thêm câu hỏi. Bạn phải nhập ít nhất một mã câu hỏi.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
vi_VN: Câu hỏi không thể thêm. Bạn phải nhập ít nhất mã câu hỏi.

en: The question could not be imported for the following reasons:
vi_VN: Không thể nhập câu hỏi vì những lý do sau:

en: The question group was deleted.
vi_VN: Nhóm câu hỏi đã được xoá.

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
vi_VN: Bản ghi câu trả lời khảo sát của bạn không chứa bất kỳ thông tin nhận dạng nào về bạn, trừ khi một câu hỏi điều tra cụ thể được yêu cầu rõ ràng.

en: The records have been saved successfully!
vi_VN: Các hồ sơ đã được lưu thành công!

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
vi_VN: Kiểm tra dự phòng sẽ tìm các bảng còn sót lại sau khi ngừng hoạt động một cuộc khảo sát. Bạn có thể xóa chúng nếu bạn không còn yêu cầu chúng.

en: The related survey is missing.
vi_VN: Thiết khảo sát liên quan.

en: The requested files do not exist on the server.
vi_VN: Các tệp được yêu cầu không tồn tại trên máy chủ.

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
vi_VN: Không thể tạo thư mục yêu cầu để lưu tệp đã tải lên. Vui lòng kiểm tra các khoản đóng góp của tập tin trong thư mục / upload / surveys.

en: The response record %s was updated.
vi_VN: Đã cập nhật hồ sơ phản hồi %s.

en: The response timings table has been renamed to:
vi_VN: Bảng timings phản hồi đã được đổi tên thành:

en: The responses table has been renamed to:
vi_VN: Bảng response (phản hồi) được đổi tên thành :

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
vi_VN: Các phản hồi của khảo sát này sẽ không còn giá trị trong phpSurveyors .

en: The selected attribute was invalid.
vi_VN: Thuộc tính đã chọn không hợp lệ.

en: The server tried to call an unknown view!
vi_VN: Máy chủ đã gọi một chế độ xem không được xác định!

en: The settings tab with the survey menu
vi_VN: Tab cài đặt với menu khảo sát

en: The sidebar
vi_VN: Thanh bên

en: The sum must be at least %s
vi_VN: Số tiền phải là ít nhất %s

en: The sum must be at most %s
vi_VN: Tổng cộng phải là %s

en: The sum must be between %s and %s
vi_VN: Tổng hợp phải nằm giữa %s và %s

en: The sum must equal %s
vi_VN: Tổng phải bằng %s

en: The sum must equal %s.
vi_VN: Tổng này phải bằng %s

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
vi_VN: Tổng các đầu vào số nhiều phải lớn hơn giá trị này

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
vi_VN: Khảo sát không thể được kích hoạt nếu những vấn đề này chưa được giải quyết.

en: The survey description
vi_VN: Mô tả cuộc khảo sát

en: The survey group '%s' was deleted.
vi_VN: Nhóm khảo sát '%s' đã bị xóa.

en: The survey participant was successfully updated.
vi_VN: Người tham gia điều tra đã được cập nhật thành công.

en: The survey response table could not be created.
vi_VN: Không thể tạo bảng phản hồi khảo sát.

en: The survey structure
vi_VN: Cấu trúc khảo sát

en: The survey title
vi_VN: Tiêu đề khảo sát

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
vi_VN: Khảo sát đã hết hạn bởi thiết lập ngày hết hạn trong thiết lập khảo sát.

en: The survey you selected does not exist
vi_VN: Khảo sát bạn chọn không tồn tại

en: The template upload directory doesn't exist or is not writable.
vi_VN: Thư mục tải lên mẫu không tồn tại hoặc không thể ghi.

en: The text inserted here will be displayed on the welcome screen, which is the first thing that your respondents will see when they access your survey..
vi_VN: Văn bản chèn vào đây sẽ được hiển thị trên màn hình chào mừng, đó là điều đầu tiên mà người trả lời của bạn sẽ thấy khi họ truy cập vào cuộc khảo sát của bạn.

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
vi_VN: Tin nhắn văn bản hiển thị trong bộ đếm ngược đếm ngược trong khi đếm ngược

en: The three top boxes are the most basic functions of LimeSurvey.
vi_VN: Ba hộp trên cùng là những chức năng cơ bản nhất của Khảo sát

en: The title of your question
vi_VN: Tiêu đề của câu hỏi của bạn

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
vi_VN: Mã sinh viên bạn cung cấp không hợp lệ hoặc đã được sủ dụng.

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
vi_VN: Mã sinh viên bạn cung cấp không đúng hoặc đã được sử dụng

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
vi_VN: Mã thông báo mà bạn cung cấp không khớp với mã thông báo trong phiên làm việc của bạn.

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
vi_VN: Các thẻ bài liên quan đên khao sát này đã được đổi tên thành :

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
vi_VN: Bảng thẻ đã được xoá và các thẻ không còn cần thiết để truy cập bản khảo sát này nữa.

en: The top bar
vi_VN: Thanh trên cùng

en: The type of your database management system
vi_VN: Loại hệ thống quản lý cơ sở dữ liệu của bạn

en: The update is now complete!
vi_VN: Bản cập nhật đã hoàn tất!

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
vi_VN: Máy chủ cập nhật hiện đang bận. Điều này thường xảy ra khi các tệp cập nhật cho một phiên bản mới đang được chuẩn bị.

en: The user name cannot be changed.
vi_VN: Tên người dùng không thể thay đổi.

en: The username already exists.
vi_VN: Tên người dùng này đã được sử dụng.

en: The value of this variable can not be changed
vi_VN: Không thể thay đổi giá trị của biến này

en: The welcome message
vi_VN: Tin chào mừng

en: Theme %s does not exist.
vi_VN: Mẫu %s không tồn tại.

en: Theme '%s' has been uninstalled because it's not compatible with this LimeSurvey version.
vi_VN: Mẫu ''%s' đã được gỡ cài đặt bởi vì nó không tương thích với phiên bản LimeSurvey này.

en: Theme editor
vi_VN: Trình chỉnh sửa chủ đề

en: Theme name
vi_VN: Tên chủ đề

en: Theme options
vi_VN: Các chủ đề tùy chọn

en: Theme options differences
vi_VN: Sự khác biệt giữa các chủ đề tùy chọn

en: Theme options saved.
vi_VN: Chủ đề tùy chọn đã được lưu.

en: Theme:
vi_VN: Chủ đề:

en: Themes
vi_VN: Chủ đề

en: Themes options for this survey group
vi_VN: Tùy chọn mẫu cho nhóm khảo sát này

en: Themes storage
vi_VN: Bộ nhớ chủ đề

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
vi_VN: Có %s giá trị mẫu tin mặc định không nhất quán có thể xoá.

en: There are %s orphaned question attributes.
vi_VN: Có %s thuộc tính câu hỏi không nhất quán.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
vi_VN: Có %s mẫu tin hạn mức không nhất quán có thể xoá.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
vi_VN: Có %s thiết lập ngôn ngữ hạn mức không nhất nhất có thể xoá.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
vi_VN: Có %s thành viên hạn mức không nhất quán có thể xoá.

en: There are %s questions in this survey.
vi_VN: Có %s câu hỏi trong cuộc khảo sát này.

en: There are empty question groups in this survey - please create at least one question within a question group.
vi_VN: Có những nhóm câu hỏi trống trong cuộc khảo sát này - vui lòng tạo ít nhất một câu hỏi trong một nhóm câu hỏi.

en: There are no existing conditions in this survey.
vi_VN: Bản khảo sát này hiện không có điều kiện nào.

en: There are no groups available.
vi_VN: Không có nhóm nào tồn tại.

en: There are no label sets which match the survey default language
vi_VN: Không có bộ nhãn khớp với ngôn ngữ mặc định của cuộc khảo sát

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
vi_VN: Không còn câu hỏi nào. Vui lòng nhấn nút <Gửi> để hoàn tất khảo sát này.

en: There are no participants to be exported.
vi_VN: Không có người tham gia xuất khẩu.

en: There are no questions in this group.
vi_VN: Không có câu hỏi nào trong nhóm này.

en: There are no questions in this survey
vi_VN: Không có câu hỏi trong khảo sát này

en: There are no questions in this survey.
vi_VN: Không có câu hỏi nào trong cuộc khảo sát này.

en: There are no simple options in this survey theme.
vi_VN: Không có lựa chọn đơn giản nào trong chủ đề khảo sát này.

en: There are no unmapped attributes
vi_VN: Không có thuộc tính unmapped

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully about the two options below and choose the right one for you.
vi_VN: Có hai cách để ngừng một cuộc khảo sát. Vui lòng đọc cẩn thận về hai tùy chọn dưới đây và chọn đúng cho bạn.

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
vi_VN: Vẫn còn  {EMAILCOUNT} email chuản bị gửi đi.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
vi_VN: Có {NUMBEROFQUESTIONS} câu hỏi trong khảo sát này.

en: There has to be at least one language.
vi_VN: Phải có ít nhất một ngôn ngữ.

en: There is 1 question in this survey
vi_VN: Có 1 câu hỏi trong khảo sát này

en: There is already a recorded answer for this token
vi_VN: Đã có câu trả lời đã được ghi lại cho mã thông báo này

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
vi_VN: Đã có một mục có token chính xác trong bảng. Cùng một mã thông báo không thể được sử dụng trong nhiều mục.

en: There is no matching survey.
vi_VN: Không có khảo sát nào khớp.

en: There is {n} user attribute field in this survey participants table.|There are {n} user attribute fields in this survey participants table.
vi_VN: Có {n} trường thuộc tính người dùng trong Bảng Người Tham gia này.|Có {n} trường thuộc tính người dùng trong Bảng Người Tham gia này.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
vi_VN: Có vấn đề trong việc xóa mẫu '%s'. Vui lòng kiểm tra lại quyền truy cập thư mục/tập tin.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
vi_VN: Có vấn đề với việc tải xuống tập tin cập nhật. Vui lòng thử khởi động lại quá trình cập nhật.

en: There was a problem updating the user permissions.
vi_VN: Đã xảy ra sự cố khi cập nhật quyền người dùng.

en: There was an error using the Google API.
vi_VN: Đã có lỗi khi sử dụng Google API.

en: There was an error when saving your personal settings.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi lưu cài đặt cá nhân của bạn.

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
vi_VN: Không có email đủ điều kiện để gửi. Điều này vì không thỏa mãn các tiêu chí:

en: These files will be backed up and then replaced by the update procedure.
vi_VN: Các tệp này sẽ được sao lưu và sau đó được thay thế bằng thủ tục cập nhật.

en: These settings cannot be changed once the survey is online.
vi_VN: Các cài đặt này không thể thay đổi khi cuộc khảo sát trực tuyến.

en: They represent an easy way to get back to any previous setting, and provide a general overview of where you are.
vi_VN: Chúng thể hiện một cách dễ dàng để quay lại bất kỳ cài đặt trước nào và cung cấp tổng quan chung về nơi bạn ở.

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
vi_VN: Họ đã tìm thấy được bản sao bằng cách sử dụng sự kết hợp của FirstName, LastName và email Các trường

en: They were found to be duplicate using the participant id field
vi_VN: Họ đã tìm thấy được bản sao bằng cách sử dụng trường id người tham gia

en: Third choice
vi_VN: Lựa chọn thứ 3

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
vi_VN: ZIP archive này chưa tập tin tài nguyên không hợp lệ. Việc nhập thất bại.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
vi_VN: Archive ZIP này chứa tập tin mẫu không hợp lệ. Việc nhập thất bại.

en: This action need confirmation.
vi_VN: Hành động này cần xác nhận.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
vi_VN: Kho lưu trữ này chứa một tệp PDF của khảo sát, tệp queXML của khảo sát và một tệp tin XML có dải queXF có thể được sử dụng với queXF: http://quexf.sourceforge.net/ để xử lý các khảo sát được quét.

en: This attribute is automatically mapped
vi_VN: Thuộc tính này được tự động ánh xạ

en: This code is also the name of the variable that will be exported to SPSS or Excel.
vi_VN: Mã này cũng là tên của biến sẽ được xuất khẩu sang SPSS hoặc Excel.

en: This code is normally not shown to your participants, still it is necessary and has to be unique for the survey.
vi_VN: Mã này thường không được hiển thị cho người tham gia của bạn, nhưng nó vẫn là cần thiết và phải là duy nhất cho cuộc khảo sát.

en: This description is also visible to your participants.
vi_VN: Mô tả này cũng hiển thị cho người tham gia của bạn.

en: This email address cannot be used because it was opted out of this survey.
vi_VN: Địa chỉ email này không thể được sử dụng bởi vì nó đã được chọn không tham gia cuộc khảo sát này.

en: This email address is already registered but the email adress was bounced.
vi_VN: Địa chỉ email này đã được đăng ký nhưng địa chỉ email đã bị trả lại.

en: This feature is only available for MySQL databases. Your database type is %s.
vi_VN: Tính năng này chỉ có sẵn cho cơ sở dữ liệu MySQL. Kiểu cơ sở dữ liệu của bạn là %s

en: This file is not a supported image - please only upload JPG,PNG,GIF or SVG type images.
vi_VN: Tệp này không thuộc loại ảnh được chấp nhận - vui lòng chỉ tải lên hình ảnh dạng JPG, PNG hoặc GIF.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
vi_VN: Tập tin này không phải tập tin ZIP archive hợp lệ. Việc nhập thất bại.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
vi_VN: Tệp này không phải là tệp lưu trữ ZIP hợp lệ Nhập không thành công.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
vi_VN: Kiểu của tập tin này không được hỗ trợ để tải lên.

en: This filename is not allowed to be uploaded.
vi_VN: Tên tập tin này là không được phép tải lên.

en: This function cannot be executed because demo mode is active.
vi_VN: Không thể thực hiện chức năng này bởi vì chế độ demo đang hoạt động.

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
vi_VN: Mô tả của nhóm này khá trống, nhưng nó khá quan trọnng.

en: This group does not contain any question(s).
vi_VN: Nhóm này không chứa bất kì câu hỏi nào.

en: This group has an error
vi_VN: Nhóm này có lỗi

en: This group is unanswered
vi_VN: Nhóm này không được trả lời

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors.
vi_VN: Nhóm này, tự nó, không chứa bất kỳ lỗi cú pháp.

en: This invitation has already been used.
vi_VN: Lời mời này đã được sử dụng.

en: This invitation has no uses left.
vi_VN: Lời mời này không còn sử dụng nữa.

en: This invitation is not valid anymore.
vi_VN: Lời mời này không hợp lệ nữa.

en: This invitation is not valid yet.
vi_VN: Lời mời chưa có hiệu lực.

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
vi_VN: Đây là cuộc điều tra truy cập đóng, vì vậy bạn phải cung cấp một mã thông báo hợp lệ. Vui lòng liên hệ với quản trị viên để được trợ giúp.

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
vi_VN: Đây là một khảo sát co sự giám sát.Bạn cần Mã sinh viên hợp lệ để tham gia.

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
vi_VN: Đây là một văn bản gợi ý sẽ được hiển thị cho người tham gia mô tả phương trình xác nhận câu hỏi.

en: This is a question help text.
vi_VN: Đây là một văn bản trợ giúp câu hỏi.

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
vi_VN: Đây là một văn bản câu hỏi mẫu. Người dùng được yêu cầu nhập một ngày.

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
vi_VN: Đây là một văn bản câu hỏi mẫu. Người sử dụng được yêu cầu chọn một mục.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
vi_VN: Đây là mô tả khảo sát mẫu. Nó có thể khá dài.

en: This is an error message example
vi_VN: Đây là một ví dụ thông báo lỗi

en: This is an update to an unstable version
vi_VN: Đây là bản cập nhật cho một phiên bản không ổn định

en: This is another sample question text - asking for number.
vi_VN: Đây là một văn bản câu hỏi mẫu - yêu cầu số.

en: This is not a .csv file.
vi_VN: Tập tin này không phải dạng .csv

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
vi_VN: Đây không phải là một cấu trúc khảo sát LimeSurvey XML hợp lệ

en: This is not a valid email address. Please provide a valid email address or leave it empty.
vi_VN: Đây không phải là địa chỉ email hợp lệ. Vui lòng cung cấp địa chỉ email hợp lệ hoặc để trống.

en: This is not a valid response data XML file.
vi_VN: Đây không phải một tập tin XML dữ liệu phản hồi hợp lệ.

en: This is not a valid timings data XML file.
vi_VN: Đây không phải một tập tin XML dữ liệu thời gian hợp lệ.

en: This is not a valid token data XML file.
vi_VN: Đây không phải là tệp tin dữ liệu mã thông báo hợp lệ.

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
vi_VN: Đây là một văn bản cuối cùng câu hỏi mẫu - yêu cầu đối với một số văn bản miễn phí.

en: This is some help text for this question.
vi_VN: Phần gợi ý cho câu hỏi này.

en: This is some helpful text.
vi_VN: Đây là một số văn bản hữu ích.

en: This is the LimeSurvey admin interface. Start to build your survey from here.
vi_VN: Đây là giao diện quản trị của LimeSurvey. Bắt đầu xây dựng bản khảo sát của bạn từ đây.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
vi_VN: Đây là địa chỉ email mặc định của quản trị viên trang web và được sử dụng cho các thư hệ thống, các tùy chọn liên lạc và email trả lại mặc định.

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
vi_VN: Đây là tên mặc định của người quản trị và được sử dụng thông báo hệ thống và tuỳ chọn liên lạc.

en: This is the question bar.
vi_VN: Đây là thanh câu hỏi.

en: This is the sidebar.
vi_VN: Đây là thanh bên.

en: This is the structure view of your survey. Here you can see all your question groups and questions.
vi_VN: Đây là cấu trúc của cuộc khảo sát của bạn. Tại đây bạn có thể xem tất cả các nhóm câu hỏi và câu hỏi của bạn.

en: This is the survey end message.
vi_VN: Đây là phần cuối khảo sát

en: This is the title of your survey.
vi_VN: Đây là tiêu đề của cuộc khảo sát của bạn.

en: This is the top bar.
vi_VN: Đây là thanh trên cùng.

en: This message is shown at the end of your survey to every participant. It's a great way to say thank you or give some links or hints where to go next.
vi_VN: Thông báo này được hiển thị vào cuối cuộc khảo sát của bạn cho mọi người tham gia. Đó là một cách tuyệt vời để nói lời cảm ơn hoặc cung cấp một số liên kết hoặc gợi ý đi tiếp.

en: This message is shown directly below the survey description on the welcome page. You may leave this blank for now but it is a good way to introduce your participants to the survey.
vi_VN: Thông báo này được hiển thị trực tiếp bên dưới mô tả cuộc khảo sát trên trang chào mừng. Bạn có thể để trống này ngay bây giờ nhưng đó là một cách hay để giới thiệu những người tham gia vào cuộc khảo sát.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
vi_VN: Tên này đã được dùng cho khảo sát này.Bạn phải dùng một tên độc lập.

en: This name is reserved for standard template.
vi_VN: Tên này đã được đặt cho mẫu chuẩn.

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
vi_VN: Tên này sẽ xuất hiện trong tổng quan về danh sách điều tra và trong tiêu đề quản trị.

en: This option can't be used if the -Anonymized responses- option is active.
vi_VN: Tùy chọn này không thể được sử dụng nếu tùy chọn -Anonymized responses- option hoạt động.

en: This participant is not active in any survey
vi_VN: Người tham gia này không hoạt động trong bất kỳ cuộc khảo sát nào

en: This plugin has no settings.
vi_VN: Plugin này không có cài đặt.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
vi_VN: Tiến trình này sẽ xóa khảo sát này và tất cả những nhóm, câu hỏi, câu trả lời và các câu hỏi có liên quan .

en: This question does not have a question 'type' set.
vi_VN: Câu hỏi này chưa có câu hỏi nào thuộc loại tập hợp.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
vi_VN: Câu hỏi này có 1 tập hợp các điều kiện.Tuy nhiên điều kiện dựa vào câu hỏi ngay sau nó.

en: This question has at least {n} error.|This question has at least {n} errors.
vi_VN: Câu hỏi này có ít nhất {n} lỗi. Câu hỏi này có ít nhất {n} lỗi.

en: This question has missing answer options.
vi_VN: Câu hỏi này có các tùy chọn trả lời thiếu.

en: This question is always shown.
vi_VN: Câu hỏi này luôn được hiện

en: This question is mandatory
vi_VN: Câu hỏi này là bắt buộc

en: This question only accept 30 digits including 10 decimals.
vi_VN: Câu hỏi này chỉ chấp nhận 30 chữ số gồm 10 số thập phân.

en: This question requires a second answer set but none is set.
vi_VN: Câu hỏi này yêu cầu câu trả lời thứ hai nhưng hiện không được trả lời

en: This question requires answers, but none are set.
vi_VN: Câu hỏi này yêu cầu trả lời, nhưng hiện không được trả lời.

en: This question type can't be selected.
vi_VN: Loại câu hỏi này không thể được chọn.

en: This question's SGQA code
vi_VN: Mã SGQA của câu hỏi này

en: This question's group ID number
vi_VN: số ID nhóm của câu hỏi này

en: This question's question ID number
vi_VN: Mã số ID của câu hỏi này

en: This question's survey ID number
vi_VN: Số ID khảo sát của câu hỏi này

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors.
vi_VN: Câu hỏi này, tự nó, không chứa bất kỳ lỗi cú pháp.

en: This response ID is invalid.
vi_VN: ID phản ứng này là không hợp lệ.

en: This setting cannot be changed because demo mode is active.
vi_VN: Không thể thay đổi cài đặt này vì chế độ demo đang hoạt động.

en: This survey allows public registration. A survey participants table must also be created.
vi_VN: Cuộc khảo sát này cho phép đăng ký công khai. Một bảng tham gia khảo sát cũng phải được tạo ra.

en: This survey cannot be tested or completed for the following reason(s):
vi_VN: Cuộc khảo sát này không thể được kiểm tra hoặc hoàn thành vì (các) lý do sau:

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
vi_VN: Khảo sát này có liên quan đên bảng token Nêu bạn xóa khảo sát này các bảng giữ các token cũng sẽ bị xóa. Chúng tôi đề nghị bạn nên xuất khảu thẻ bài hoặc sao lưu chúng trước khi xóa khảo sát này.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
vi_VN: Khảo sát này chưa được kích hoạt. Không có kết quả nào để duyệt

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
vi_VN: Cuộc khảo sát này đang hoạt động và một bảng phản hồi tồn tại. Nếu bạn xóa bản khảo sát này, những phản hồi này (và tệp) sẽ bị xóa. Chúng tôi khuyên bạn nên xuất khẩu câu trả lời trước khi xóa cuộc khảo sát này.

en: This survey is active but expired.
vi_VN: Khảo sát hoạt động nhưng đã hết hạn.

en: This survey is active but has a start date.
vi_VN: Khảo sát này hoạt động, nhưng có một ngày bắt đầu

en: This survey is already active.
vi_VN: Cuộc khảo sát này đã hoạt động.

en: This survey is anonymous.
vi_VN: Khảo sát này là nặc danh.

en: This survey is currently active.
vi_VN: Hiện tại, khảo sát này hoạt động

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
vi_VN: Khảo sát này hiện chưa được kích hoạt. Bạn sẽ không thể lưu phản hồi của bạn.

en: This survey is not active - no responses are available.
vi_VN: Khảo sát này không kích hoạt - không có phản hồi tồn tại.

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
vi_VN: Cuộc khảo sát này không hoạt động. Bạn phải kích hoạt bản khảo sát trước khi nhập tệp VVexport.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
vi_VN: Khảo sát này chưa được kích hoạt và người tham gia của bạn sẽ không thể điền vào khảo sát.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
vi_VN: Khảo sát này chưa được kích hoạt.Các phản hồi của bạn chưa thể được lưu lại

en: This survey is not yet started.
vi_VN: Khảo sát này chưa bắt đầu.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
vi_VN: Khảo sát này đang hoạt động, và các phản hồi đang được ghi nhận lại.

en: This survey setting has not been imported: %s => %s
vi_VN: Cài đặt khảo sát này chưa được nhập:%s  => %s

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
vi_VN: Cuộc khảo sát này sử dụng câu trả lời ẩn danh, do đó bạn không thể cập nhật phản hồi của mình.

en: This theme is out of date.
vi_VN: Mẫu này đã lỗi thời.

en: This tour will help you to easily get a basic understanding of LimeSurvey.
vi_VN: Chuyến đi này sẽ giúp bạn dễ dàng có được một sự hiểu biết cơ bản về Khảo sát.

en: This type of question allows you to add multiple subquestions and a set of answers.
vi_VN: Loại câu hỏi này cho phép bạn thêm nhiều câu hỏi phụ và một tập hợp các câu trả lời.

en: This update will not change the database. No database backup is required.
vi_VN: Bản cập nhật này sẽ không thay đổi cơ sở dữ liệu. Không yêu cầu sao lưu cơ sở dữ liệu.

en: This variable name has already been used.
vi_VN: Tên biến này đã được sử dụng.

en: This will be the password of admin user.
vi_VN: Cái này sẽ là mật khẩu của người dùng quản trị.

en: This will be the userid by which admin of board will login.
vi_VN: Đây sẽ là userid mà admin của board sẽ đăng nhập.

en: This will be your default language.
vi_VN: Cái này sẽ là ngôn ngữ mặc định của bạn.

en: This will delete all current boxes to restore the default ones. Are you sure you want to continue?
vi_VN: Thao tác này sẽ xóa tất cả các hộp hiện tại để khôi phục lại các hộp mặc định. Bạn có chắc chắn muốn tiếp tục không?

en: This will directly add a question to the current question group.
vi_VN: Điều này sẽ trực tiếp thêm một câu hỏi cho nhóm câu hỏi hiện tại.

en: This will export a printable version of your survey.
vi_VN: Thao tác này sẽ xuất bản bản khảo sát của bạn.

en: This will export the survey archive (.lsa) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
vi_VN: Thao tác này sẽ xuất kho lưu trữ khảo sát (.la) cho tất cả các cuộc khảo sát tích cực đã chọn. Chúng sẽ được cung cấp trong một kho lưu trữ ZIP.

en: This will export the survey structure (.lss) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
vi_VN: Động tác này sẽ xuất cấu trúc khảo sát (*.lss) cho tất cả các khảo sát đang có hiệu lực mà bạn đã chọn. Các cấu trúc khảo sát này sẽ được bỏ trong một tệp lưu trữ dạng ZIP.

en: This will replace the existing text. Continue?
vi_VN: Việc này sẽ thay thế những gì đã tồn tại. Tiếp tục ?

en: This will reset all the specific configurations of this theme.
vi_VN: Thao tác này sẽ cài đặt lại các cấu hình ban đầu của chủ đề này.

en: Those files/directories are not writable:
vi_VN: Những tập tin / thư mục không thể ghi được:

en: Three
vi_VN: Ba

en: Time difference (in hours):
vi_VN: Chênh lệch giờ (tính bằng giờ):

en: Time limit
vi_VN: Thời hạn

en: Time limit action
vi_VN: Hành động giới hạn thời gian

en: Time limit countdown message
vi_VN: Tin nhắn đếm ngược giới hạn thời gian

en: Time limit disable next
vi_VN: Giới hạn thời gian bị vô hiệu hóa tiếp theo

en: Time limit disable prev
vi_VN: Giới hạn thời gian vô hiệu hóa prev

en: Time limit expiry message
vi_VN: Thông báo hết hạn thời hạn

en: Time limit expiry message display time
vi_VN: Thời gian hiển thị thời hạn giới hạn thời gian

en: Time limit message CSS style
vi_VN: Phong cách CSS thời gian giới hạn

en: Time limit timer CSS style
vi_VN: Bộ đếm thời gian giờ CSS style

en: Time remaining
vi_VN: Thời gian còn lại

en: Time statistics
vi_VN: Thống kê thời gian

en: Timer
vi_VN: Hẹn giờ

en: Timing statistics
vi_VN: Thống kê thời gian

en: Timings table could not be created.
vi_VN: Bảng Lịch trình không thể được tạo ra.

en: Timings will be saved.
vi_VN: Thời gian sẽ được lưu.

en: Timings will not be saved.
vi_VN: Thời gian sẽ không được lưu.

en: Tip: How to display a picture in your theme?
vi_VN: Mẹo: Làm thế nào để hiển thị hình ảnh trong mẫu của bạn?

en: Tip: How to embed a picture in your theme?
vi_VN: Mẹo: Làm thế nào để nhúng một bức ảnh trong mẫu của bạn?

en: Title
vi_VN: Tiêu đề

en: Title of subquestion %s was updated to %s.
vi_VN: Tiêu đề phụ subquestion %s đã được cập nhật lên %s

en: Title:
vi_VN: Tiêu đề

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
vi_VN: Để có thể tải lên hình ảnh hoặc nội dung khác mà bạn có để tiết kiệm cuộc khảo sát lần đầu tiên.

en: To continue please first accept our survey data policy.
vi_VN: Để tiếp tục, trước tiên bạn phải chấp nhận chính sách về các khảo sát của chúng tôi.

en: To fully use it, you have to add subquestions as well as answer options.
vi_VN: Để sử dụng mảng/array này, bạn phải thêm câu hỏi phụ cũng như các câu trả lời tùy chọn.

en: To participate in this restricted survey, you need a valid token.
vi_VN: Để tham gia cuộc khảo sát hạn chế này, bạn cần có một token hợp lệ.

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
vi_VN: Để bảo toàn tính ẩn danh, hãy sử dụng một danh xưng/tên nào đó làm tên (người dùng) của bạn, cũng không bắt buộc phải điền địa chỉ email.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
vi_VN: Để sắp xếp lại câu hỏi/nhóm câu hỏi, kéo câu hỏi/nhóm đến vị trí mong muốn.

en: To use a picture in a .twig file:
vi_VN: Để sử dụng ảnh trong tệp .twig:

en: Toggle advanced options
vi_VN: Chuyển đổi các tùy chọn nâng cao

en: Token
vi_VN: MÃ SINH VIÊN

en: Token attribute descriptions were successfully updated.
vi_VN: Mô tả thuộc tính Token đã được cập nhật thành công.

en: Token attribute: %s
vi_VN: Thuộc tính Token: %s

en: Token code for this participant
vi_VN: Mã Token cho người tham gia này

en: Token control
vi_VN: Kiểm soát Token

en: Token fields
vi_VN: Các trường Token

en: Token length
vi_VN: Chiều dài mã

en: Token mismatch
vi_VN: Không phù hợp với thẻ

en: Tokens already exist for this survey.
vi_VN: Thẻ đã tồn tại trong cuộc khảo sát này.

en: Too low
vi_VN: Quá chậm

en: Too many labels, can't generate chart
vi_VN: Quá nhiều nhãn, không thể tạo biểu đồ

en: Tools
vi_VN: Công cụ

en: Top bar
vi_VN: Thanh trên cùng

en: Total
vi_VN: Tổng kết

en: Total Errors
vi_VN: Tổng số lỗi

en: Total Imported files
vi_VN: Tổng số tập tin đã được nhập

en: Total attributes in the central table
vi_VN: Tổng số thuộc tính trong bảng trung tâm

en: Total errors
vi_VN: Lỗi hoàn toàn

en: Total imported files
vi_VN: Tổng số tệp nhập

en: Total invitations sent
vi_VN: Tổng số thư mời đã được gửi

en: Total number of files
vi_VN: Tổng số tập tin

en: Total numbers of sent reminders
vi_VN: Tổng số nhắc nhở đã gửi

en: Total opted out
vi_VN: Tổng số chọn không tham gia

en: Total participants in central table
vi_VN: Tổng số người tham gia bàn trung tâm

en: Total records
vi_VN: Tổng số hồ sơ

en: Total records in survey
vi_VN: Toàn bộ các bảng tin của khảo sát

en: Total records in survey:
vi_VN: Tổng số mẫu tin trong khảo sát

en: Total responses
vi_VN: Tổng các phản hồi

en: Total screened out
vi_VN: Tổng số chiếu ra

en: Total size of files
vi_VN: Tổng kích thước tập tin

en: Total storage
vi_VN: Tổng dung lượng lưu trữ

en: Total surveys completed
vi_VN: Tổng số khảo sát đã hoàn thành

en: Total time
vi_VN: Tổng thời gian

en: Total with no unique token
vi_VN: Tổng cộng không có mã thông báo duy nhất

en: Total:
vi_VN: Toàn bộ:

en: Transfer the surveys of this user to:
vi_VN: Chuyển các cuộc khảo sát của người dùng này sang:

en: Translate survey
vi_VN: Dịch khảo sát

en: Translate to
vi_VN: Dịch sang

en: Triangle
vi_VN: Tam giác

en: Tried to pop value off of empty stack
vi_VN: Đã cố gắng để bỏ ra giá trị pop của ngăn xếp rỗng

en: Try again
vi_VN: Thử lại

en: Try again! Connection with database failed.
vi_VN: Thử lại! Kết nối cơ sở dữ liệu thất bại.

en: Try again! Connection with database failed. Reason:
vi_VN: Thử lại! Kết nối với cơ sở dữ liệu không thành công. Lý do:

en: Try again! Creation of database failed.
vi_VN: Thử lại! Tạo cơ sở dữ liệu không thành công.

en: Try to import even if question codes don't match
vi_VN: Thử nhập ngay cả khi mã câu hỏi không khớp

en: Try to submit again
vi_VN: Cố gắng gửi thêm lần nữa

en: Try with a bigger token length.
vi_VN: Hãy thử với chiều dài lớn hơn thẻ.

en: Tutorials
vi_VN: Hướng dẫn

en: Two
vi_VN: Hai

en: Type
vi_VN: Kiểu

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
vi_VN: Nhập vào 'tên' bạn sử dụng để lưu khảo sát, và mật khẩu.

en: Type:
vi_VN: Loại:

en: URL description (%s)
vi_VN: Mô tả URL (%s)

en: URL description:
vi_VN: Mô tả URL:

en: URL for a respondent to opt-in to this survey
vi_VN: URL cho người trả lời tham gia vào cuộc khảo sát này

en: URL for a respondent to opt-out of this survey
vi_VN: URL cho một bị đơn để chọn không tham gia cuộc khảo sát này

en: URL must be set if autoload URL is turned on!
vi_VN: URL phải được đặt nếu URL autoload đã được bật!

en: URL of the survey
vi_VN: URL của khảo sát

en: URL:
vi_VN: Địa chỉ URL

en: US Letter
vi_VN: Thư của Hoa Kỳ

en: Ukrainian
vi_VN: Ucraina

en: Un-quotes a quoted string
vi_VN: Un-quotes một chuỗi trích dẫn

en: Unable to backup your database for unknown reason.
vi_VN: Không thể sao lưu cơ sở dữ liệu của bạn vì lý do không rõ.

en: Unable to create directory `%s`.
vi_VN: Không thể tạo thư mục '%s'.

en: Unable to create survey participants table
vi_VN: Không thể tạo bảng tham gia khảo sát

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
vi_VN: Không thể đánh giá toán tử nhị phân - ít hơn 2 mục trên ngăn xếp

en: Unable to evaluate unary operator - no entries on stack
vi_VN: Không thể đánh giá toán tử unary - không có mục trên ngăn xếp

en: Unable to import survey.
vi_VN: Không thể nhập khảo sát.

en: Unable to insert record into survey table
vi_VN: Không thể chèn bản ghi vào bảng điều tra

en: Unbalanced equation - values left on stack
vi_VN: Unbalanced equation - giá trị còn lại trên stack

en: Uncertain
vi_VN: Không chắc

en: Unchanged
vi_VN: Không thay đổi

en: Undefined function
vi_VN: Chức năng không xác định

en: Undefined variable
vi_VN: Biến không xác định

en: Uninstall
vi_VN: Gỡ cài đặt

en: Uninstall this theme
vi_VN: Gỡ cài đặt chủ đề này

en: Unit test dynamic relevance processing
vi_VN: Đơn vị kiểm tra tính năng động liên quan chế biến

en: Unit tests of expressions within strings
vi_VN: Đơn vị kiểm tra các biểu thức trong chuỗi

en: Unknown action or no permission.
vi_VN: Động tác không được xác định hoặc không được phép.

en: Unknown box ID!
vi_VN: Mã số ID của hộp không xác định!

en: Unknown destination build!
vi_VN: Không xác định mục đích xây dựng!

en: Unknown error
vi_VN: Lỗi không biết

en: Unknown error while reading the file, no survey created.
vi_VN: Lỗi không xác định khi đọc tệp tin, khảo sát không được tạo thành.

en: Unknown error!
vi_VN: Lỗi không rõ!

en: Unknown error.
vi_VN: Không xác định được lỗi.

en: Unknown file extension
vi_VN: Mở rộng tệp tin không xác định

en: Unknown session
vi_VN: Phiên không xác định

en: Unknown update key!
vi_VN: Khóa cập nhật không thể xác định!

en: Unknown view!
vi_VN: Chế độ xem không xác định!

en: Unlimited
vi_VN: Không giới hạn

en: Unlimited administration permissions
vi_VN: Quyền quản trị không giới hạn

en: Unmapped participant attributes
vi_VN: Thuộc tính tham gia chưa được ánh xạ

en: Unsupported number of arguments: %s
vi_VN: Số lượng đối số không được hỗ trợ: %s

en: Unsupported syntax
vi_VN: Cú pháp không được hỗ trợ

en: Until:
vi_VN: Cho đến:

en: Unwritable
vi_VN: Không thể ghi

en: Unzip error!
vi_VN: Lỗi giải nén

en: Up to date!
vi_VN: Cập nhật!

en: Update
vi_VN: Cập nhật

en: Update complete!
vi_VN: Cập nhật thành công!

en: Update condition
vi_VN: Cập nhật điều kiện

en: Update scenario
vi_VN: Cập nhật kịch bản

en: Update server busy
vi_VN: Máy chủ cập nhật bận

en: Update survey group:
vi_VN: Cập nhật nhóm điều tra:

en: Update token entry
vi_VN: Cập nhật mục nhập mã thông báo

en: Update type
vi_VN: Cập nhật loại

en: Update user group
vi_VN: Cập nhật nhóm người dùng

en: Upload
vi_VN: Tải lên

en: Upload a file (maximum size: %d MB):
vi_VN: Tải lên tệp tin (kích thước tối đa: %d MB):

en: Upload an image (maximum size: %d MB):
vi_VN: Tải lên biểu trưng (kích thước tối đa: %d MB):

en: Upload file not found. Check your permissions and path (%s) for the upload directory
vi_VN: Không tìm thấy tệp tải lên. Kiểm tra quyền truy cập và đường dẫn của bạn (%s) cho thư mục tải lên

en: Upload files
vi_VN: Tải lên tập tin

en: Upload file|Upload files
vi_VN: Tải tệp lên | Tải tệp lên

en: Upload summary
vi_VN: Tóm tắt tải lên

en: Upload your files
vi_VN: Tải lên tập tin của bạn

en: Uploaded CSV file successfully
vi_VN: Tải lên tập tin CSV thành công

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
vi_VN: Tập tin bộ nhãn được tải lên cần có phần mở là .lsl.

en: Uploaded resources management
vi_VN: Quản lý tài nguyên đã tải lên

en: Uploading
vi_VN: Đang tải lên

en: Uploading LDAP Query
vi_VN: Đang tải lên truy vấn LDAP

en: Uppercase the first character of each word in a string
vi_VN: Chữ hoa đầu tiên của mỗi từ trong một chuỗi

en: Urdu
vi_VN: Tiếng Urdu

en: Usage of processString without a string in your template
vi_VN: Sử dụng processString mà không có chuỗi trong mẫu của bạn

en: Use CAPTCHA for registration:
vi_VN: Sử dụng CAPTCHA để đăng ký:

en: Use CAPTCHA for save and load:
vi_VN: Sử dụng CAPTCHA để lưu và tải:

en: Use CAPTCHA for survey access:
vi_VN: Sử dụng CAPTCHA để truy cập khảo sát:

en: Use ComfortUpdate
vi_VN: Dùng cập nhật tiện dụng

en: Use Expression Manager code:
vi_VN: Sử dụng Expression Manager code:

en: Use HTML format for token emails:
vi_VN: Sử dụng định dạng HTML cho email mã thông báo:

en: Use LDAP authentication
vi_VN: Sử dụng xác thực LDAP

en: Use a customized question theme for this question
vi_VN: Sử dụng một mẫu câu hỏi tùy chỉnh cho câu hỏi này

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
vi_VN: Sử dụng hộp danh sách thả xuống có thể truy cập thay vì lịch quảng cáo

en: Use button group or radio list
vi_VN: Sử dụng nhóm nút hoặc danh sách radio

en: Use checkbox layout
vi_VN: Sử dụng bố cục hộp kiểm

en: Use dropdown presentation
vi_VN: Sử dụng trình diễn thả xuống

en: Use global settings
vi_VN: Sử dụng thiết lập toàn cục

en: Use internal database authentication
vi_VN: Sử dụng xác thực cơ sở dữ liệu nội bộ

en: Use javascript function to remove text and uncheck checkbox (or use Expression Manager only).
vi_VN: Sử dụng chức năng javascript để xóa văn bản và bỏ chọn hộp kiểm (hoặc chỉ sử dụng Trình quản lý Biểu thức).

en: Use mapping service
vi_VN: Sử dụng dịch vụ lập bản đồ

en: Use same default value across languages:
vi_VN: Sử dụng cùng một giá trị mặc định trên các ngôn ngữ:

en: Use settings below
vi_VN: Sử dụng thiết lập bên dưới

en: Use slider layout
vi_VN: Sử dụng bố trí thanh trượt

en: Use web server authentication
vi_VN: Sử dụng xác thực máy chủ web

en: Used bounce settings:
vi_VN: Đã sử dụng cài đặt trả lại:

en: Used/free space for file uploads
vi_VN: Khoảng trống đã sử dụng/còn trống cho tập tin tải lên

en: User
vi_VN: Người dùng

en: User '%s' was successfully deleted.
vi_VN: Người dùng '%s' đã được xóa thành công.

en: User ID
vi_VN: ID người dùng

en: User added.
vi_VN: Người dùng đã thêm.

en: User administration
vi_VN: Quản lý người dùng

en: User already exists in the group.
vi_VN: Người dùng đã tồn tại trong nhóm.

en: User control
vi_VN: Điều khiển người dùng

en: User data
vi_VN: Dữ liệu người dùng

en: User does not exist in the group.
vi_VN: Người dùng không tồn tại trong nhóm.

en: User group
vi_VN: Nhóm người dùng

en: User group ID
vi_VN: ID nhóm người dùng

en: User group added.
vi_VN: Nhóm Người Dùng đã được tạo ra.

en: User group list
vi_VN: Danh sách Nhóm người dùng

en: User group successfully added!
vi_VN: Nhóm người dùng đã được thêm thành công!

en: User group successfully saved!
vi_VN: Đã lưu thành công nhóm người dùng!

en: User groups
vi_VN: Nhóm người dùng

en: User name:
vi_VN: Tên người dùng:

en: User not found.
vi_VN: Người dùng không tìm thấy.

en: User registration at '%s'
vi_VN: Đăng kí thành viên tại '%s'

en: User removed.
vi_VN: Người dùng đã xóa.

en: User theme
vi_VN: Chủ đề người dùng

en: User with whom the participants are to be shared:
vi_VN: Người dùng chia sẻ những người tham gia:

en: User?
vi_VN: Người dùng?

en: Username
vi_VN: Tên người dùng

en: Username already exists.
vi_VN: Tên tài khoản đã tồn tại.

en: Username not found in LDAP server
vi_VN: Không tìm thấy tên người dùng trên máy chủ LDAP

en: Username:
vi_VN: Tên đăng nhập:

en: Username: %s
vi_VN: Tên người dùng: %s

en: Users
vi_VN: Các người dùng

en: Uses left
vi_VN: sử dụng còn lại

en: Uses left:
vi_VN: Sử dụng còn lại:

en: Using the chart type selector you can force the graph type for all selected questions.
vi_VN: Sử dụng bộ chọn kiểu biểu đồ, bạn có thể buộc kiểu đồ thị cho tất cả các câu hỏi đã chọn.

en: Using type coercion may break your data; use with care or not at all if possible.
vi_VN: Sử dụng cưỡng chế loại có thể làm hỏng dữ liệu của bạn; sử dụng cẩn thận hoặc không ở tất cả nếu có thể.

en: Usually this is caused by having too many (sub-)questions in your survey. Please try removing questions from your survey.
vi_VN: Thông thường điều này là do quá nhiều câu hỏi phụ () trong cuộc khảo sát của bạn. Vui lòng thử xóa câu hỏi khỏi cuộc khảo sát của bạn.

en: VV export version:
vi_VN: Phiên bản xuất VV:

en: Valid from
vi_VN: Áp dụng từ

en: Valid until
vi_VN: Có giá trị đến

en: Valid until:
vi_VN: Có giá trị đến:

en: Valid username but not authorized by group restriction
vi_VN: Tên người dùng hợp lệ nhưng không được phép bởi nhóm hạn chế

en: Validate expression in email : %s
vi_VN: Xác thực biểu thức trong email: %s

en: Validate expressions
vi_VN: Xác thực các biểu thức

en: Validate quota
vi_VN: Xác nhận hạn ngạch

en: Validation of quota %s
vi_VN: Xác nhận hạn ngạch %s

en: Validation:
vi_VN: Tính hợp lệ:

en: Value
vi_VN: Giá trị

en: Value range allows missing
vi_VN: Phạm vi giá trị cho phép mất tích

en: Values:
vi_VN: giá trị:

en: Verify username and try again
vi_VN: Xác minh tên người dùng và thử lại

en: Version
vi_VN: Phiên bản

en: Vertical
vi_VN: Theo chiều dọc

en: Vietnamese
vi_VN: Tiếng Việt

en: View Saved but not submitted Responses
vi_VN: Cho xem các phản hồi đã lưu nhưng không gửi các phản hồi

en: View in CPDB
vi_VN: Xem trong CPDB

en: View labels
vi_VN: Xem nhãn

en: View policy
vi_VN: Xem chính sách

en: View response
vi_VN: xem phản hồi

en: View response ID %d
vi_VN: Xem ID phản hồi %d

en: View response URL
vi_VN: Xem URL phản hồi

en: View response as queXML PDF
vi_VN: Xem phản hồi dưới dạng PDF queXML

en: View response details
vi_VN: Xem chi tiết trả lời

en: View response details as queXML PDF
vi_VN: Xem chi tiết phản hồi dưới dạng PDF queXML

en: View statistics
vi_VN: Xem thống kê

en: View the statistics for this survey.
vi_VN: Xem thống kê của khảo sát này

en: View this record
vi_VN: Xem hồ sơ này

en: View users
vi_VN: Xem người dùng

en: View without the filter.
vi_VN: Xem không có bộ lọc.

en: View/read
vi_VN: Xem/đọc

en: Viewing file '%s'
vi_VN: Đang xem tệp '%s'

en: Viewing response (ID %s)
vi_VN: Xem trả lời (ID %s)

en: Visible
vi_VN: Có thể nhìn thấy

en: Visible:
vi_VN: Có thể nhìn thấy:

en: Visit our website!
vi_VN: Thăm trang web của chúng tôi!

en: Warn and move on
vi_VN: Cảnh báo và tiếp tục

en: Warning
vi_VN: Cảnh báo

en: Warning!
vi_VN: Cảnh báo!

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
vi_VN: Cảnh báo! Email bị trả lại quản không được lưu vì nó không hợp lệ.

en: Warning! Bounce email was not updated because it was not valid.
vi_VN: Cảnh báo! Email bị trả lại không được cập nhật bởi vì nó không hợp lệ.

en: Warning! Notification email was not updated because it was not valid.
vi_VN: Cảnh báo! Email thông báo không được cập nhật bởi vì nó không hợp lệ.

en: Warning: Before turning on HTTPS,%s check if this link works.%s
vi_VN: Cảnh báo: Trước khi bật HTTPS,%s  kiểm tra xem liên kết này có hoạt động không. %s

en: Warning: Deleted participants entries cannot be recovered.
vi_VN: Cảnh báo: Không thể khôi phục các mục nhập của người tham gia.

en: Warning: Please read this carefully before proceeding!
vi_VN: Cảnh báo: Vui lòng đọc cẩn thận trước khi tiến hành!

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
vi_VN: Cảnh báo: Các tập tin / thư mục sau cần được cập nhật nhưng quyền của họ được thiết lập để chỉ đọc.

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
vi_VN: Cảnh báo: Bạn vẫn sử dụng mật khẩu mặc định ('password'). Vui lòng thay đổi mật khẩu của bạn và đăng nhập lại.

en: Warnings
vi_VN: Cảnh báo

en: We are sorry but the survey is expired and no longer available.
vi_VN: Chúng tôi xin lỗi nhưng cuộc khảo sát đã hết hạn và không còn nữa.

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
vi_VN: Chúng tôi rất tiếc nhưng đã có lỗi hệ thống và tập tin của bạn đã không được lưu. Một email đã được gửi để thông báo đến người quản trị khảo sát.

en: We are sorry but this information is only available to superadministrators.
vi_VN: Chúng tôi xin lỗi, nhưng thông tin này chỉ có sẵn cho superadministrators.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
vi_VN: Chúng tôi xin lỗi, nhưng bạn không được phép tham gia vào khảo sát này.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
vi_VN: Chúng tôi xin lỗi nhưng bạn không có quyền làm việc này.

en: We are sorry but your session has expired.
vi_VN: Chúng tôi rất tiếc, phiên làm việc của bạn đã hết hạn.

en: We can not guarantee optimum operation. It would be preferable to no longer use it or to make it compatible with the version %s of the LimeSurvey API.
vi_VN: Chúng tôi không thể đảm bảo hoạt động tối ưu. Tốt hơn là không sử dụng nó hoặc để làm cho nó tương thích với phiên bản %s của API Khảo sát..

en: We could not zip your database!
vi_VN: Chúng tôi không thể nén cơ sở dữ liệu của bạn!

en: We couldn't reach the server or the server didn't provide any answer. Please try again in few minutes.
vi_VN: Chúng tôi không thể truy cập vào máy chủ hoặc máy chủ đã không cung cấp bất kỳ câu trả lời. Vui lòng thử lại sau vài phút.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
vi_VN: Chúng tôi đề nghị trước khi xóa khảo sát này bạn nên xuất khảu toàn bộ khảo sát từ màn hình quản trị khảo sát.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
vi_VN: Trước khi tiếp tục, bạn nên xuất toàn bộ mẫu khảo sát từ màn hình quản trị chính.

en: We will be creating a question group and a question in this tutorial. There is need to automatically create them.
vi_VN: Chúng tôi sẽ tạo ra một nhóm câu hỏi và một câu hỏi trong hướng dẫn này. Cần phải tự động tạo chúng.

en: We would like to help you with a quick tour of the most essential functions and features.
vi_VN: Hãy cùng chúng tôi lướt qua nhanh các chức năng và tính năng thiết yếu nhất.

en: Web server authentication method is not allowed for this user
vi_VN: Phương pháp xác thực máy chủ web không được cho phép đối với người dùng này

en: Web server info
vi_VN: Thông tin máy chủ web

en: Web server name
vi_VN: Tên máy chủ Web

en: Web server software
vi_VN: Phần mềm máy chủ Web

en: Welcome
vi_VN: Xin chào

en: Welcome %s!
vi_VN: Xin chào %s!

en: Welcome and end text
vi_VN: Văn bản chào mừng và kết thúc

en: Welcome message:
vi_VN: Đầu thư:

en: Welcome to %s!
vi_VN: Chào mừng đến %s!

en: Welcome to LimeSurvey!
vi_VN: Chào mừng bạn đến với Khảo sát!

en: Welcome to the Assessment
vi_VN: Chào mừng bạn đến với Đánh giá

en: Welcome to the LimeSurvey ComfortUpdate!
vi_VN: Chào mừng bạn đến với LimeSurvey ComfortUpdate!

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
vi_VN: Chào mừng đến thuật sĩ cài đặt LimeSurvey. Thuật sĩ này sẽ hướng dẫn bạn suốt quá trình cài đặt, cài đặt cơ sở dữ liệu và thiết lập ban đầu của LimeSurvey.

en: Welcome to the new theme editor of LimeSurvey 3.0. To get an overview of new functionality and possibilities, please visit the %s LimeSurvey manual %s. For further questions and information, feel free to post your questions on the %s LimeSurvey forums %s.
vi_VN: Chào mừng bạn đến với trình soạn thảo khuôn mẫu mới của Trình Khảo sát. Để có được tổng quan về các tính năng và khả năng mới, vui lòng truy cập %s Khảo sát %s. Để có thêm thắc mắc và thông tin, vui lòng đăng câu hỏi của bạn lên %s diễn đàn Khảo sát %s.

en: Welcome to this sample survey
vi_VN: Chào mừng đến với khảo sát mẫu này

en: Welcome:
vi_VN: Chào mừng:

en: What good would your survey be without questions?
vi_VN: Cuộc khảo sát của bạn sẽ là gì nếu không có câu hỏi?

en: When an imported record matches an existing record ID:
vi_VN: Khi một mẫu tin trùng với 1 mẫu tin ID :

en: When using slider initial value set this value at survey start.
vi_VN: Khi sử dụng giá trị ban đầu trượt, đặt giá trị này tại thời điểm khảo sát bắt đầu.

en: While the survey is activated, you can't add or remove a group or question.
vi_VN: Trong khi cuộc khảo sát được kích hoạt, bạn không thể \ tthêm hoặc xóa một nhóm hoặc câu hỏi.

en: Width of PDF header logo:
vi_VN: Chiều rộng của tiêu đề trang PDF:

en: Windows Central European (Windows-1250)
vi_VN: Windows trung tâm châu Âu (Windows-1250)

en: Windows-31J - SJIS for Windows Japanese (cp932)
vi_VN: Windows-31J - SJIS dành cho Windows bằng tiếng Nhật (cp932)

en: With real vv file : questions code are in second line
vi_VN: Với tệp tin thực: mã câu hỏi nằm trong dòng thứ hai

en: Wrap container around boxes
vi_VN: Đóng gói quanh hộp

en: Writable
vi_VN: Có thể ghi

en: Write error!
vi_VN: Lỗi khi Ghi!

en: XML themes
vi_VN: Chủ đề XML

en: Year
vi_VN: Năm

en: Yes
vi_VN: Có

en: Yes (Forced by the system administrator)
vi_VN: Đồng ý (Bắt buộc bởi người quản trị hệ thống)

en: Yes - Delete Them!
vi_VN: Vâng - Xóa chúng!

en: Yes, delete
vi_VN: Có, xóa

en: Yes, restore default
vi_VN: Có, khôi phục mặc định

en: Yes/No
vi_VN: Có/Không

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
vi_VN: Bạn đang xóa tất cả các điều kiện trong câu hỏi khảo sát này

en: You are about to delete this survey
vi_VN: Bạn sắp xóa khảo sát này

en: You are about to replace an existing label set with the current answer options.
vi_VN: Bạn sắp thay thế một nhãn đã có bằng các tùy chọn trả lời hiện tại.

en: You are already a part of this survey.
vi_VN: Bạn đã là một phần của cuộc khảo sát này.

en: You are editing an entry of the main menu!
vi_VN: Bạn đang chỉnh sửa mục nhập của menu chính!

en: You are editing the main menu!
vi_VN: Bạn đang chỉnh sửa menu chính!

en: You are not a participant in this survey.
vi_VN: Bạn không phải người tham gia khảo sát này.

en: You are not allowed to edit your own user permissions.
vi_VN: Bạn không được phép chỉnh sửa quyền người dùng của riêng bạn.

en: You are not allowed to print answers.
vi_VN: Bạn không được phép in câu trả lời.

en: You are not authorized to delete label sets.
vi_VN: Bạn không được phép xóa bộ nhãn.

en: You are not authorized to delete questions.
vi_VN: Bạn không được ủy quyền để xoá câu hỏi này.

en: You are registered but an error happened when trying to send the email - please contact the survey administrator.
vi_VN: Bạn đã đăng ký nhưng đã xảy ra lỗi khi cố gửi email - vui lòng liên hệ với quản trị viên điều tra.

en: You can add your custom themes in upload/admintheme
vi_VN: Bạn có thể thêm các mẫu tùy chỉnh của bạn trong tải lên / admintheme

en: You can create as many surveys as you like.
vi_VN: Bạn có thể tạo bao nhiêu cuộc khảo sát theo ý muốn.

en: You can get a free trial update key from %syour account on the limesurvey.org website%s.
vi_VN: Bạn có thể tải bản cập nhật bản dùng thử miễn phí từ tài khoản %s your trên trang web limesurvey.org %s

en: You can import all old responses that are compatible with your current survey. Compatibility is determined by comparing column types and names, the ID field is always ignored.
vi_VN: Bạn có thể nhập tất cả các phản hồi cũ tương thích với cuộc khảo sát hiện tại của bạn. Khả năng tương thích được xác định bằng cách so sánh các loại cột và tên, trường ID luôn bị bỏ qua.

en: You can leave these settings blank and change them later
vi_VN: Bạn có thể bỏ trống những thiết lập này và thay đổi chúng sau

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Generate Tokens'
vi_VN: Bạn có thể để trống này, và tự động tạo các mã thông báo bằng cách sử dụng \ 'Generate Tokens \'

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
vi_VN: Bạn có thể mở một khảo sát, cái mà bạn đã lưu trước đó từ màn hình này.

en: You can not add a group if survey is active.
vi_VN: Bạn không thể thêm một nhóm nếu cuộc khảo sát đang hoạt động.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
vi_VN: Bạn không thể thêm hoặc xóa chủ sở hữu nhóm khỏi nhóm.

en: You can now %sadd a question%s in this group.
vi_VN: Bạn có thể %sadd một câu hỏi %s trong nhóm này.

en: You can now close this modal box.
vi_VN: Bây giờ bạn có thể đóng hộp modal này.

en: You can now continue updating your LimeSurvey Installation.
vi_VN: Bây giờ bạn có thể tiếp tục cập nhật cài đặt LimeSurvey của bạn.

en: You can see the "breadcrumbs" In the top bar of the admin interface.
vi_VN: Bạn có thể xem "breadcrumbs" Trong thanh trên cùng của giao diện quản trị.

en: You can upload %s under %s KB each.
vi_VN: Bạn có tải lên %s dưới %s KB mỗi cái.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 0. If minimum value is not set, this value is used.
vi_VN: Bạn có thể sử dụng trình quản lý Biểu thức, nhưng đây phải là một số trước khi hiển thị trang khác được đặt là 0. Nếu giá trị tối thiểu không được đặt, giá trị này sẽ được sử dụng.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 1.
vi_VN: Bạn có thể sử dụng trình quản lý Biểu thức, nhưng đây phải là một số trước khi hiển thị trang khác được đặt thành 1.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 100. If maximum value is not set, this value is used.
vi_VN: Bạn có thể sử dụng trình quản lý Biểu thức, nhưng đây phải là một số trước khi hiển thị trang khác đặt thành 100. Nếu không đặt giá trị lớn nhất, giá trị này sẽ được sử dụng.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
vi_VN: Ngay bây giờ, bạn có thể sử dụng thông tin sau để đăng nhập:

en: You can use operators in the search filters (eg: >, <, >=, <=, = )
vi_VN: Bạn có thể sử dụng toán tử trong bộ lọc tìm kiếm (ví dụ: >, <,>=, <=, =)

en: You can't add questions while the survey is active.
vi_VN: Bạn không thể thêm câu hỏi khi cuộc khảo sát đang hoạt động.

en: You can't change password if demo mode is active.
vi_VN: Bạn không thể thay đổi mật khẩu nếu chế độ demo đang hoạt động.

en: You can't copy a question if the survey is active.
vi_VN: Bạn không thể sao chép một câu hỏi nếu khảo sát đang được kích hoạt.

en: You can't delete a group if it's not empty!
vi_VN: Bạn không thể xóa một nhóm nếu nó không có sản phẩm nào!

en: You can't delete a question if the survey is active.
vi_VN: Bạn không thể xóa một câu hỏi nếu cuộc khảo sát đang hoạt động.

en: You can't delete template '%s' because one or more templates inherit from it.
vi_VN: Bạn không thể  xóa mẫu %s vì một hoặc nhiều mẫu kế thừa từ nó.

en: You can't delete this question group because the survey is currently active.
vi_VN: Bạn không thể xóa nhóm câu hỏi này vì cuộc khảo sát hiện đang hoạt động.

en: You can't import the theme '%s' because '%s'  is not installed.
vi_VN: Bạn không thể nhập mẫu '%s' vì '%s' chưa được cài đặt.

en: You can't insert a new question when the survey is active.
vi_VN: Bạn không thể chèn một câu hỏi mới khi cuộc khảo sát đang hoạt động.

en: You can't remove the default language.
vi_VN: Bạn không thể gỡ bỏ ngôn ngữ mặc định.

en: You can't reorder in an active survey
vi_VN: Bạn không thể đổi thứ tự khi khảo sát đang hoạt động.

en: You can't uninstall template '%s' because some templates inherit from it.
vi_VN: Bạn không thể gỡ bỏ mẫu '%s' vì một số mẫu kế thừa từ nó.

en: You can't update question code for an active survey.
vi_VN: Bạn không thể cập nhật mã câu hỏi cho cuộc khảo sát tích cực.

en: You can't use Anonymized responses when Token-based answers persistence is enabled.
vi_VN: Bạn không thể sử dụng Phản hồi ẩn danh khi bật tính kiên trì câu trả lời dựa trên Token.

en: You cannot delete the last answer option.
vi_VN: Bạn không thể xóa tùy chọn câu trả lời cuối cùng

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
vi_VN: Bạn không thể xử lý đến khi bạn nhập nội dung cho một hoặc nhiều câu hỏi.

en: You cannot uninstall the default template.
vi_VN: Bạn không thể gỡ cài đặt mẫu mặc định.

en: You did not answer to the security question.
vi_VN: Bạn đã không trả lời câu hỏi bảo mật.

en: You did not provide a name.
vi_VN: Bạn đã không cung cấp tên nào

en: You did not provide a password.
vi_VN: Bạn đã không cung cấp mật khẩu nào

en: You didn't save your changes!
vi_VN: Bạn đã không lưu thay đổi của mình!

en: You disabled ComfortUpdate in your configuration file.
vi_VN: Bạn đã vô hiệu hóa ComfortUpdate trong tệp cấu hình của bạn.

en: You do not have permission to access this page.
vi_VN: Bạn không có quyền truy cập vào trang này.

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
vi_VN: Bạn không cài Freetype Library. Chức năng hiển thị biểu đồ yêu cầu Freetype Library.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
vi_VN: Bạn không cài GD Library. Chức năng hiện biểu đồ yêu cầu GD Library.

en: You do not have the required ZIP library installed in PHP.
vi_VN: Bạn không có thư viện ZIP được yêu cầu cài đặt trong PHP.

en: You do not need to add a description to your question group, but sometimes it makes sense to add a little extra information for your participants.
vi_VN: Bạn không cần phải thêm một mô tả vào nhóm câu hỏi của bạn, nhưng đôi khi nó có ý nghĩa để thêm một ít thông tin thêm cho người tham gia của bạn.

en: You don't have the permission to activate tokens.
vi_VN: Bạn không được phép kích hoạt các thẻ.

en: You don't have the right to restore the settings to default
vi_VN: Bạn không có quyền khôi phục cài đặt mặc định

en: You don't need an update key.
vi_VN: Bạn don t \ 'cần một phím cập nhật.

en: You got {TOTAL} points out of 3 possible points.
vi_VN: Bạn nhận {TOTAL} điểm ra khỏi 3 điểm có thể.

en: You have already been removed from the central participants list for this site
vi_VN: Bạn đã bị xóa khỏi danh sách những người tham gia trung tâm cho trang này

en: You have already been removed from this survey.
vi_VN: Bạn đã bị xóa khỏi cuộc khảo sát này.

en: You have already completed this survey.
vi_VN: Bạn đã hoàn thành khảo sát này.

en: You have an error inside your local installation of LimeSurvey. See:
vi_VN: Bạn có lỗi trong cài đặt Khảo sát tại local của mình. Xem:

en: You have been already removed from this survey.
vi_VN: Bạn đã gỡ bỏ thành công khởi khảo sát này.

en: You have been removed from the central participants list for this site
vi_VN: Bạn đã được loại bỏ khỏi danh sách tham gia trung tâm cho trang web này

en: You have been successfully added back to this survey.
vi_VN: Bạn đã được thêm lại thành công vào cuộc khảo sát này.

en: You have been successfully removed from this survey.
vi_VN: Bạn đã gỡ bỏ thành công khỏi khảo sát này.

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
vi_VN: Bạn đã vượt quá số lần đăng nhập tối đa. Xin vui lòng chờ đợi %d phút trước khi thử lại.

en: You have not selected a question
vi_VN: Bạn chưa chọn một câu hỏi nào

en: You have not selected a survey
vi_VN: Bạn chưa chọn một khảo sát nào

en: You have to pair it with one attribute of the survey participants table
vi_VN: Bạn phải ghép nối nó với một thuộc tính của bảng tham gia khảo sát

en: You have to pair this field with an existing attribute.
vi_VN: Bạn phải ghép nối trường này với thuộc tính hiện có.

en: You have to put in at least a title for the survey to be saved.
vi_VN: Bạn phải đặt ít nhất một tiêu đề khảo sát được lưu.

en: You have to select a file.
vi_VN: Bạn phải chọn một tập tin.

en: You have to select at least one label set.
vi_VN: Bạn phải chọn ít nhất một bộ nhãn.

en: You may not use slashes or ampersands in your name or password.
vi_VN: Bạn không thể sử dụng dấu gạch chéo hoặc dấu "&" (và) trong tên hoặc mật khẩu của bạn.

en: You may play around with more settings, but let's save and start adding questions to your survey now. Just click on 'Save'.
vi_VN: Bạn có thể chơi xung quanh với nhiều cài đặt hơn, nhưng hãy để lại và bắt đầu thêm câu hỏi vào cuộc khảo sát của bạn ngay bây giờ. Chỉ cần nhấp vào \ 'Save \'.

en: You may register for this survey but you have to wait for the %s before starting the survey.
vi_VN: Bạn có thể đăng ký làm khảo sát này nhưng bạn phải đợi %s trước khi bắt đầu cuộc khảo sát.

en: You may register for this survey but you have to wait for the {{sStartDate}} before starting the survey.
vi_VN: Bạn có thể đăng ký làm khảo sát này nhưng bạn phải đợi đến ngày {{sStartDate}} trước khi bắt đầu khảo sát.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
vi_VN: Bạn có thể đăng ký khảo sát này nếu bạn muốn tham gia.

en: You may save empty subquestions, but that would be pointless.
vi_VN: Bạn có thể lưu các câu hỏi phụ rỗng, nhưng điều đó sẽ vô ích.

en: You must be logged in to access to this page.
vi_VN: Bạn phải đã đăng nhập để có thể truy cập trang này.

en: You must be registered to complete this survey
vi_VN: Bạn phải đăng ký để tham gia khảo sát này

en: You must enter a valid email. Please try again.
vi_VN: Bạn phải nhập email hợp lệ. Vui lòng thử lại.

en: You must first create a question group.
vi_VN: Trước tiên, bạn phải tạo một nhóm câu hỏi.

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
vi_VN: Bạn phải thiết lập theo quyền Ghi trên những files trước khi bạn có thể tiếp tục. Nếu bạn không chắc phải làm gì xin vui lòng liên hệ với quản trị hệ thống của bạn để được tư vấn.

en: You must supply a name for this saved session.
vi_VN: Bạn phải cung cấp một tên để lưu phiên làm việc này.

en: You must supply a password for this saved session.
vi_VN: Bạn phải cung cấp một mật khẩu để lưu phiên làm việc này.

en: You need to add answer options to this question
vi_VN: Bạn cần thêm câu trả lời tùy chọn cho câu hỏi này

en: You need to add question groups
vi_VN: Bạn cần thêm nhóm câu hỏi

en: You need to add questions
vi_VN: Bạn cần thêm câu hỏi

en: You need to add subquestions to this question
vi_VN: Bạn cần thêm câu hỏi con cho câu hỏi này

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
vi_VN: Bạn cần tải lên %s tập tin nữa cho câu hỏi này. 
    Bạn có chắc muốn thoát?

en: You should add some subquestions for your question here.
vi_VN: Bạn nên thêm một số câu hỏi phụ cho câu hỏi của bạn ở đây.

en: You should export your responses before deactivating.
vi_VN: Bạn nên xuất khẩu phản hồi của bạn trước khi Tăt.

en: You should have a great time doing this
vi_VN: Bạn sẽ có một trải nghiệm tốt khi làm việc này

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
vi_VN: Bạn nên lưu ý tên của bảng trong trường hợp bạn cần phải truy cập thông tin này trong tương lai.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
vi_VN: Bạn chỉ nên kích hoạt khảo sát khi bạn chắc chắn phần cài đặt của bạn đã hoàn tất và sẽ không cần phải thay đổi.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
vi_VN: Bạn sẽ được chuyển hướng trong khoảng 5 giây. Nếu không, bấm vào  .<a href="%s">here</a>.

en: You will not be able to update because your previous LimeSurvey version is too old.
vi_VN: Bạn sẽ không thể cập nhật vì phiên bản LimeSurvey của bạn quá cũ.

en: You'll be redirected to the database update or (if your database is already up to date) to the administration login in 5 seconds. If not, please click %shere%s.
vi_VN: Bạn sẽ được chuyển đến bản cập nhật cơ sở dữ liệu hoặc (nếu cơ sở dữ liệu của bạn đã cập nhật) đến khâu đăng nhập quản trị trong khoản 5 giây. Nếu chậm hơn, hãy nhấp vào %sđây%s.

en: You've been logged out due to inactivity. Please log in again.
vi_VN: Bạn đã được đăng xuất do không hoạt động. Xin đăng nhập lại.

en: Your Choices
vi_VN: Các lựa chọn của bạn

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
vi_VN: Cài đặt LimeSurvey của bạn được kiểm tra để thử xem có thể triển khai qui trình cập nhật được không.

en: Your Ranking
vi_VN: Xếp hạng của Bạn

en: Your answer
vi_VN: Trả lời của bạn

en: Your answer must be %s
vi_VN: Trả lời của bạn phải là %s

en: Your answer must be at least %s
vi_VN: Trả lời của bạn ít nhất phải là %s

en: Your answer must be at most %s
vi_VN: Trả lời của bạn nhiều nhất chỉ đến %s

en: Your answer must be between %s and %s
vi_VN: Trả lời của bạn phải nằm giữa %s và %s

en: Your answer to the security question was not correct - please try again.
vi_VN: Câu trả lời của bạn cho câu hỏi bảo mật không đúng - Xin thử lại.

en: Your assessment
vi_VN: Đánh giá của bạn

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
vi_VN: Trình duyệt của bạn báo rằng đã từng được sử dụng để trả lời khảo sát này. Chúng tôi đặt lại Phiên làm việc để bạn có thể bắt đầu lại từ đầu.

en: Your browser screen size is too small to use the administration properly. The minimum size required is 1280*1024 px.
vi_VN: Kích thước màn hình trình duyệt của bạn quá nhỏ để sử dụng đúng cách. Kích thước tối thiểu là 1280*1024 px.

en: Your choices
vi_VN: Các lựa chọn của bạn

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
vi_VN: Dữ liệu của bạn nên được nhập ngay bây giờ, data.frame được đặt tên là "data", biến variable.labels là các thuộc tính của dữ liệu (\ "attributes (data) $ variable.labels \"), như trong foreign: read.spss.

en: Your data should be imported now.
vi_VN: Dữ liệu của bạn nên được nhập lúc này.

en: Your database is too big to be saved!
vi_VN: Cơ sở dữ liệu của bạn quá lớn để có thể được lưu trữ!

en: Your database server password.
vi_VN: Mật khẩu máy chủ cơ sở dữ liệu của bạn.

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
vi_VN: Tên người dùng máy chủ cơ sở dữ liệu. Trong hầu hết các trường hợp, chữ "root" sẽ được chấp nhận.

en: Your database type is not MySQL!
vi_VN: Cơ sở dữ liệu của bạn không phải là MySQL!

en: Your email address:
vi_VN: Email của bạn:

en: Your have to answer the security question - please try again.
vi_VN: Bạn phải trả lời câu hỏi bảo mật - vui lòng thử lại.

en: Your key has been updated and validated! You can now use ComfortUpdate.
vi_VN: Khóa của bạn đã được cập nhật và xác nhận! Bây giờ bạn có thể sử dụng ComfortUpdate.

en: Your key is unknown by the update server.
vi_VN: Máy cập nhật chủ không tìm thấy Khóa của  bạn.

en: Your new password was not saved because it matches the old password.
vi_VN: Mật khẩu mới của bạn không được lưu vì giống y mật khẩu cũ.

en: Your new password was not saved because the old password was wrong.
vi_VN: Mật khẩu mới của bạn không được lưu vì mật khẩu cũ không đúng.

en: Your new password was not saved because the passwords did not match.
vi_VN: Mật khẩu mới của bạn không được lưu vì mật khẩu không khớp nhau.

en: Your new survey was created.
vi_VN: Khảo sát mới của bạn đã được tạo thành.

en: Your new survey was created. We also created a first question group and an example question for you.
vi_VN: Bạn đã tạo thành một khảo sát mới. Nhóm câu hỏi đầu tiên và một câu hỏi ví dụ cũng đã được tạo ra để giúp bạn hiểu thêm về kết cấu của khảo sát.

en: Your participants will see this title in the browser's title bar and on the welcome screen.
vi_VN: Những người tham gia khảo sát sẽ đọc thấy tiêu đề này trong thanh tiêu đề cũng như trên trang Welcome chào mừng.

en: Your passwords do not match.
vi_VN: Các mật khẩu của bạn không khớp nhau.

en: Your personal settings were successfully saved.
vi_VN: Cài đặt cá nhân của bạn đã được lưu thành công

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
vi_VN: Ngôn ngữ mà bạn đã chọn sẽ được dùng trong suốt quá trình cài đặt.

en: Your ranking
vi_VN: Xếp hạng của bạn

en: Your response table will be renamed to:
vi_VN: Bảng phản hồi của bạn sẽ được đổi tên thành:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
vi_VN: Các phản hồi của bạn chưa bị mất và đã được gửi đến Nhóm Quản lý của khảo sát và sẽ được đưa vào cơ sở dữ liệu của chúng tôi vào lúc khác.

en: Your responses were successfully saved.
vi_VN: Các câu trả lời của bạn đã được lưu lại.

en: Your session with the ComfortUpdate server is not valid or expired. Please restart the process.
vi_VN: Phiên của bạn với máy chủ ComfortUpdate không hợp lệ hoặc đã hết hạn. Xin bắt đầu qui trình lại.

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
vi_VN: Khảo sát của bạn có liên quan đên các dữ liệu thẻ bài tương ứng với mỗi phản hồi .Hãy chọn bất cứ các trường cộng thêm mà bạn muốn xuất khẩu

en: Your survey responses have been recorded.
vi_VN: Các phản hồi của khảo sát đã được lưu.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
vi_VN: Câu trả lời của bạn đã được lưu thành công. Bạn sẽ nhận được một email xác nhận. Nhớ lưu mật khẩu của bạn vì chúng tôi sẽ không thể tìm lại mật khẩu này nếu bạn để nó thất lạc.

en: Your survey was successfully saved.
vi_VN: Khảo sát của bạn đã được lưu thành công.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
vi_VN: Khảo sát của bạn sẽ được lưu dưới tên và mật khẩu của bạn và có thể được hoàn tất lúc khác bằng cách đăng nhập sử dụng tên và mật khẩu này.

en: Your system configuration:
vi_VN: Cấu hình hệ thống:

en: Your time to answer this question has expired
vi_VN: Thời gian để trả lời câu hỏi này đã hết

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
vi_VN: Thời gian để trả lời câu hỏi này gần hết. Bạn còn {TIME} .

en: Your update key has exceeded the maximum number updates!
vi_VN: Khóa cập nhật của bạn đã vượt quá số lần cập nhật tối đa!

en: Your update key has expired!
vi_VN: Khóa cập nhật của bạn đã hết hạn!

en: Your update key is invalid and was removed.
vi_VN: Khóa cập nhật của bạn không hợp lệ và đã bị xóa

en: Your update key:
vi_VN: Khóa cập nhật của bạn:

en: Your user data for accessing %s
vi_VN: Thông tin truy cập của bạn %s

en: Your version is not updatable via ComfortUpdate. Please update manually.
vi_VN: Phiên bản của bạn không thể cập nhật qua ComfortUpdate. Bạn phải cập nhật theo phương thức thủ công (từng bước).

en: Your version is up to date!
vi_VN: Phiên bản của bạn đã cập nhật!

en: Zip error!
vi_VN: Lỗi nén!

en: Zip file not found!
vi_VN: Không tìm thấy tệp Zip!

en: Zoom level
vi_VN: Mức độ phóng to

en: and
vi_VN: và

en: at question
vi_VN: tại câu hỏi

en: checked
vi_VN: đã chọn

en: completed
vi_VN: hoàn thành

en: d.m.yyyy
vi_VN: d.m.yyyy (ngày tháng năm theo dạng này)

en: dd.mm.yyyy
vi_VN: dd.mm.yyyy (ngày, tháng, năm)

en: deleted
vi_VN: xóa

en: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")        on the R command window, replace filename with the actual filename
vi_VN: chữ số: source ("filename", encoding = "UTF-8") trên cửa sổ lệnh R, thay tên tên với tên tập tin thực

en: directory
vi_VN: thư mục

en: equals
vi_VN: bằng

en: having a token
vi_VN: có một mã thông báo

en: having a valid email address
vi_VN: có một địa chỉ email hợp lệ

en: hours
vi_VN: giờ

en: if:
vi_VN: nếu:

en: inherited
vi_VN: thừa hưởng

en: is
vi_VN: là

en: is NOT
vi_VN: có phải hay không

en: is greater than
vi_VN: lớn hơn

en: is greater than or equal to
vi_VN: lớn hơn hoặc bằng

en: is less than
vi_VN: nhỏ hơn

en: is less than or equal to
vi_VN: nhỏ hơn hoặc bằng

en: is lesser than
vi_VN: là ít hơn

en: is like
vi_VN: giống như

en: is matched (regexp)
vi_VN: được khớp (regexp)

en: is not like
vi_VN: không thích

en: language of token
vi_VN: ngôn ngữ của token

en: local
vi_VN: địa phương

en: minitab method
vi_VN: phương pháp minitab

en: mins
vi_VN: phút

en: not checked
vi_VN: chưa chọn

en: not having already completed the survey
vi_VN: chưa hoàn thành khảo sát

en: not having been sent an invitation already
vi_VN: chưa được gửi thư mời

en: only apply to certain question types
vi_VN: chỉ áp dụng cho một số loại câu hỏi nhất định

en: or
vi_VN: hoặc

en: page
vi_VN: trang

en: queXML PDF export
vi_VN: xuất khẩu PDF queXML

en: queXML format (*.xml)
vi_VN: Định dạng queXML (*.xml)

en: quota language settings
vi_VN: cài đặt ngôn ngữ hạn ngạch

en: quota members
vi_VN: thành viên hạn ngạch

en: responses
vi_VN: phản hồi

en: running
vi_VN: đang chạy

en: seconds
vi_VN: giây

en: selected
vi_VN: đã chọn

en: stable
vi_VN: ổn định

en: table
vi_VN: bảng

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
vi_VN: đây là email tự động để thông báo, một tài khoản đã được tạo cho bạn trên trang '%s'.

en: timings
vi_VN: thời gian

en: to:
vi_VN: đến:

en: unknown
vi_VN: không xác định

en: unstable
vi_VN: không ổn định

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
vi_VN: Đến http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php để biết thêm thông tin.

en: yyyy-mm-dd
vi_VN: nnnn-tt-nn (năm4số-tháng2số-ngày2số)

en: yyyy.mm.dd
vi_VN: nnnn.tt.nn (năm4số.tháng2số.ngày2số)

en: yyyy/mm/dd
vi_VN: nnnn/tt/nn (năm4số/tháng2số/ngày2số)

en: {n} question contains errors that need to be corrected.|{n} questions contain errors that need to be corrected.
vi_VN: {n} câu hỏi có lỗi cần được sửa chữa. {n} Câu hỏi có lỗi cần được sửa chữa.

en: {n} token has been created.|{n} tokens have been created.
vi_VN: {n} token đã được tạo. | {n} thẻ đã được tạo.
